Aktualizováno 25.3.2018

      
 

   Příprava Live CD
Příprava USB klíčenky s Live CD

K přípravě USB klíčenky potřebujeme tzv. iso obraz (ISO image) operačního systému, který chceme zkoušet. ISO image najdeme na Internetu. Zajímavé iso image si stahuji, zkouším a ty užitečné si archivuji. Pro přípravu dnešní klíčenky se Zorinem tedy nesahám do internetu, ale beru si vyzkoušenou iso image na svém úložišti. V článku předvedu bootování a spůštění právě této klíčenky. Notebook je 64 bitový, volím tedy 64 bitový obraz. Z úložiště si ho kopíruji do složky stažené. Pracuji na maličkém notebooku Asus, na kterém jsem právě v poledne provedl novou instalaci Linuxu - viz popis zde.

Klíčenku nejprve naformátujeme. V Linuxu je nástroj na formátování klíčenek. Okopíroval jsem obrazovku s krátkými poznámkami o různých formátech. Klíčenku formátuji jako FAT 32:

Po naformátování zapíšeme iso obraz disku, který jsem si stáhnul, do klíčenky:

Zápis netrvá nijak dlouho - viz systémový čas. V 18:35 jsem si všiml, že je klíčenka připravena. Bezpečně jí odpojíme. A můžeme z ní bootovat do 64 bitového notebooku, což jsem popsal tady.

Poznámky

Pokud ještě nemáme noťas s Linuxem, můžeme si připravit Live CD pod Windows. Použijeme stejný obraz (iso image) a klíčenku vyrobíme např. programem UNetbootin nebo programem Rufus. Oba jsem vyzkoušel, fungují. Na následujícím obrázku je vidět práce s programem Rufus:Programem Rufus  lze vyrobit také USB klíčenku, která je vhodná pro instalaci systému Windows 10. Pokud "googlujeme" na Internetu v Linuxu, Microsoft nás navede na stránku, kde lze stáhnout .iso obraz Windows. Pomocí programu Rufus (ve Windows) nebo pomocí programu Etcher (níže) lze z takového obrazu vyrobit klíčenku pro instalaci Win10.

Program Etcher (zkoušel jsem ho v různých Linuxech) je rovněž oblíbený pro výrobu USB klíčenek. Stáhnout se mi ho podařilo ze stránek autorů. Byl zazipovaný. Při rozbalování jsem ho kopíroval rovnou na plochu. Kliknutím se spouští. Po nakopírování souborů provádí verifikaci obsahu. Práce je rovněž jednoduchá:
 


 

 

 

TU 73, Mira, ok1ufc