Aktualizováno 20.6.2018

      
 

   Spouštění Windows programů ve Wine 
Všeobecně

Jak jsem již mnohokrát uvedl, jsem bývalý uživatel Windows. Také jsem uvedl důvody, proč jsem Windows opustil (ramlování disků nekonečnými aktualizacemi). Ale nedokázal jsem se vzdát některých aplikací, které jsem používal a které se mi líbí. Je velice snadné mít na notebooku více systémů, jak na to jsem tu rovněž ukázal. Je velice snadné nainstalovat a spustit Virtual Box Oracle, nainstalovat do něho legální a oblíbené Windows 7 nebo Windows XP. To jsem také popsal. Třetí možností je používat Wine. Vyzkoušel jsem. Za výhodu považuju, že na ploše máte vedle Linuxových programů ikony programů pro Windows. Např. první Linux (mám na cestovním notebooku 3) vypadá takto:

K této obrazovce se ještě vrátím. Uvedu několik detailů, které jsem při práci s Wine uplatnil:

1. Wine jsem nainstaloval z repozitory Linux Mint. Nezkoušel jsem jiné balíčky.
2. Přidal jsem balíčky pro práci s .NET, které jsem našel v repozitáři.
3. Nainstaloval jsem do Wine potřebné Windows programy. Tak, jako se to dělá ve Windows.

Nefungovalo mi toto:

a) Instalace tzv. Service Packu 3 pro Windows XP. Mám vyzkoušenou sadu, kterou používám na fyzických instalacích Windows XP.
b) Instalace tzv. NET Framework.
c) Instalace Internet Exploreru

Ve uvedených případech to buď uvedlo, že nelze na můj stroj instalovat (IE8) nebo se stahovalo 320 MB z webu Microsoftu, ale instalace neproběhla (NET Framework) nebo instalace neproběhla (SP3). Internet Explorer vlastně k ničemu nepotřebuji. Je však na jeho existenci založen výborný editor html stránek, který se jmenuje "pagebreeze". Ten lze nainstalovat pod Wine, ale bez Exploreru nefunguje.
Takže jsem těchto a podobných pokusů nechal, čas lze využít efektivněji a do Wine nainstaloval SW, který v něm spolehlivě fungoval. Instalace se dělá tak, že si do adresáře uložíte instalační soubory typu Setup.exe (nebo jiných názvů, ale typu .exe). Kliknete na ně pravým tlačítkem a necháte je spustit zavaděčem Wine. Programy se nainstalují podobně, jako ve Windows. Lze nechat vytvořit ikony na ploše, pokud to instalátory umí. Pokud ne, tak ikony vyrobíme obvyklým způsobem pro náš Linux. Já klikám pravým tlačítkem a nechám uložit spouštěč na plochu nebo do spouštěcího panelu.
 

Oblíbené programy

Já stále ještě používám pro počítání kalkulačky. Proto mám na desktopu virtuální HP35 (nebo HP15), kterou mám doma v dílně jako fyzickou krabičku.

Bez problémů mi ve Wine chodily tyto programy:

FastStone Image Viewer, který jsem dneska (20.6.2018) stáhnul. Lze na něm rychle oříznout a popsat rastrový obrázek. Občas to používám pro práci s obrázky na web. I když popisuji také v Inkscape, který umí výborný export kresby a bitmapy do png.

MMana na numerické řešení antén. Opět jsem vyzkoušel s dnes staženou verzí.

EZNEC. Rovněž jsem dnes stáhnul demoverzi. Chodila bez problémů.

FreePCB. Program na rychlé a efektivní kreslení desek s plošnými spoji. Opět chodil bez problémů. Mám ho raději, než např. Eagle nebo KiCad. Dělá bezproblémové výstupy do Gerber souborů i do PNG bitmap. Ale nejvíc mi vyhovuje jeho ergonomické ovládání. Mám pro tento SW rovněž nadělané knihovny komponentů, se kterými stavím své přístroje. Uvedu malou poznámku: v archivu jsem měl instalační soubor verze 1.200, která byla vydávaná za stabilní verzi. Na svých PC jsem měl nějakou novější verzi, myslím, že 1.356 (nepamatuji se přesně). Takže jsem nainstaloval 1.200, všechny adresáře v Program Files jsem smazal a nahradil stejnými z novější verze. Asi 2 nebo 3 soubory, které si vytvořil Wine, jsem nechal. Program krásně, rychle a bez chab běhá.

Delta CAD. Jde o strojařský CAD. Mám ho rád a používám ho na 2D přesné kreslení, prohlížení DWG souborů a občas v něm dokreslím do strojařských nebo zednických výkresů pár čar nebo něco okótuji. Pro práci na cestách mi stačí. Je to výborný program a na učení jde o nejjednodušší CAD, který jsem kdy viděl.

ExpressSCH. Jde o jednoduchý kreslicí program na elektrotechnická schémata. Obsahuje velké množství schématických značek, snadno se s programem dělá. V Linux Mint editor funguje bez problémů. Rovněž si v programu snadno namalujete své značky. Schéma lze snadno exportovat do bitmapového obrázku (různé rozlišení). Mezi obrázky je snímek obrazovky a exportované schéma jednoduchého testeru s procesorem PIC.

Program je součástí editoru na výrobu plošných spojů Express PCB. Ten míval dříve možnost exportu měděné vrstvy do rastrového obrázku. Jenže firmě asi nešel byznys s předraženou výrobou desek, hamové program používali jen na tisk předlohy a tak programátoři jinak dobrý program pošahali, export do bitmap už nejde ...

Jen tak  mimochodem, v čem píšete jednoduché html stránky? Docela dobrý KompoZer pro Windows šel nainstalovat do Linuxu také. Viz kopie obrazovky, kde zrovna píšu ...

Ukázka plochy a spuštěných programůCo dodat?

Některé programy ve Wine nerozchodíme, některé nám budou fungovat s omezenými funkcionalitami, některé skvěle. Já si programy zkouším na instalaci Linuxu, které říkám digitální pískoviště. Pokud tam program pro Windows funguje ve Wine přijatelně, nainstaluji ho do operačního systému, který používám pro práci. To znamená do instalace zbytečně neramlované, dlouhodobě stabilní.

Poznámka

Wine jsem nenašel v repositáři Linux Mint 19. Instaloval jsem podle návodu:

https://wiki.winehq.org/Ubuntu

takto:

sudo dpkg --add-architecture i386
wget -nc https://dl.winehq.org/wine-builds/Release.key
sudo apt-key add Release.key
sudo apt-add-repository 'deb https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/ bionic main'
sudo apt-get install --install-recommends winehq-stable

a popis instalace programů pro Windows jsem uvedl v popisu Linux Mint 19.


 


 

 

TU 73, Mira, ok1ufc