Aktualizováno 9.8.2018

      
 

   BIOS (UEFI Legacy) a bootování operačních systémů, které jsou na GPT disku (vidlácká metoda) 
 

Obecně

Na starších noteboocích míváme zpravidla BIOS a operační systém se zavádí pomocí zavaděče, který zjistí v MBR (Master Boot Record), kde jsou zaváděcí informace a z toho místa je operační systém zaveden. Protože má MBR systém své limity (maximální velikost disku 2TB a maximální počet primárních oddílů = 4, rozšířený oddíl pak sežere 1 primární), jeví se jako účelný používat organizaci GPT. GPT (Guid Partition Table) má umět pracovat s diskem 256 TB a maximální počet primárních oddílů, které navrhl k používání Microsoft, by měl být 124 uživatelských a 4 vyhrazené pro Microsoft.

S ohledem na uvedené parametry je jasné, že mnoho uživatelů vítá přínos GPT, který je evidentní.

GPT je součástí standardu UEFI (Unified Extensible Firmare Interface) od firmy Intel. Tato platforma (původně EFI Intel) je spravována aliancí firem a lze ji považovat jako náhradu za dřívější dobrý BIOS.

Netuším, zda nové notebooky umožňují pouze UEFI systém nebo je lze přepnout do režimu UEFI Legacy a pracovat s MBR organizací disků. Ty notebooky, které jsem viděl, uměly nastavit UEFI Legacy nebo dokonce BIOS.

Operační systémy

Operační systémy Windows 7, Windows 10, které jsem instaloval, netrvaly na organizaci GPT, ale velice dobře jedou se systémem MBR. Údajně i Windows 8, ale ten nemám, nebudu mít a nezkoušel jsem.

Operační systém Linux Mint 19 lze nainstalovat na disky MBR i na disky GPT.

Je systém organizace GPT striktně svázán s UEFI interfejsem?

Není. Pokud někdo tvrdí, že ano, není to pravda, ale věřím, že to je velice rozšířený mýtus.

Lze z BIOS bootovat z disků GPT?

Jednoduše nikoliv. Musíte použít UEFI interface nebo toto obejít!

Jak používat disky GPT v zařízení s BIOS?

Popisuji zde jednu velice jednoduchou supervidláckou metodu, která je založená na několika jednoduchých principech:

1. Na zavaděči GRUB a programu GRUB Customizer.
2. Na vybavení notebooku alespoň jedním zařízením s MBR organizací disku. Lze použít druhý disk, který dáme do šachty po CD mechanice nebo lze použít šachtičku s SD kartou.
3. Další disky mohou být s GPT organizací, s velkým množstvím oddílů a šíleně dlouhým bootovacím seznamem, pokud potřebujete operačních systémů mnoho.
4. Na disk s organizací MBR (první HDD, SD karta) zapíšeme data do MBR o tom, kde je uložena informace o bootování. Je jedno, že se následně bude bootovat z GPT disku.
5. Do MBR umí zapisovat Grub Customizer.
6. Některé SD karty a USB klíčenky, když je přineseme z obchodu, tak nám neumožní do MBR pomocí Grub Customizer nic správně zapsat. Já jsem si je upravil tak, že jsem na nich pomocí programu EaseUS Partition Master vyrobil jeden primární oddíl a jeden logický. Na velikosti až tak nezáleží a logický oddíl nemusí být nutně ani velký, dokonce ani nemusí být formátovaný.

Jak se s tím dělá?

1. Notebook vybavíte diskem s GPT organizací (GPT systémem).
2. Do USB díry dáte instalační LIVE klíčenku, např. s Linux Mint 19
3. Nabootujete do LIVE režimu
4. Do SD slotu (pro vyzkoušení do druhé USB díry) dáte připravenou SD kartu (USB disk) se souborovým systémem MBR a jedním primérním oddílem (viz předchozí odstavec).
5. Spustíte instalaci na HDD s GPT organizací. Volíte "něco jiného", vyberete si na disku GPT oddíl pro instalaci Linuxu, formátujete ho např. ext4, nezapomente na disku s GPT udělat také linux-swap. Nezapomeňte v tomto okamžiku na spodním řádku v menu, kde předchozí věci nastavujete rovněž určit, že se zavádění bude zapisovat do MBR v SD kartě. Pokud máte v notebooku druhý HDD s MBR, můžete zapsat zavádění také tam. Pokud máte jen jeden HDD s GPT organizací, je použití SD karty nezbytné, pokud z jakéhokoliv důvodu nechcete použít UEFI, ale BIOS !!!
6. Po instalaci můžete vypnout PC, po kliknutí na "ENTER" vytáhnout USB instalační klíčenku a zkusit nabootovat.
7. Pokud máte v Biosu nastaveno pořadí bootování tak, aby SD karta s MBR organizací byla jako první, nabootujete podle menu některý ze zjištěných operačních systémů na GPT disku.

Několik print screenů

1. Při zkoušení metody jsem instaloval do sdb6 s organizací GPT (viz červené oválky)

2. Notebook byl HP ProBook 4340s, nastaven BIOS režim (HW umí i UEFI Legacy a UEFI), nemá smysl komentovat
3. SD karta byla z šuplíkových zásob, cca 1GB, formátovaná, jak jsem popsal a v GParted vypadala takto. Vyloženě von oko jsem vytvořil velikost primárního oddílu, padlo to na 713 MiB a rozšířený oddíl jsem neobsazoval.
Pokud tuto vidláckou metodu budete zkoušet nebo si s ní hrát, nutně si po přípravě SD karty nebo USB klíčenky vyzkoušejte, že GRUB Customizer umí do vašeho média funkci "Uložit do MBR". To je nezbytnou podmínkou. Pokud vám toto nepůjde, nepokračujte v instalaci. Jde o princip, tedy o naprosto kruciální záležitost a bez záznamu do nějakého MBR opravdu nelze z GPT pomocí BIOSu bootovat!

4. Po instalaci, vytažení instalačního média a restartu mi obrazovka notebooku nabídla toto Grub bootovací menu:

5. Netrpělivě volím bootování z USB HDD2, tedy z SD karty a naskočilo mi krásné menu:

6. Na prvním místě je právě nainstalovaný Linux Mint 19, někde uprostřed bootování Windows 7, které je na sda1 (to je ten 300 MB oddíl, který tam MS má) a dole je Linux Mint 18.3, který mám v oddílu, kde měl HP OEM instalační partition (nepotřebuju ji, smazal jsem). V pohodě jsem nabootoval  systém z GPT disku sdb, oddíl sdb6 ...

7. Co se stane, když SD kartu vyndáme?

Nabootujeme z původního záznamu, který je v MBR sda. Moje menu vypadá takto. Jen dvě položky, Win7 a LM 18.3. Pokud dáme bootovat z GPT, bude výsledek stejný. Z GPT disku BIOS bootovat nemůže. Pořadí mám tak, že USD nebo SD je před HDD. Takže BIOS vyzkouší další možnost v pořadí a nabootuje z prvního HDD s MBR.

Pokud by v PC disk z MBR záznamem nebyl, BIOS nenabootuje a spustí jakousi diagnostiku :-)

Takže taková supervidlácká výzva. Kdo si vyzkouší do nějakého oddílu GPT nainstalovat Windows 10 z USB klíčenky? A zavádění nechá na BIOSu a MBR? Zatím jsem to nezkoušel ...

12.8.2018:

1. Dneska mi to nedalo a vyzkoušel jsem ještě toto:
a) Připravil jsem si HDD s jedním oddílem a systémem GPT
b) Zavádění na notebooku HP ProBook 4330s umožňuje 3 základní režimy:
    - Legacy (ten používám u stávajících LM 19 a Win7 se systémem MBR)
    - UEFI Hybrid (vč. CSM)
    - UEFI Native (mimo CSM)
    Nastavil jsem UEFI Hybrid.
c) Zahájil jsem instalaci z USB klíčenky. Bohužel, nešlo instalovat do určeného oddílu. Takže jsem se vrátil o jeden krok zpět, oddíl jsem odebral a nechal instalovat dle vůle Windows.
Instalace proběhla v pohodě. Fungovala veškerá zařízení. Překvapení nastalo v okamžiku, když jsem se podíval na oddíly disku a souborový systém.
Přestože byly nastaveni podmínky UEFI Hybrid, instalační systém Windows v první volbě volil souborový systém MBR. Systém použil dva oddíly, jeden asi 500 MiB veliký (označený Windows Reserved) a druhý obsadil veškeré volné místo na HDD. Takže trochu zklamání. Chtěl jsem vyzkoušet v GPT organizaci disku instalaci LM19 vedle Windows. Jenže ty instalace trvají neskutečnou dobu, takže až jindy....

2. Zkoušel jsem rovněž instalaci zavaděče do různých MBR a u různých SD karet. A byl jsem převážně neúspěšný - Grub Customizer zapsal bootování pouze do několika málo zařízení. Úspěšnější jsem byl u USB zařízení, tam se mi převážně dařilo zapisovat bootovací záznam. Vždy se mi to podařilo zapsat na USB HDD s organizací MBR.TU 73, Mira, ok1ufc