Aktualizováno 5.5.2018

      
 
   Zamyšlení kolem Linuxu po 4 měsících  
Po 4 měsících, když jsem opustil Windows 10, běhá na PC u mé stanice LinuxMint, já jsem se změnil poměrně radikálně způsob myšlení a dospěl k těmto názorům:

1. Práce s Linuxem je podstatně jednodušší. PC mám naprosto pod kontrolou, nestuduji na mnoha fórech mezi statisíci nářky, proč něco nejde nebo proč to nejde stejnému množství nešťastníků.

2. Instalace Linuxu zabere mnohem méně času a mnohem méně místa. Neplatí se licence. Proto se vyplatí mít na jednom fyzickém PC několik oddílů a několik operačních systémů. Neskutečnou výhodou se tak stává, že každá taková instalace slouží jen svému účelu. Neobsahuje často si vadící a nekompatibilní aplikace. Já mám v jednom oddílu programy pro obsluhu HF stanice, v dalším pro UHF-EME stanici. V dalších oddílech mám pracoviště pro práci s CAD programy, na jiném pro vývoj vlastních aplikací, na dalším pak digitální pískoviště pro zkoušení všeho možného. Je to elegantní, bezpečné řešení, lze snadno sdílet jakákoliv data, cokoliv lze smazat, pokud to neslouží, obnovit do funkčního stavu, pokud to pošaháme. Neskutečná diverzifikace činností i bezpečnosti. Pokud něco pošaháme, vždy obnovujeme jen minoritní část. Pokud něco chceme aktualizovat, můžeme si dopřát ponechat jinou část v naprosto původní funkční konfiguraci. Tohle pod Windows nikdy nebude možné. Viz další podrobnosti tady.

3. U Linuxových souborových systémů neřeším defragmentaci disků.
 
4. U Linuxu mi nikdo neramluje disky. Nikdo mi nespotřebovává celou výpočetní kapacitu procesoru pro antivirovou ochranu. Nikdo mi nemění ovladače hardware za nefunkční nebo méně funkční.

5. U Linuxu mi veškeré programy, které vyžadují časovou synchronizaci (např. WSJT-X), běží naprosto pohodově. NTP synchronizace Linuxu ze sítě je naprosto dostatečná.

6. Nikdy se mi nenaplnilo to, čeho jsem se obával. Moderní Linuxy si samy nainstalovaly všechny ovladače. Takže mi bezprostředně fungovaly grafické karty, zvukové karty, externí disky, tiskárny, WiFi tiskárny. Používáte převodník USB to RS-232? Jakýkoliv jsem připojil, ten fungoval. Jedno, zda to byl FTDI nebo ten v Icomu. Podobně to bylo s SDR klíčenkami. Vývojový tým odvedl kus poctivé práce. Tak by se měl dobrý operační systém chovat.

7. Linux mi funguje jak na starších noteboocích, tak na tom, který jsem koupil nedávno. Považuji to za dobrou ochranu investic. Neměl jsem odvahu dva 15-ti leté stařečky zhoupnout do kontejneru tříděného odpadu. Dosluhují na zahradě, jsou zanesené pylem, ale k řízení měřicího zařízení stále ještě stačí.

8. Celou řadu aplikací však napsali autoři jen pro Windows. Zvykl jsem si na ergonomii několika takových programů. Naštěstí firma Oracle uvolnila tzv. VirtualBox. Ve Virtualboxu jsem na různých PC nainstaloval operační systémy Win XP a Win 7. Provedl jsem instalaci několika potřebných programů pro Windows, které se mi nepodařilo nahradit těmi pro Linux nebo se mi nové programy nelíbily. Vzniklo tak ucelené pracoviště, které slouží a já nejsem nucen nic řešit. Celý virtuální počítač lze snadno zálohovat na pevný disk a po síti. Překvapilo mě, že virtuální windowsovské programy běží rychleji, než na fyzickém HW. To je asi tím, že původní ovladače nebyly dobře napsané.

9. Během 4 měsíců jsem si všechny vlastní programy, které jsem napsal pro kdysi pro Windows, přepsal a používám je v Linuxu.

10. Fandím vývojovým týmům pro Linux s přáníčkem, aby brzy vypustili malé linuxové distribuce, které budou mít jen pár aplikací. Nepotřebuji mít všude office programy a jiné zbytečnosti. Zejména, když mám mnoho OS na jednom notebooku. Kdo se s tím má odinstalovávat :-)

11. Snažil jsem se napsat úvodní články, aniž bych musel použít příkazy v terminálu. Byly výjimky, ale bylo jich nepatrně. Proto směle tvrdím, že Linux je vhodný i pro začátečníky a neprogramátory.
 

 

 

TU 73, Mira, ok1ufc