Aktualizováno 14.7.2018

      
 

   Spouštění Windows programů ve Virtual Boxu od Oracle

Všeobecně

Virtual Box Oracle jsem viděl v repozitářích mnoha distribucí Linuxu. Já jsem si ho velice oblíbil a používám ho především pro virtualizaci operačních systémů Windows. Ve virtualizovaných desktopech následně pracuji s programy pro Windows, které jsem si oblíbil nebo jsem ho nedovedl nahradit odpovídajícím programem napsaným pro Linux.

Virtualizované počítače

Standardně mám virtualizované počítače s těmito operačními systémy: Windows XP, Windows 7 Pro, Windows 10 Pro a také Windows 10 Home. Abych zde popsal základní rozdíly ve velikosti a v rychlosti, provedl jsem včera a dnes nové instalace operačních systémů Windows 7 Pro a Windows 10 včetně jejich aktivací. Jako poslední jsem instaloval Windows 10 Pro. Obrazovka Virtual Boxu byla zachycena dříve, před touto instalací, kterou budu popisovat a vypadala takto:

Právě je otevřené menu, ze kterého je zřejmé, jaké systémy Windows jde na virtuálním stroji pustit. Mám nastaveno na Windows 10, 64 bitů, který zrovna vytvářím.

Důležité jsou velikosti nainstalovaných appliancí (souborů virtuálních strojů), které můžeme kopírovat, ukládat do úložišť nebo posílat po síti k jinému Virtual Boxu. Abych byl alespoň částečně objektivní, nainstaloval jsem do všech virtuálních desktopů stejné nebo maximálně podobné aplikace. Jednotlivé desktopy se lišily webovým prohlížečem, v systémech Win 10 byl Microsoft Edge, v systému Win 7 byl Google Chrome dnes stažené verze a v systému Win XP byla Mozilla Firefox 52.5. Dále se desktopy lišily takto:
ve Win XP bylo třeba nainstalovat .NET Framework verze 3.5 a kupodivu si instalaci stáhnuly i systémy Window 10 (Home i Pro), ale až při instalaci programu Smith 3.10 (od prof. Dellspergera z University Bern).
Ve všech systémech byl nainstalován FrontPage 2002 (web. stránky), Total Commander (verze 9.2, ve Win7 a Win10 pouze 64 bitová verze) a dále byly nainstalovány na všech OS stejné 32 bitové aplikace (2 programy CAD, EZNEC, MMANA, atd.).

Místo na disku

Místa na disku spotřebovaly systémy různě:
Win XP: 4.4 GByte
Win 7 Pro: 8.3 GByte
Win 10: 13.9 GByte

Velikost appliancí

Soubory appliancí jsou menší, než místa na disku s uvedenými instalacemi - viz obrázek, a jsou velké 2.6 GB (XP), 3.6 GB a 7.1 GB (Win 10):

Po instalaci reaguje nejrychleji Win XP (je jednoduchý a svižný), nejpomalejší jsou asi virtualizované Win 7, ale rozdíly mezi Win 7 a Win 10 nejsou snadno rozeznatelné.

Nastavení jednotlivých virtuálních strojů

Jednotlivé OS se v nastavení mírně lišily. Windows XP měly nastaveny cca 1GB operační paměti, Win 7 a Win 10 cca 1.4 GB. Systémy se lišily také v nastavení videopaměti (XP 32 Mb, Win 7 měly 96 Mb, Win 10 měly 128 Mb. U všech OS byly nastaveny 2 procesory a hyper -V paravirtualizace. Vše běželo na notebooku Dell Vostro 3350 se 3G RAM, pod operačním systémem Linux Mint 18.3 a s Virtual Boxem Oracle z repozitáře (myslím, že to byla verze 5.1).

Export appliance

Abychom mohli applianci použít na jiném stroji, musíme po nainstalování provést její export (do jediného souboru), ze kterého se v jiném Virtual Boxu musí importovat. Export vypadá takto:

Nenechte se vystrašit šílenou dobou (viz obrázek). Takové hodnoty (3h, 4h, 5h ...) to ukazuje na začátku exportu, ale ve skutečnosti to trvalo asi od 5 minut (Win XP) do 15 minut (obě verze Win 10). Import je kratší.

Instalace operačního systému

Instalace operačních systémů Windows není tak elegantní, jako instalace Linux Mint (18 minut), trvá dlouho. Přesto to trvá méně času, než u fyzického počítače. Abych byl konkrétní, toto se dělo na mojí obrazovce (uvádím dnešní čas). Instaloval jsem vždy z iso souboru. Windows 10 jsem stáhnul pomocí Linuxu. Microsoft v takovém případě nabídne stažení tzv. iso image, nikoliv ty ptákoviny s tím jejich šíleným nástrojem, který vyrábí USB klíčenku (s tím jejich nástrojem jsem stahoval asi 4 hodiny), iso image měla asi 4.4 GB a stahoval jsem ji asi 15 minut. Iso image přímo ve Virtual Boxu nastavíme jako první CD virtuální disk a Virtual Box z něho bude bootovat. Během instalace se Windows systémy několikrát restartují. Na černé obrazovce je takový stav vidět. V takovém okamžiku nemakáme na žádnou klávesu, protože bychom bootování stiskem libovolné klávesy navedli zase na iso image. Časy:

17:00 začátek instalace Win 10 Pro
17:27 konec přípravy instalačních souborů, které si Windows připravoval
17:29 probíhá aktualizace Windows
17:32 první restart (nemakat na klávesy, než začne)
17:33 iritující obrazovka, že probíhá příprava

17:41 točící se kolečko
17:43 modrá iritující obrazovka "ještě chvilku"

17:46 několik důležitých obrazovek s nastavením (nestačil jsem zachytit), které se týkalo lokalizace (ČR), nastavení klávesnic a několka dalších zbytečností, které se týkalo komerčních věcí, reklam, atd.
17:47 obrazovka "ještě chvilku", vytvářel se můj účet
17:48 zadával jsem PIN (je to rychlejší, než heslo)
17:50 obrazovka "Dobrý den" ... asi se dočkám :-)
17:52 několik velkohubých sdělení (to by to dopadlo :-))

17:54 Konečně jsem se dočkal, spustil se prohlížeč Microsoft Edge

17:55 Nastavuji si svoje webové stránky, vyhledávám Googlem web ghisler, spouštím instalaci Total Commander verze 9.6 pro 64 bit. systémy.
18:00 Prvně restartuji počítač, abych ověřil, že se spustí.
18:04 Objeví se mi moje plocha....

Aktivace

Windows 10 se musí aktivovat. Po zahájení instalace jsem zadal, že nemám tzv. Product key. Během instalace jsem si ho našel. Takže nyní jdu postupně takto: Start (čudl vlevo dole) - Nastavení (zubaté kolečko) - Aktualizace a zabezpečení ... dál jsem to zapomněl, ale to najdete. Volím zadat Produkt key (to je to 25 místné číslo 5 krát 5 číslic). Po vložení se tam dvakrát kliká souhlas a výsledek vypadá např. takto:

Z poslední obrzazovky (přidal jsem ji až v neděli 15.7.2018) je vidět, že systém je aktualizovaný. Webovou stránku dodělávám přímo na Win 10, běžících pod Virtual Boxem ve FrontPage:

 

Když vás práce pod Virtual Boxem omrzí, můžete si uložit stav spuštěného počítače. V takovém případě nejde exportovat applianci (virtuální PC musí být vypnutý při exportu):

Poznámky

1. Při instalaci si připravte údaje k vašemu účtu Microsoft, budou třeba. Já mám účet nastavený na mail a heslo.

2. Pokud applianci vyexportujete a přenesete na jiný virtuální stroj, půjde to, ale operační systém nebude aktivovaný. To platí proto, že mám jen jednu krabicovou licenci na jednu instalaci. Není mi tedy dovoleno pracovat se dvěma virtuálními (a ani fyzickými) desktopy. Pokud máme koupeno více licencí s product key, můžeme je použít na dalších strojích, které jsme importovali z jednou nainstalovaného systému. Import je podstatně kratší, než instalace systému a aplikací (další výhoda virtuálního stroje).

3. Windows 10 Home a i Windows 10 Pro si při instalaci programu, který používá .NET Framework verze 3.5 (a asi i nižší, např. 2.0) prováděly neskutečně dlouhé stahování a instalaci. Už jsem to neměřil, ale odhaduji to na čtvrt hodinu.

4. Oracle VM Virtual Box umožňuje spustit současně více operačních systémů, mezi kterými si můžete přepínat, protože běží v okně. Prosím, pokud máte málo výkonný fyzický notebook, nezkoušejte to. Systémy Windows jsou náročné na HW zdroje i na paměť. Já jsem volil přidělení RAM těsně pod hodnotou poloviny fyzické velikosti u každého stroje. Víc není dovoleno přidělovat. S takovými hodnotami pak lze opravdu spustit v jednom čase vždy jen jeden virtuální stroj.

5. Systémy Windows 10, ke kterým se přihlásíte pomocí svého účtu Microsoft, vidíte na stránkách svého účtu např. jako já, takto. MS prostě špehuje (a asi nám také umí naše hračky kdykoliv vypnout):


 

Závěry 

1. Virtualizace PC je důležitá metoda. Doporučuji přečíst alespoň úvod manuálu Virtual Boxu, který najdeme na stránkách Oracle. Pravděpodobně slabým místem Microsoftu bude programování nízkoúrovňových rutin ovladačů HW nebo používání takových programů od třetích stran. Virtual Box je velice standardním zařízením a mě překvapily tyto věci:

- solidní spolehlivost virtuálních desktopů s OS Windows (rozhodně lepší, než instalace na fyzickém Lenovu), samo se mi to nezbořilo.
- v některých případech bych řekl, že virtuální stroj byl rychlejší než ten fyzický.

2. Virtual Box nepoužívám pro ham komunikační programy. A ani jsem to nezkoušel. Např. WSJT-X a další SW existují rovněž pro Linux, nebyl důvod to zkoušet.

3. VM Virtual Box Oracle běží i pod Linux Mint 19 (na rozdíl od Wine, které mi na LM 19 neběží).

4. Jak to bude s aplikacemi a jejich fungováním, to netuším. Nainstaloval jsem některé, které jsem měl doma stažené. Všechny fungovaly. Mimořádný zájem jsem měl na aplikaci mapy.cz, proto jsem ji stáhnul z Microsoft Store. Dříve, když jsem měl Windows 10 home na starém HW Lenovo, tak mi mapy.cz stáhnout nešly. Dneska jsem se dozvěděl, od které verze Windows jdou. Aplikace šla spustit. Vybral jsem si a stáhnul mapy České Republiky, Slovenska a Rakouska. Dohromady to dělalo asi 1.9 Gbyte. No, po stažení vypadala moje obrazovka takto:

Co k tomu dodat? It's a Long Way to Excellence ...
Já patřím mezi uživatele operačních systémů, kteří nevěří na tzv. rolling release distra, tedy na uvolňování menších a častých aktualzací. O to se snažil i Microsoft. Neustálé ramlování disků mě na přelomu roku motivovalo k opuštění operačního systému Windows 10 na fyzickém PC. Věřím, že potíže, které jsem si zažil, byly extrémní a dané také postarším HW, na kterém jsem testoval. Ale zpátky k věci. Já nevěřím u ramlujících systémů (nazývám tak lidově rolling release distribuce), že se v tak složitém prostředí operačního systému a aplikací podaří po každém ramlování identifikovat a udržet funkcionalitu systému s aplikacemi. A asi se to nepodařilo ani expertům z Microsoftu a Mapy.cz. Nebo, že by i na Mapy.cz překvapila odborníky aktualizace systému po posledním ramlování?  


 

 

TU 73, Mira, ok1ufc