Aktualizováno 1.12.2018

      
 
   Chystá se základní upgrade WSJT-X softwaru

Všeobecně

V současné době (dnes je 1.12.2018) jsou k dispozici betaverze softwaru wsjt-x, které slouží k testování plánovaných změn u některých digitálních druhů provozu, včetně FT8. Jedná se o tzv. major upgrade, který by měl být k dispozici ve verzi 2 od 1.1.2019.

Jak je složité betaverzi vyzkoušet?

Podrobnosti a odkazy na celou řadu dokumentů jsou uvedené v aktuální podobě na stránce: https://physics.princeton.edu/pulsar/k1jt/wsjtx.html 
Beta verzi rc5 (release candidate) snadno vyzkoušíme pod Linuxem. Mám pro tento účel zřízen na svém PC diskový oddíl, kterému říkám "digitální pískoviště". Není nic jednoduššího, než do takového oddílu nainstalovat nový operační systém.
Na stránkách: http://www.physics.princeton.edu/pulsar/K1JT/wsjtx-doc/wsjtx-main-2.0.0-rc5.html#INSTALL_LINUX je podrobný návod a také informace, že autoři SW testovali mimo jiné také na operačním systému Ubuntu 18.04 LTS. (LTS znamená, že jde o stabilní a dlouhodobě podporovanou verzi OS). Stáhnul jsem si tedy ze serverů ubuntu tuto verzi pro 64 bitovou architekturu PC (tedy amd64). Provedl jsem instalaci do diskového oddílu sda10 (to jest do zmíněného digitálního pískoviště). Postupy, jak stáhnout iso obraz Linuxu, vyrobit USB klíčenku a jak nabootovat jsem popsal dříve. Následně jsem stáhnul odpovídající balíček se softwarem wsjt-x, tedy:

wsjtx_2.0.0-rc5_amd64.deb a přesunul ho do adresáře uživatele.

Instalace software - postup s pomocí terminálu

1. Příprava prostředí OS
V tomto kroku jsem nainstaloval potřebné knihovny příkazem:

sudo apt install libqt5multimedia5-plugins libqt5serialport5 libfftw3-single3

2. Příprava portu a přidání uživatele do skupiny dialout
Postupně provedeme tyto příkazy:

sudo -i
sudo chmod 777 /dev/ttyUSB0
sudo adduser jmeno_uzivatele dialout

Za jméno uživatele si dosadíte samozřejmě svého uživatele. Minule to byl dominik, take, alfa, bravo, charlie, ....

3. Instalace WSJT-X

Po stažení balíčku a jeho umístění do adresáře uživatele spustíme tyto příkazy (instalace a oprava závislostí):

sudo dpkg -i wsjtx_2.0.0-rc5_amd64.deb

sudo apt-get -f install

A to je v zásadě všechno.

4. Nejnutnější konfigurace programu

Kromě své značky a lokátoru jsem nastavil ještě parametry komunikačního rozhraní s TCVRem a vybral jsem USB zvukovou kartu v TCVRu. Vše je vidět z obrazovek menu:

Provoz

Po provedení výše uvedených činností jsem program spustil, vyzkoušel jsem základní funkce a udělal několik spojení:

Závěr

Protože jsem neměl na zkoušku wsjt-x v2.0.0-rc5 mnoho času, ale zvědavost mi nedala, volil jsem bezpečnou, rychlou a jednoduchou cestu. Tedy instalaci panenského operačního systému UBUNTU 18.04 LTS do digitálního pískoviště a přidání základních programů, jako je prohlížeč Chromium, Double Commander, Xn-vieweru a WSJT-X. Nepatrně jsem si upravil vzhled lišty rychlého spouštění (vlevo, malé ikony), ... . Vše jsem stihnul do 60 minut. Druhý den jsem s programem udělal asi 50 spojení na 4 pásmech.

Poznámka: Samozřejmě, že se wsjt-x v2.0.0-rc5 instaluje stejně i na Linux Mint 19 a program funguje obdobně:

 

 

TU 73, Mira, ok1ufc