Aktualizováno 25.3.2018

      
 
   Live CD
Všeobecně

Tuto sérii článečků jsem začal psát asi šestým článkem v pořadí. Snad proto, že jsem také do určité míry netrpělivý. Základem všeho pro mě bylo, abych měl na desktopu Linux a mohl jsem se na něm učit, zkoušet si důležité věci a používat ho. Když jsem začal tyhle články psát, považoval jsem za důležité, abychom prošli celou řadou úvah. Od důvodů, proč používat na desktopu Linux, jaké minimum znalostí a dovedností si budeme muset osvojit, jaký Linux vybrat, kde ho vzít a jak si ho prvně vyzkoušet. Na vyzkoušení jsou vhodná tzv. Live CD. O tom je dnešní článek.

Spuštění Linuxu z Live CD

Protože jsem k instalaci na pevný disk notebooku zvolil distribuci Linux Mint 18.3., ukážu, jak jsem zkusil na jiném notebooku Zorin 12.2. Začnu ošklivými fotografiemi notebooku, na kterém dělám zkoušku. Na závěr článku uvedu důvod, proč jsem právě na tomto notebooku HP Probook 4340s Linux z LiveCD zkoušel.

O notebooku

Notebook je v každodenním používání od roku 2012. Je osazen HDD 500 GB, pamětí RAM 4GB, operačním systémem Windows 7 Professional (trvale aktualizovaným od Microsoftu) a antivirovým zabezpečením F-Secure, také pravidelně aktualizovaným. Na notebooku mám několik CAD programů. Pro DWG kreslení (DraftSight od francouzské zbrojovky Dassault, je to dobré, ale velké, ale je to zadarmo), přes návrh PCB pro prototypovou výrobu, až po SW pro výpočty elektromagnetických polí (NEC), návrhy obvodů a mikropáskových vedení. Na notebooku je vidět, že je jetý, je však spolehlivý. Celý disk mám klonovaný, takže v případě poruchy sáhnu do šuplíku, během 5 minut vyměním HDD a během 20 minut obnovím ze zálohy data (soubory), které jsem namaloval od posledního klonování.

Live CD v obrázcích

Notebook je zaprášený, ošoupaný a spolehlivý. Do vypnutého notebooku zasuneme USB disk s tzv. Live CD:

Nabootujeme z CD. U tohoto notebooku nemusím nikam do Biosu, jako v případě ASUSu. Pokud byl USB Hard Drive zasunut, a to byl, viz předchozí foto, objeví se nám v bootovacím menu - viz položka v modrém proužku. Najedeme na ni a nabootujeme.

Když se Zorin bootuje z USB (trvá mu to déle, než např. Linux Mint), svítí na obrazovce toto:

Zorin se nabootoval z Live CD. Dává nám na výběr jazyk. Volím češtinu. Bílé menu nabízí dvě možnosti - vyzkoušet Zorin a nainstalovat Zorin. V textu, který je z fotografie méně vidět, se píše: "Zorin můžete vyzkoušet přímo z tohoto CD bez provedení jakýchkoli změn ve vašem počítači."

A právě o tom to je. Většina Linuxů je distribuována v tzv. Live CD. Výše uvedeným postupem lze Linux spustit, podívat se, jak si Linux poradil s identifikací HW a jak se na našem desktopu chová. Mě zajímal WiFi adaptér. Takže pokračujeme kopiemi obrazovek, máme přece spuštěný Linux Zorin 12.2.
Prohlédneme si nejdřív stavový pruh a menu. Vidíme, že autoři distribuce mají rádi prohlížeč Chromium. Také ho používám. Vpravo vidím, že je nastavena česká klávesnice, svítí symbol reproduktoru (zvuková karta), symbol nabíjení (nenabíjení) baterií a kalendář s časem. Postrádám WiFi.

Jdu do  menu, spouštím nastavení a otevírám Síť - viz ikona v rudém kroužku:

V položce Wi Fi vidím svojí wifi. Jmenuje se Club_2G. Také vidím svojí WiFi inkoustovou tiskárnu HP.

Bez problémů se do WiFi přihlašuji. Pouštím si Chromium a dívám se na svou stránku na internetu, kterou jsem při obědě napsal:

Uvažoval jsem, že bych si kopie obrazovek, které jsem pořídil pomocí print screen, poslal emailem. Na stole však leží další klíčenka USB, tak si je jen kopíruji:

Ještě si chvíli prohlížím aplikace v Live CD. Obsahuje nástroje na práci s diskem, kopírování souborů. Live CD má velikost asi 1.4 G a je na něm bohatá výbava. Tady jste určitě (ti, kteří nedělali doposud nic s Linuxem) pochopili, že Live CD nemusí sloužit jenom k prohlížení té které distribuce, ale může posloužit při nejrůznějších opravách nebo při záchraně dat z pevných disků.

Závěr

Notebook z Live CD nabootoval. Byl zaveden a spuštěn moderní grafický operační systém Zorin 12.2 a po jeho spuštění jsem provedl kontrolu WiFi adaptéru, připojil se do Internetu, pořídil jsem screeny obrazovek k tomuto článku atd. Vše proběhlo spolehlivě a bez komplikací.

Důvod zkoušky

Jak jsem napsal v úvodu, notebook běží s OS Windows 7 Professional. Pracovní plocha vypadá nějak takto:

Před nedávnem jsem si pořídil nový WiFi Router ASUS AC1200+G, tedy gigabitový, pro pásma 2.4 GHz a 5GHz. Odpojil jsem starý router a nakonfiguroval WiFi na obou pásmech. K WiFi se připojila všechna zařízení, která jsem měl. Notebooky, tablety, mobily ... Všechna zařízení se připojila. Ta novější viděla síť 5G. Stačilo pouze zadat přístup. kód. Jenom tento notebook s Windows 7 nikoliv. Dokonce jsem v seznamu sítí neviděl ani tu club_2G. Předpokládal jsem, že se mohlo stát cokoliv. Jenom mi bylo divné, že síť Sidlovo_ (z mobilního GPRS modemu) a síť ok1ufc z jiného Asus routeru šla. Proto jsem vyzkoušel bootovat Linux z Live CD a první, co bylo, vyzkoušel jsem WiFi. Jak jsem předpokládal, pod Linuxem vše fungovalo.

Protože mi o můj operační systém pečuje Microsoft, došlo někdy během aktualizací ke změně ovladačů a jejich konfigurací. A od té doby se můj notebook dokázal připojit jenom k těm WiFi sítím, které dříve používal. Síť s názvem club_2G jsem si právě vymyslel. Dřív se jmenovala equod. Můj Windows 7 se již k síti s novým názvem nepřipojil. Asi si dovedete představit, jak by vás to naštvalo, pokud byste byli někde na cestách a potřebovali se připojit k veřejné WiFi síti. S Microsoftem by to nebylo hned :-)

Přemýšlím, tedy raději nepřemýšlím, co Microsoft vede k takové "podpoře". Možná mě nějaká slečna chtěla ochránit od nebezpečí na Internetu, proto vytvořila bariéru, abych se už nikdy nemohl připojovat k jiným, než ke svým WiFi sítím. Rovněž mě napadá, že nějaká Microsoft business development manažerka popila větší množství air - koňaku a viděla se v obrovském byznysu s Windows 10 v době, kdy nám odštípne Microsoft podporu Windows 7. Určitě se jí povedlo, že jsem ještě nedávno vrazil peníze do přenositelné licence Windows 7. Bylo to v okamžiku, kdy jsem zjistil, že Windows 10 jsou u amatérské stanice a na starším HW nepoužitelné. Napsal jsem o tom článek, stačí, když vygooglujete "ramlování HDD". Teď však vím, že Microsoft udělá všechno proto, aby nám Windows 7 nedělaly bez podpory (skončí v roce 2020) radost. Nicméně, zálohoval jsem si čas od času ovladače a nastavení Windows. Jenže mě to nebaví. A tak už brzo i tyto widle z noťasu pojedou ....

Užitečný odkaz - jak si připravit USB klíčenku s Live CD 

 

 

 

 

 

TU 73, Mira, ok1ufc