Aktualizováno 1.4.2018

      
 
   Kde získáme Linux ...
Linux lze stáhnout bezplatně z celé řady zdrojů. Existují distribuce, které jsou vhodné pro začátečníky. Ke stažení jsou zpravidla k dispozici jako tzv. iso image, tj. obrazy CD nebo DVD disků. Z těchto obrazů lze připravit USB klíčenku (bootovatelný USB disk) pro instalaci. Často lze Linux spustit bez instalace, přímo z USB klíčenky, což se hodí při prvotním testu nebo při opravách. Já jsem získával distribuce s těchto zdrojů - klikněte na obrázek:

Za současnou podobou Linuxu stojí neskutečné množství práce. Děkuji upřímně všem lidem, kteří se jakkoliv na vývoji a přípravě distribucí podíleli. Dali uživatelům operační systémy, které dělají jejich počítače rychlejšími, výkonnějšími a bezpečnými (viz slogan z předchozího obrázku). A já přidávám: spolehlivějšími, udržovatelnými a pohotovými.

Současně se omlouvám, že jsem jako linuxový začátečník uvedl jen zdroje základních distribucí vhodných pro úplné začátečníky a pro desktopové použití. Věřím, že v okamžiku, kdy se čtenář dostane do stádia "mírně pokročilý", nezůstanou mu utajené jiné distribuce, které mu mohou lépe vyhovovat. Rovněž jsem zcela úmyslně neuvedl zdroje Linuxů pro servery (serverové distribuce) a zdroje distribucí, které jsou vhodné pro nejrůznější opravy a úpravy. Ty však budou uvedeny v článcích, které se týkají konkrétní opravy.

Uvedu zde ještě jeden užitečný odkaz na www.osdisc.com, kde  jsou nabízeny za drobný poplatek různé distribuce Linux, nejen desktopové, ale i serverové. Na serveru jsou k dispozici rovněž disky a systémy pro nejrůznější opravy Linuxu a další důležité pomůcky:

 

Informace jsou přehledně tříděné, věcné a stručné. Já jsem zde sehnal za nepatrný peníz celé repozitáře všech programů pro konkrétní distribuce na sadě DVD disků:

Např. SW Repository pro Linux-Mint verze 18.3 má objem asi 126 GBytů. Zcela určitě většinu SW nevyužiji, ale na druhou stranu, znáte to - zrovna, když něco stahujete, tak jde Internet neskutečně pomalu. Nenadarmo označení www znamená world wide waiting ...

 

 

TU 73, Mira, ok1ufc