Aktualizováno 4.8.2018

      
 

   Instalace Windows 7 vedle Linuxů

Všeobecně

V předchozím článku jsem popsal instalaci Windows 10 Pro do jediného oddílu vedle Linuxů. Pokus jsem demonstroval na HW, ke kterému jsem neměl a Windows nenašel ovladače grafické karty. Instalaci však šlo realizovat, jenom Win10 Pro nedokázaly HW možností využít.

Do cílového počítače jsem rozhodl instalovat Windows 7, ke kterému ovladače existují. Věřím si, že jdu do malého rizika, ostatně jsem si instalaci ověřil u Windows 10. Jak jsem postupoval, jak to dopadlo a kde se mnou kindermanagement Microsoftu téměř vydupal - sledujte dále.

Upozorňuji, že instalovat Windows do notebooku Dell Vostro je neskutečná, časově náročná práce.

Příprava

Pro popisovaný experiment jsem si připravil pouze tyto důležité věci:

1. Instalační DVD s Windows 7
2. USB klíčenku (4GB) s Linux Mint 19, která mi sloužila pro instalaci Linuxu a také pro opravu bootování po instalaci Windows.

Instalace Windows 7 byla mnohem svižnější.

Postup instalace

čas 5:04 Zahájil jsem instalaci operačního systému Windows z DVD. Jde to neskutečně pomalu.

5:10 je rozbaleno asi 52%
5:11 je rozbaleno asi 68%
5:13 je rozbaleno 100%
5:14 první restart, spouští se Windows 7 Pro z HDD, probíhá aktualizace registru, spouští se služby ...
5:21 restart č. 2, stále mám DVD v šachtě, nesmí se šáhnout na klávesnici
5:22 probíhá nastavení uživatele
5:24 zadávám 25 místný Microsoft product Key
5:25 nastavuji čas (nechávám UTC)
5:26 probíhá příprava plochy
5:27 PRVNÍ SPUŠTĚNÍ Windows 7, nastavuji rozlišení 1024x768 místo původních 800 x 600.
Vidím, že nejsem připojen k žádné síti. Ani WiFi, ani Ethernet. Nejdou ani USB disky.
V tomto okamžiku končím s instalací. Vidím, že do notebooku nedostanu jednoduše jediný program. Snad by to šlo přes CD mechaniku. Nemám na CD jediný prográmek pro Windows a vypalovat CD se mi fakt nechce. Rozhoduji se o tomto postupu:
I. Obnovím bootování vidláckým způsobem. To znamená, že do oddílu sda8 (tam mám asi 30 G pro účel digitálního pískoviště) nainstaluji Linux Mint 19, abych opravil bootování. Potom tento oddíl zformátuji se souborovým systémem FAT32, který Windows vidí. A do tohoto oddílu si dám Total Commander, abych uměl dělat souborové operace. Taky tam dám všechny ovladače Windows, které budu muset pracně instalovat. FUJ. Hrůza ...

5:45 Posnídal jsem a spouštím vidláckou úpravu instalací LM19 do digipískoviště na sda8. Důležité obrazovky:

Opakování je matka moudrosti. Z předchozích obrazovek vidíte, že velikost nechávám, jaká byla. Použít jako žurnálovací systém ext4, nechávám formátovat oblast a nastavuji přípojný bod: "/", OK a můžeme pokračovat.
5:47 Spouštím instalaci, volby čeština, české rozvržení, připojuji WiFi ...Rozbíhá se mi Linux Mint z USB v režimu "Live".
Snídám.
6:08 je hotovo, restartuji a pouštím si jeden z Linuxů z HDD
6:11 opravuji zavádění pomocí Grub a pořizuji první printscreen, ukládám zavádění do MBR:

V Grub Customizéru vidím všechny operační systémy. Na 1. řádce mám Linux Mint 19 kancelář, na druhé (hned pod zvýrazněnou) jsou Windows 7. Otevírám GParted a formátuji sda8 jako FAT 32. Kopíruji do oddílu některé potřebné programy pro Windows. Kdybych už měl všechny ovladače, také bych je tam kopíroval. Jenže je nemám, musím je stáhnout z webu Dellu. Vypínám, restartuji a spouštím Windows 7.

Dopadlo to podle předpokladu. Windows vidí sda8 jako disk E: a jsou na něm užitečné programy. Kopíruji Total Commander, spouštím ho a pořizuji první printscreen. Také jsem nakopíroval editor Fast Stone Image Viever, z printscreenu dělám jpg obrázek a posílám ho jako první soubor z nových Windows:


 

Vyhrál jsem nad Microsoft impotencí, protože sehnat a instalovat ovladače umím pod Linuxem, dostat je na disk, který Windows vidí také.

Výsledek

Windows 7 lze rovněž nainstalovat do oddílu vedle Linuxů. Bohužel, instalace z instalačního média Microsoft a na HW Dell je neskutečně pracná. Mám dobrý pocit, že jsem opět zcela zbytečně zvítězil nad stupiditou Microsoftu. Spíš nad jeho impotencí, nad kterou zůstává rozum stát. Přemýšlím, zda mi tohle všechno za tu neskutečnou námahu stojí. Ale, jak jsem už mnohokrát napsal, není nad vlastní zkušenost.

Závěr

Instalovat Windows 7, stejně, jako Windows 10 do předem připraveného oddílu vedle Linuxů jde. Instalace samozřejmě pošahá bootování, ale to umíme opravit. Jde opravit i vidlácky, pokud na PC počítáme s "digitálním pískovištěm". Digitální pískoviště se hodí i v okamžiku, kdy vám soudruzi z Microsoftu nedovolí jejich právě nainslalovaný systém nikam připojit, tak, jako se to stalo mě. Takto provedené instalace Windows jsou instalace čisté.

 

 

 

TU 73, Mira, ok1ufc