Aktualizováno 1.4.2018

      
 
   Oprava bootování (obnovení zavaděče GRUB) ...
Všeobecně

Obnovení zavaděče operačního systému by mělo patřit základním dovednostem, řekl bych, k základní počítačové gramotnosti.
Protože jsem začal psát úvodní články pro uživatele - začátečníky a nelinuxáky, nesmí chybět ani článek s tímto tématem.

1. Nejjednodušší způsob opravy bootování Linux Mint pomocí Boot-repair-disku


Podle mého názoru je nejjednodušší provést opravu bootování pomocí tzv. Boot-repair-disku.  ISO obraz boot-repair-disk seženeme např. tady:
https://sourceforge.net/projects/boot-repair-cd/

Opět se jedná o tzv. Live-CD, ze kterého lze zavést operační systém a udělat opravu bootování pomocí programu boot-repair. Takže si postupem dříve popsaným vyrobíme USB klíčenku se zaveditelným operačním systémem Linux a programem Boot-repair podle nám důvěrně známého a též na tomto webu popsaného způsobu. Na USB klíčence je samozřejmě celá řada užitečných programů. Jsou tam programy pro práci se soubory, kdybychom potřebovali zachraňovat data, je tam známý program GPart pro práci s oddíly (partitions).

Z klíčenky Boot-repair-disk zavedeme operační systém. Chviličku to trvá. Po startu se nám spustí Boot-repair aplikace. Moje obrazovka vypadala takto:


 

Použil jsem pro opravu první tlačítko "Doporučené opravy (opravy nejčastějších problémů)". Po ukončeném skanování jsem byl dotázán několika otázkami, které se týkaly umístění zavaděče. Potom jsem kliknutím na tlačítko spustil procesy obnovy GRUBu na určené oddíly se systémem.

2. Nepatrně složitější systém opravy bootování bez Boot-repair-disku

Druhý způsob opravy je nepatrně složitější. Vůbec prvně v sérii článků o Linuxu pro začátečníky jsem odhodlán použít tzv. Terminál, nazývaný rovněž "příkazový řádek". Pokud se o Linuxu chceme něco naučit, doporučuji si pořídit vynikající publikaci od pana Pavla Kameníka s názvem Příkazový řádek v Linuxu.  Kniha je moc hezky napsaná. Já u počítačových knih rozlišuji mezi hezky a nehezky napsanými. U těch nehezky napsaných většinou strávím víc času přemýšlením, jak to autor myslel. Tato kniha je strukturovaná podle druhu činností s operačním systémem a pojednává o užitečných věcech, které se týkají práce se soubory, adresáři, uživatelskými právy, konfigurace systému, práce s diskem, se sítí, se skripty a nechybí ani články s tématikou, co dělat, když systém zlobí.

Knihu jsem koupil na alza.cz ...

Pro opravu bootování budeme potřebovat ještě tyto dovednosti:

- Jak (čím) spustit program Terminál, do kterého půjde psát příkazy.
- Naučit se příkaz sudo; příkaz podivného názvu je odvozen od anglického superuser (superuživatel) a do (dělej).
- Uvědomit si, k čemu jsou repozitáře a jak se k nim dostaneme.

Dále budeme pro opravu potřebovat USB klíčenku s operačním systémem, Live CD, nejlépe, ze kterého jsme systém instalovali.

Také budeme potřebovat připojení k Internetu.

Postup

1. Vložíme USB klíčenku do USB portu notebooku (desktopu).
2. Provedeme bootování z USB klíčenky.
3. Připojíme se k Internetu pomocí WiFi - nezapomenout !!!
4. Najdeme ikonu Terminálu a začneme psát tyto příkazy:

sudo add-apt- repository ppa: yannubuntu/boot-repair

sudo apt-get update

sudo apt-get install -y boot-repair

Poznámky:
1. Během instalace z LiveCD jsem nebyl nikdy vyzván při instalaci jakéhokoliv programu k zadání hesla superuživatele.
2. U všech příkazů v terminálu vyčkáme a díváme se, že proběhly. Kdybychom se např. zapomněli připojit, poznali bychom to tady.

Po instalaci otevřeme program Boot-repair z menu. Spustí se skanování systému. Další postup je stejný, jako v předchozím bodě, kdy jsme použili Boot-repair-disk.

Oprava bootování na disku s více systémy

Pokud máme na disku víc oddílů s více systémy, může nastat případ, že nám nenabootují pouze některé systémy. Na starém dosluhujícím disku mi nedávno nenabootovaly Windows 7. Vypnul jsem PC a zkusil bootovat druhý operační systém (v mém případě to byl Linux Mint 19.1). Po jeho spuštění jsem zkusil opravu napsáním do terminálu :

sudo update-grub

příkaz vyhledal všechna jádra a operační systémy. Po dalším restartu šly Windows 7 opět normálně spustit.

Závěr

Opět vidíte, že oprava bootování může být jednoduchá. Oba způsoby jsem vyzkoušel. Mohou se hodit. Já jsem si "rozbil" počítač po reinstalaci Windows na notebooku, kde již byl dříve nainstalovaný Linux. Windows mi jednoduše přemazal MBR.

Do posledního článečku druhé kapitoly, kterou jsem věnoval nejnutnějším opravám operačního systému, chci zařadit již jen jediný článek, věnovaný užitečným nástrojům na nejrůznější opravy. Protože jsem začátečník, věřím, že mi někteří autoři vypomohou, přidají odkazy na vlastní články s nástroji a návody.

Další části bych chtěl věnovat tomu, k čemu má desktop sloužit. K místnímu spouštění a provozování aplikací nejrůznějšího druhu. Nebo také k psaní vlastních aplikací. Nikoliv k tomu, abychom operační systém soustavně nastavovali, aby se nám nepřetržitě aktualizoval (ramloval disky), abychom zkoumali kódy chyb a opravovali stále a stále cosi v registrech :-)

Poznámka z 18.7.2018:

Čas a zkušenosti nakonec ověří, který nástroj na opravu bootování budete považovat za praktický. Od doby, kdy jsem psal tuhle stránku, nainstaloval jsem si na zkoušku možná víc než deset různých distribucí Linuxů. Od Ubuntu 18.04, Fedory 28 až po Linux Mint 19. Pouze jednou jsem si zbořil bootování, protože mi v nevhodný okamžik klekla levná a ojetá USB klíčenka při instalaci. Budu upřímný, bootování po novém zapnutí PC nešlo, ale boot - repair jsem nevytahoval ze šuplíku. Stejně jsem potřeboval tu instalaci zopakovat. Instaloval jsem proto znovu. GRUB2 mi z Live klíčenky samozřejmě našel všechny operační systémy a bootování opravil. Nakonec jsem u této metody zůstal. Na PC mám více oddílů a jeden z nich je digitální pískoviště. Nejjednodušší je do něho nainstalovat nový systém. Přiznávám, je to vidlácké, je to jednoduché, je to bez přemýšlení nad něčím, co nedělám každý den.
 

 

 

TU 73, Mira, ok1ufc