Aktualizováno 16.8.2018

      
 
   FTP server

Všeobecně

Sdílení souborů mezi různými počítači po síti se v dnešní době stává nezbytností. V moderních operačních systémech máme pro tento účel celou řadu aplikací a dokonce existují operační systémy upravené pro tento účel, které spolehlivě řídí např. úložiště NAS. Protože pro práci se soubory používám Double Commander v Linuxech a Total Commander ve Windows a na Androidu, zajímalo mě, jak lze co nejjednodušším způsobem pustit nějaký ftp server na běžném notebooku, a to během několika sekund, maximálně minut, nic složitě nenastavovat, ftp server spustit a anonymně se k němu připojovat z ostatních PC na síti a přenášet soubory. Použil jsem Pure FTPD.

Instalace serveru FTP

Instalaci jsem provedl z repozitáře Linux Mint 19 takto:

Spuštění serveru

Spuštění serveru jsem provedl z Terminálu jediným příkazem: sudo pure-ftpd &
opravdu pouze takto jednoduše. Server začal fungovat a bylo možné se k němu připojovat z Total Commanderu, Double Commanderu.

Co se nastavuje v Commanderech?

Jméno relace, abychom ji poznali, IP adresa PC, kde jsme server pustili, jméno a heslo uživatele a to je vše. Můžeme sdílet soubory:

Závěr

Život je krátký. Někdy není čas bádat, administrovat. Samozřejmě, že Pure FTPD umožňuje nastavit celou řadu parametrů. Dokumentaci najdeme na webu autorů. Pro účel rychlého spuštění na místní síti se kromě instalace skutečně spouští jediným příkazovým řádkem a okamžitě funguje.

 

 

TU 73, Mira, ok1ufc