Aktualizováno 25.3.2018

      
 
   Příprava Live CD
Příprava USB klíčenky s Live CD

K přípravě USB klíčenky potřebujeme tzv. iso obraz (ISO image) operačního systému, který chceme zkoušet. ISO image najdeme na Internetu. Zajímavé iso image si stahuji, zkouším a ty užitečné si archivuji. Pro přípravu dnešní klíčenky se Zorinem tedy nesahám do internetu, ale beru si vyzkoušenou iso image na svém úložišti. V článku předvedu bootování a spůštění právě této klíčenky. Notebook je 64 bitový, volím tedy 64 bitový obraz. Z úložiště si ho kopíruji do složky stažené. Pracuji na maličkém notebooku Asus, na kterém jsem právě v poledne provedl novou instalaci Linuxu - viz popis zde.

Klíčenku nejprve naformátujeme. V Linuxu je nástroj na formátování klíčenek. Okopíroval jsem obrazovku s krátkými poznámkami o různých formátech. Klíčenku formátuji jako FAT 32:

Po naformátování zapíšeme iso obraz disku, který jsem si stáhnul, do klíčenky:

Zápis netrvá nijak dlouho - viz systémový čas. V 18:35 jsem si všiml, že je klíčenka připravena. Bezpečně jí odpojíme. A můžeme z ní bootovat do 64 bitového notebooku, což jsem popsal tady.

Poznámky

Pokud ještě nemáme noťas s Linuxem, můžeme si připravit Live CD pod Windows. Použijeme stejný obraz (iso image) a klíčenku vyrobíme např. programem UNetbootin nebo programem Rufus. Oba jsem vyzkoušel, fungují a možná o tom někdy napíšu. Unetbootin, zdá se mi být nejpomalejším.

 
 

 

 

TU 73, Mira, ok1ufc