Aktualizováno 16.4.2018

      
 
   FT8 na 40 a 80 metrech pod Linuxem

Všeobecně

Jak jednoduše instalovat program WSJT-X nejnovější verze pod Linuxem a začít s provozem FT8 jsem popsal v minulém článku. Zopakuji výhody, které při instalaci pod Linuxem jsou zjevné:
- pro Icom 7200 jsem nemusel instalovat žádné ovladače, obsahovaly je knihovny dodané s WSJT-X
- neinstaloval jsem žádný SW pro časovou synchronizaci, můj Linux Mint byl distribuován s NTP synchronizací, která byla nastavená tak, že odchylky dT byly při provozu WSJT-X minimální ...
- SW je stabilní

Vlastně bych neměl o čem psát. V sobotu však proběhlo v Českých Budějovicích setkání radioamatérů a v přednáškovém sále byl o mód FT8 poměrně velký zájem. Podobně je značný zájem o FT8 zřejmý i z pásem. Pásma jsou neustále živá, značně obsazená. Zaměřil jsem se tentokrát na velice kompromisní antény a popisuji zde, co se dá s TRXem Icom 7200, automatickým tunerem a s vertikálem výšky 7 m (Rybakov) udělat.

QRP setup pásmo 80 m

Pohybuji se na stránkách, kde popisuji Linux v ham praxi, začnu proto od obrazovek a od pásma 80 metrů. Anténa Rybakov není pro pásmo 80 m určená. Přesto ji s automatickým L článkem spolehlivě vyladím. Anténa má na 80 nepatrnou účinnost a tak za QRP považujme výkon kolem 50 Wattů. Při tomto výkonu můj Icom dodává stále ještě čistý signál a příliš se nehřeje. Ale dost slov, dále jen komentované obrázky:

1. Kolem 19 večer (17:07Z) jsem zapnul TCVR a dekódoval cca 7200 km vzdálenou stanici VU2NSL, slaboučkou (-21 dB), třikrát jsem ji marně volal a nakonec jsem ji ztratil. Ale to by měla být naše obvyklá praxe, měli bychom mít setup nastaven tak, aby byl schopen poslouchat slabší stanice, pokud chceme DXovat. Na vertikál Rybakov lze udělat DX, ale na 80 metrech s jeho malou účinností nikoliv až tak snadno.

2. Spojení jsem udělal až se stanicí, která byla vzdálená necelých 800 km. Viz obrázek níže. Všimněte si synchronizace, diferenci DT mi SW ukazuje v řádech desetin sekundy a stanice, kterou jsem volal se liší jen o 0.3 sekundy. Přestože jsem stanici slyšel jako silnou (R+00), obdržel jsem report -06 dB, byl jsem tedy 4 x slabší, než protistanice.

3. U stanice LY1CZ (vzdálenost podobná, asi 850 km), jsem obdržel report -22 dB, přestože jsem ji slyšel R-09, můj signál byl více než 10 x slabší.

4. Obdobně stanice F4GYG mi dávala report -09 dB a já jsem ji slyšel +02 dB. S tím nic nenadělám, do mého Rybáka pouštět 500 Wattů ani nemohu a s 50 Watty při mizerné účinnosti antény si mohu DX stanice v mnoha případech jen poslechnout. Ale i tak jsem udělal na 80 metrech během té půlhodiny několik spojení.

Stejný setup, pásmo 40 m

Na pásmu 40 metrů se vertikál Rybakov chová úplně jinak. Má lepší účinnost. Spojení jsem zkoušel v sobotu 14.4. před tím ham setkáním. Samozřejmě jsem neodolal stanici ZL1LC, jejíž signály byly přiměřeně silné a problém s dovoláním jsem neměl:

S Jimem jsem realizoval v minulosti několik spojení různými druhy provozu. Oba jsme používali vertikály. Bohužel, provoz FT8 je dost rychlý, obvykle se nevyměňují info o anténě, takže nemohu tvrdit, že to platilo na Jimovo straně i tentokrát. Na mé straně byl 7 metrový vertikál Rybakov, model 2017, jehož majitelem bude během několika dní Jarda OK7HD (po vyzkoušení byla zabalena a čeká na dopravce ...).

Závěry

Provoz FT8 je moderním a stal se velice oblíbeným druhem provozu. Protože instalace SW byla bezproblémová a vlastně jsem neměl o čem psát, vyzkoušel jsem FT8 alespoň s opravdu mizernou anténou na nejnižších pásmech. Vertikál Rybakov nebyl navržen a není určen pro provoz v pásmu 80 metrů. O jeho účinnosti se mohu pouze domnívat, že není vyšší než 2%. Ale i při tak nízké účinnosti bylo možné (s ohledem na podmínky) poslouchat vzdálené stanice a komunikovat s některými stanicemi. Na pásmech od 40 metrů však s tak kompromisní anténou, jako je vertikál Rybakov výšky 7 metrů, lze udělat pěkná DX spojení - viz eqsl z pásem 80, 30, 20 a 17 metrů:

TU 73, Mira, ok1ufc