Aktualizováno 16.6.2018

      
 
   Linux pro radioamatéry
Všeobecně

Když jsem zkoušel pro hamy doporučenou distribuci Skywave Linux, napadlo mě vyzkoušet několik nových distribucí. Zkoušel jsem např. nový Linux MATE a také Q4OS. Jde vlastně o distribuci Debianu 9.4 v provedení TRINITY. Nikdy dřív jsem to nezkoušel.

Distribuce Q4OS Trinity

Instalační iso soubor pro desktopy se mi zdál poměrně maličký, kolem 600 MBytů. Proto jsem očekával velice rychlou instalaci. Jenže v tom jsem se mýlil. Nechal jsem desktop připojený k internetu. A trvalo to dlouho. Čas jsem neměřil, takže to mohla být téměř hodina. Důležitější však byla ta věc, která se mi nainstalovala. Obrazovka byla světle modrá, na ploše byl Google Chrome a vypadalo to jako Windows. Bohužel, neumím zachytit obrazovky s některými vyskakovacími menu, takže opět některé obrázky z foťáku. Nejen, že to vypadalo jako Windows, ale taky se to v některých případech tvářilo jako konzervativní Windows :-)

 


 

1. Kliknutím na tu notoricky známou ikonu "Start" vlevo dole se objeví menu. Někde dole jsem našel nápis Application a podíval jsem se, co se mi nainstalovalo.


 

2. U nainstalovaných programů nejdeme ikonu Uninstal. Překvapilo mě to, v menu Linux Mint jsem si zvykl, že po kliknutí pravého tlačítka lze s balíčkem dělat užitečné věci, umístit ho na panel, na plochu nebo ho poslat do (.), tedy odinstalovat. Ale proč ne, takto jsem to dělal ve Windows asi 20 let ...


 

3. Q4OS Trinity se mi hlásil jako distribuce Debian 9.4. Obsluhu z různých oken se mi podařilo zachytit z obrazovky.


 

 

 

 

 

4. Takže jste viděli okénka známá z Windows, na nastavování, vyhledávání, správu programů, sítě a já nevím, čeho všeho, co musí moderní OS umět. Zajímalo mě, jak složité je nainstalovat nějaký program.
 

5. Vyzkoušel jsem instalovat balík oblíbeného dvoupanelového Double Commander (v DOSu kdysi Norton Commander, ve Windows např. Total Commander). Dva panely mají pro mě logiku. Dělám obvykle diskovou operaci, tedy kopíruji, přesouvám soubor od někud někam nebo něco mažu, prohlížím, atd. Zvyk je železná košile, logika a ergonomie dvoupanelového Commanderu je prostě dobrá. Takže jsem Double Commander nainstaloval ze správce balíků Synaptics, který v distribuci nechyběl. V menu mezi programy se mi objevila známá ikonka - viz obrázek vedle vpravo. Je úplně dole, mezi Programy - Příslušenství - Nástroje (červená). Přemístění na plochu nedělalo potíže...

6. Double Commander jsem spustil, nastavil jsem si FTP přístup do úložiště na síti. Nemám, co dodat, fungovalo to normálně.


 
7. Takže vlastně nemám k distribuci co dodat. Operační systém se choval velice mravně, velice stabilně. Autoři vybrali méně aplikací, ale zaměřili se na spolehlivost vlastního OS. Vybaven byl v Linuxu osvědčenými programy, na úložištích však leželo velké množství SW balíků. Moje znalosti jsou znalosti středně pokročilého uživatele. Proto nejsem schopen rozlišit důležité ergonomické detaily v ovládání. Resp. nejsem je schopen docenit. Úplně stejně jsem však nedocenil ani obrovské množství SW v distribuci Skywave.

Nejsem kompetentní, abych se vyjadřoval k různým distribucím Linuxu, odvozeným od Ubuntu. Ubuntu umím využívat, přesto mi nepadlo až tak do ruky, jako např. Linux Mint. Skywave Linux obsahuje spoustu balíčků, které nepotřebuji nebo si je umím stáhnout. Debian 9.4, kam jsem zařadil i Q4OS pro desktopy mě zaujal konzervativní klasikou a windowsovskou nostalgií. Nostalgií, kterou jsem však snadno a hlavně rychle překonal. Proto si dovolím opustit téma odnoží Ubuntu. Nepovažuji to za podstatné.

S Linuxy však pro mě příšla do hamovny celá řada důležitých věcí. Jednalo se o zvládnutí rychlých instalací, instalací do oddílů, kam potřebuji instalovat, zvládnutí oprav bootování, zvládnutí editace menu a psaní vlastních programů v moderních jazycích (např. Pyton). Přestože existuje celá řada (velké množství) nástrojů, vybral jsem pouze ty nejdůležitější. A sám sobě jsem dokázal, že mi k životu stačí. Netušil jsem, jak je vše jednoduché.

S Linuxy jsem se zbavil např.:
- antivirů
- trápení se s registry
- defragmentac (používám ext4, zatím jsem neměl potřebu)
- ramlování disků (nekonečných aktualizací)
- pošahání PC po aktualizacích

S Linuxy jsem získal neskutečnou spolehlivost a jednoduchost. Netrávím čas na různých fórech a nevěnuji se trapnému dekódování chybových hlášek a čtení často přiblblých rad, co s tím dělat v registrech, když to jinak nejde ...

Za neskutečnou výhodu však považuji, že na jednom PC mohu mít bezpečně několik operačních systémů. Systémů bezpečně oddělených, které si nevadí. Systém pro práci, jiný systém pro zábavu a ham rádio, další pro programovaní a vzdělávání, jiný pro zkoušení všeho možného, třeba i operačních systémů. O tom všem byly zde publikované 3 malé kapitoly, které jsem věnoval Linuxu a popsal svých 6 měsíců života staršího pána, který se s Linuxem rovněž mentálně vyvíjel. A to z naprostého začátečníka až po mírně pokročilého uživatele, který se nenechal desktopem pohltit, byl velice kritický k neskutečným hovadinám, které programátoři také dovedou, když si zjednodušují život nebo šijí horkou jehlou.

TU 73, Mira, ok1ufc