Aktualizováno 1.4.2018

      
 
   Jak se zbavit instalace operačního systému ...
Všeobecně

V předchozích článcích jsem popsal, jak rychle Linux instalovat z CD Live, jak si připravit testovací fyzický stroj a jak začít testování. Linux se vyznačuje skutečností, že mnoho autorů napsalo mnoho užitečných nástrojů na správu, údržbu a opravy. Tato neskutečná výhoda proti operačním systémům Windows pro nás znamená obrovskou úsporu času. Vždyť si vzpomenete, jak vám ve Windows po aktualizacích jednou nešly USB porty, podruhé nebylo vpořádku bootování, jindy vám padal do modré obrazovky prohlížeč Edge. Mohl bych pokračovat mnohatisícovým seznamem nářků uživatelů na webových diskuzích, luštěním kódů chyb pomocí Microsoft serverů, hrabání se v registrech ... Toho všeho jsem se s Linuxem zbavil. Nicméně, uvedl jsem důvody, proč si Linuxový operační systém testuji, proč ho testuji na fyzickém stroji a proč ho testuji s aplikacemi. Nicméně, také jsem na těchto stránkách předvedl téměř v přímém přenosu začátečnickou instalaci Linuxu. Všimli jste si, že instalace netrvá, na rozdíl od Windows, až tak dlouho. Proto uvedu několik důvodů, které mě vedou k tomu, abych provedl úplnou odinstalaci, tj. smazání Linuxu:

1. Linux jsem nainstaloval, ale nedokázal jsem migrovat od některých her a aplikací, které existují jen pro Windows. Linux nechci dále používat.
2. Na Linuxu jsem prováděl mnoho instalací a změn. Aplikace se mi nehodí a rozhodl jsem se pro novou, panensky čistou instalaci.
3. Linux jsem instaloval na testovacím stroji. Testování jsem ukončil a chci si desktop připravit pro jiné testování nebo pro testování s jinou distribucí.

V prvním případě je jednoduché provést úpravu a odstranit Linux z operačního systému Windows. Bude třeba opravit bootování, tak, aby bootovaly pouze Windows. Použijeme aplikaci EaseUS Partition manager a provedeme tyto kroky:
a) Odstraníme oddíl s Linuxem a tzv. swap oddíl.
b) Rozšíříme oddíl s Windows přes uvolněné místo.
c) Opravíme bootování.
Všechny operace zaberou nepatrně času a postup je vidět z obrazovek. Takto jsem postupoval v případě, když jsem na těchto stránkách minulý týden ukazoval instalaci Linux Mint 18.3 do notebooku Asus. Odstranil jsem Linux Xubuntu, rozšířil oddíl Windows a opravil bootování. Dále už to znáte. Takže několik obrázků:

Hlavně nezapomeňte na poslední úlohu "Rebuild MBR on Disk 0". Počítač bychom si tímto opomenutím "rozbili" a museli bychom ho opravit jinak. Buď pracně, tak jak nás to učil Microsoft (a také z příkaz. řádku instalačního CD) nebo snadno pomocí nástroje na opravu bootování (existuje jich víc, popíšu zde použití toho od Linuxu...) a nebo také snadno, ale s demontáží disku, jeho vložení do USB rámečku a provedení opravy z jiného PC.

Ve druhých dvou případech operaci smazání oddílů provedeme nástrojem, který je na každém Live CD (alespoň si to myslím). Pomocí editoru oddílů, který se jmenuje GParted. Už jsem ho zde víckrát popsal a práce s ním je celkem užitečná dovednost. Takže postup.

1. Z určitých důvodů nelze dělat konkrétní operace z právě spuštěného operačního systému, což je v našem případě Linux. Proto operaci provedeme po nabootování z USB klíčenky.
2. Odstraníme oddíl ext4 (tam je Linux) a oddíl linux-swap.
3. Záleží, k jakému účelu změnu děláme. Pokud si chceme např. vyzkoušet instalaci kvůli testům, jak poběží Linux na malém oddílu nebo jak poběží bez oddílu linux-swap, provedeme změnu velikost. Podobně můžete mít pocit, že oddíl sda1 (ntfs pro Windows) je pro Windows moc veliký, můžete tento oddíl zmenšit a vytvořit víc prostoru pro jiné účely. Postup nemá smysl dále komentovat.

Pokud měníme oddíly, buďme vždy připraveni na opravu bootování. Pokud následně provedeme instalaci nového Linuxu, obvykle se bootování správně nastaví ke konci instalace. Pokud budeme dělat instalaci jiného systému až někdy, budeme muset bootování opravit sami. Ale o tom je další článek.

 

 

TU 73, Mira, ok1ufc