Aktualizováno 4.4.2018

      
 
   Jak si na Linuxu rychle vyzkoušet RX z RTL-SDR USB klíčenky ...
Všeobecně
 
Většinu hamů jednou zláká malá USB klíčenka s SDR přijímačem. Ty levné a oblíbené jsou osazovány čipem R820T od firmy Rafael. Čip je určený pro použití v tzv. High Performance Low Power digital TV tunerech. Pro amatérské použití existuje několik vhodných programů. Jedním z nich je Gqrx-sdr aplikace, kterou jsem našel v repositáři Linux Mint. Jde o osvědčené a vyzkoušené řešení. Nejjednodušší SDR přijímač spustíte během pár minut.

Příklad oživení RTL-SDR klíčenky a nastavení základních parametrů v několika bodech

1. S pomocí správce aplikací nainstalujeme program Gqrx-sdr
2. Zasuneme klíčenku.
3. Spustíme aplikaci

4. Při prvním spuštění se nám zjeví dialog pro konfiguraci I/O zařízení. Nastavil jsem hlavně první řádek. Pokud je klíčenka zasunutá, lze v menu vybrat zařízení Realtek RTL2838 ...dále jsem zkontroloval hlavně zvukovku, abych zaslechl demodulované signály a ostatní parametry - viz obrázek vpravo >>>

5. V hlavním okně vpravo se nám ještě zjeví další možnosti nastavování. Nastavil jsem postupně parametry na všech ouškách (záložkách). Pro tuto demonstraci jsem zvolil amatérské pásmo 2m, kmitočet 145.575 MHz, protože tam zrovna někdo volal protistanici na mobilním kanálu.

Nastavoval jsem (RX Options), obrázek dole:

normální filtr, úzkopásmovou FM (tzv. NBFM), nechal jsem AGC fast a odpojil jsem umlčovač šumu (squelch). Jenže to bylo manželce nepříjemné, v pauzách byl slyšet šum, tak jsem ho zase zapnul a nastavil jsem úroveň na -20 dB, protože signál byl dost silný.

Nastavoval jsem FFT, dole vpravo:
rychlost vodopádu jsem nastavil na 10 fps a upravil jsem úrovně a geometrii adaptéru, aby spektrum a vodopád vypadaly tak, jako na velkém obrázku dole.

Klíčenka se mezitím prohřála. Zjistil jsem, že nesedí přesně kmitočet, tak jsem ještě na záložce Input controls nastavil korekci kmitočtu. Dělal jsem to tak, že jsem si generátorem písknul na kmitočtu vedle do krátkého drátu místo anténky. Korekci, kterou jsem musel udělat, byla + 20 ppm, viz obrázek vpravo >>>

Hardwarové řízení zisku jsem ponechal. S klíčenkou nebyl použit žádný konvertor (směšovač), který by dělal konverzi kmitočtu, takže jsem ponechal LNB LO = 0 MHz.

Jakmile začaly stanice vysílat, viděl jsem je ve spektru a vodopádu - viz obrázek dole a slyšel z reproduktorů notebooku.

Hlavně nezapomeňte spustit proces kliknutím na symbol spínač, je to taková ošklivá kulaté ikona vlevo nahoře, pod slovem File ... bez toho SDR přijímač ani nehne :-)

Poznámka:

1. Pokud máte při ruce nějaké FM kecátko (pardón, přenosnou staničku, ručku), stojí za to snížit výkon na miliWatty a zavysílat si. Poslechnout si jednak zpětnou vazbu a jednak zpoždění signálu. Za zpoždění přeci jenom může složitý procesing digitálního zpracování. Je znatelný, ale kolik stovek milisekund dělá, jsem neměřil.

2. Všimněte si, jak vypadal vodopád, spektrum přijímaného signálu, atd. Pokud jde o váš první pokus s SDR RTL, máte ho za sebou. Můžete se věnovat lepší anténě. Kus drátu dodaný s SDR klíčenkou se hodí maximálně na první pokus. Stabilita klíčenky - nic moc, citlivost taky nic moc, šumové číslo té mojí bylo asi 7 dB. Takže předzesilovač je namístě. Dynamický rozsah - také nic moc, ale co chcete asi za 150 Kč (tak nějak jsem dal na ebay.com).

 

 

 


Závěr

Pro začátek není co dodat. Takže shrnu - klíčenku koupíte za pár korun. V Linuxu si první SW stáhnete a nainstalujete za několik málo minut, včetně nastavení, pokud máte alespoň nějakou představu o nastavovaných parametrech. Následně si vyzkoušíte další módy, zejména demodulaci USB. V tomto okamžiku již můžete uvažovat o praktickém použití. Pokud pořídíte ke klíčence širokopásmový šumový generátor, SMA atenuátory a směrové odbočnice, zjistíte, že s vhodným SW máte k dispozici most na měření koeficientu odrazu antén, který vám může alespoň částečně nahradit mnohem dražší anténní analyzátory do téměř 2 GHz. Ale to už je jiné téma...

 

TU 73, Mira, ok1ufc