Aktualizováno 27.9.2018

      
 
   http server

Všeobecně

Občas se nám přihodí, že by se hodil domácí webový server, který by běžel na místní síti, sloužil jako úložiště dokumentů a různých souborů a mohli bychom do dokumentů nahlížet pomocí webového prohlížeče. Není nic jednoduššího, než si v Linux Mintu nainstalovat a pustit Apache.

Instalace a spuštění

Lze ji provést ze správce softwaru nebo napsáním jednoho řádku do Terminálu. Příkazem na druhém řádku jsem Apache pustil:

sudo apt-get install apache2
sudo /etc/init.d/apache2 restart

Vyzkoušení, že server jede, provedeme v Internetovském prohlížeči. Do místa pro zadání adresy napíšeme localhost nebo IP adresu počítače, kde jsme Apache pustili. Prohlížeč zobrazí stránku, která vypadá jako tato dole. Tím jsme se přesvědčili, že Apache jede.

Obsah našeho webu

Aby nám server začal sloužit např. jako intranet na domácí síti, musíme nakopírovat obsah do odpovídajících adresářů. Pokud jsme s takovým serverem nikdy nedělali, učíme se to, ale chceme rychle vidět výsledek, provedeme to nejjednodušíí, co lze:
1. Změníme oprávnění adresáře, do kterého nakopírujeme svůj web a archivy. Takový adresář se nachází v místě: /var/www/html - viz obrázek níže. Práva můžeme změnit různým způsobem, např. příkazem sudo chmod 777 /var/www/html ...

Pokud jsme si původní stránku index.html pouze prohlédli, ale nepřečetli, přejmenujeme ji, abychom ji mohli přečíst později. Potom nakopírujeme do tohoto adresáře naše webové stránky a archivy intranetu. Jejich domovskou stránku uděláme tak, aby se jmenovala index.html. Vyzkoušíme, zda nám již web funguje na místní síti. Když jsem to zkoušel, tak jsem do adresáře nakopíroval stránky mého webu:

Jak vidíte, zobrazovaly se mi. Také jsem si do html adresáře nakopíroval archivy se soubory, např. časopisy, stará Amatérská rádia, Radioamatérské zpravodaje a různé články z časopisů. Takže hurá do archivů, nahlédneme např. do archivů v adresáři public10. Vidíme typickou obrazovku adresáře, kterou vygeneroval použití Apač (Apache 2.4.29 na serveru na IP adrese ...).

Proklikáme se do adresáře Casopisy/radioamater_casopisy a něco si přečteme. Čtu si Radioamatér číslo 1 z roku 2006. Na PC, které je ještě starší, odhaduji 2003, běží na něm Win XP a Linux Mint. No, web server běží na stařičké 32 bitové šunce z roku 2006. Je na něm Linux Mint 19 Mate, ftp server a právě tento webový server Apache ... A běží svižně, v pohodě si čtu oblíbené časopisy:

Závěr

Vidíte, že pustit webový server byla otázka dvou nebo tří řádků a nakopírování obsahu. Samozřejmě, že o pokročilých věcech si musíme něco přečíst, ošahat si je, vyzkoušet a naučit se s tím dělat. Nicméně, odhodláme-li se a přemluvíme se, můžeme mít první výsledky po pár minutách.

Poznámky:

1. Své články o začátcích s Linuxem jsem cílil na úplné začátečníky nebo starší lidi, jako jsem já. Možná někdo míří výše už na začátcích a potřebuje provozovat aktivní web. Instalace Apache s php už není na dva řádky, ale na čtyři:

sudo apt-get install apache2
sudo apt-get install php5
sudo apt-get install libapache2-mod-php5
sudo /etc/init.d/apache2 restart

Ale o tom třeba příště.

2. Možná byste chtěli pustit z jakéhokoliv důvodu svůj web přímo na Internetu. Pak doporučuji věnovat trochu času bezpečnosti. Máte-li výkonnější HW, potom stojí za vyzkoušení spustit Apache např. v Oracle Virtual Boxu. Kupodivu to funguje velice dobře a zboří-li vám někdo virtuální stroj, tak snadno obnovíte jeho applianci.

3. Zkusil jsem Apače na instalaci Raspbian Live, přímo na klíčence. Měl jsem volnou jen s velikostí 4GiB a dostal jsem na ni celý Raspbian, ftp server, Apače a ještě moje stránky. Překvapilo mě, jak svižně to běželo.

4. Zkusil jsem Apače na Raspbianu ve Virtualboxu. Opět to svištělo neuvěřitelně rychle. Ve Virtualboxu jsem použil síťový most. Měl jsem puštěného Apače na IP 192.168.1.115 (Linux Mint 19), Apačovi z VirtualBoxu DHCP přidělil 192.168.1.189, to je localhost:

 

 

TU 73, Mira, ok1ufc