Aktualizováno v prosinci 2019

      
 

   Upgrade a instalace Linux Mint 19.3

Vyzkoušel jsem upgrade Linux Mint 19.1 na Linux Mint 19.2
Použitý HW: Notebook HP ProBook 4340, 8G RAM, i5 a Dell Vostro 3350
Výsledek: Aktualizace proběhla korektně. Všechny programy zůstaly funkční.

Zde jsou odkazy na zkušenosti s LM 19, LM 19.1 a 19.2

Linux Mint 19.3 používám v radioamatérské praxi pro ovládání radioamatérské stanice, pro dekódování provozu wsjt-x a pro řízení některých SDR přijímačů. Je to naprosto subjektivní, ale Linux Mint se mi jeví pro ovládání stanice lepší, než např. Windows 10. Ve Win 10 se mi nepodařilo odstranit některé negativní jevy systému, které souvisí s aktivitami antivirové ochrany Windows Defender a služeb systému Windows. Prostě po bezprostředním spuštění Windows dělají Windows 10 cosi, co žere prostředky a program wsjt-x nedekóduje buď vůbec nebo se mi prostě jeví počet zdekódovaných stanic menší, než u Linuxu. Doprovázejícím jevem je, že neskutečně trtkají ikony v oznamovací oblasti. Jev nezmizel, ani když jsem pro wsjt-x nastavil výjimku v Defenderu. Podobně trtkají ikony, když dělám jakékoliv aktivity s webovými prohlížeči. Pod operačním systémem Linux Mint (LM 19, 19.1, 19.2 i 19.3) se žádné podobné jevy nedějí. Linux Mint je prostě pro provoz ham stanice jistota, jednoduchost a spolehlivost.

V Linux Mint 19.3 byly provedeny některé změny, které souvisejí s novými aplikacemi. Popis, např. zde: https://www.linux-mint-czech.cz/2019/12/linux-mint-19-3-tricia-nove-funkce/
Zatímco přehrávač VLC mám rád, GIMP jsem nikdy nepoužíval. Aplikace Drawing jsem vyzkoušel. Budu upřímný a kritický - je na obsluhu jednodušší, než GIMP. Nicméně, já zůstávám u Fast Stone image vieweru. Je to program pro Windows, ale funguje i s runtime Winw v Linuxech. Měl bych napsat proč? Prostě nejčastěji dělám resize bitmapy, konverzi do .png, rád redukuji u png počet barev na 256. Také ořezávám, přidávám popisky a kreslím k nim čáry s šipkou. Ve Fast Stone s popiskem umím jezdit, na konci čáry ty šipky přidělávat nebo je rušit. Když dělám kompozici popsané fotografie, s popisky, čárami mohu po obrazovce rejdit, až je obrázek hotový. V Drawing mi to tak jednoduše nejde. Možná to neumím, ale nechci se to učit. Protože prostě jsou věci funkční, geniálně jednoduché a ty druhé .... Drawing jsem zatím zařadil k těm druhým.

Poznámky:
1. Důležité je správné nastavení programu wsjt-x. Důležité printscreeny jsem uložil zde.
2. Pokud ovládáte TCVR přes sériový port (USB), nezapomeňte ho nastavit. Dělá se to v Terminálu Linuxu a popsal jsem to zde. Včetně přidání uživatele do dialout.
3. V předchozím dokumentu je popsána rovněž instalace balíčku .deb s programem wsjt-x. V moderních LM 19.1 a 19.2 to lze instalaci provést tak, že ze stránek autora si stáhneme balíček pro náš operační systém. Pravděpodobně ho najdeme v adresáři se staženými soubory. Na balíček klikneme pravým tlačítkem a necháme ho instalovat pomocí instalátoru Debi. Postupujeme, tak, jak nás instalátor vede (zkontroluje závislosti, nechá nás doinstalovat potřebné knihovny). Po instalaci se objeví ikona pro spouštění vsjt-x v menu "audio". Potom stačí připojit TCVR, nastavit port, přidat uživatele do skupiny dialout a nastavit program (viz předchozí poznámky).
4. Podobně výbormě se mi dařila instalace v Linux Mint 19, 19.1, 19.2 samozřejmě v  19.3 a v posledních Ubuntu. Starší verze LM a Ubuntu, ale ani LMDE, Debian, či MX Linux mi neumožňovaly balíček nainstalovat tak jednoduše.Díky, páni autoři. S úctou Míra, ok1ufc ...
TU 73, Mira, ok1ufc