OK1UFC

 

Systém Screwdriver - motorkem ovládaný vertikál

Poslední aktualizace 2023    

 

Všeobecně

Antény s označením screwdriver vyrábí více výrobců. Princip antény je jednoduchý. Anténa se skládá:

1. z horního dílu zářiče, což je zpravidla tenký prut (schéma: červená);
2. ze spodního dílu zářiče, což bývá díl vyrobený z trubky (zelená);

3. z indukčnosti (schéma: modrá), jejíž velikost závisí na délce zašroubování vlastní cívky, která má horní konec obvykle spojen s horním dílem zářiče a konkrétní závit (zaleží na vyšroubování cívky) má propojen s trubkovým zářičem na horním konci;

4. z motoru (otáčí se oběma směry jako u elektrického šroubováku, odtud název), který vyšroubovává/zašroubovává závity cívky a tím definuje hodnotu indukčnosti L1;

5. z protiváhy antény; protiváha je z principu antény screwdriver extrémně důležitá a na jejích vlastnostech záleží vlastnosti antény. Protiváha je na schématu vpravo označena zemnící schématickou značkou.

6. z napáječe antény, který rovněž u této antény doporučuji doplnit o účinný linkový izolátor na potlačení společných zemních proudů.

Typická provedení antény

Viděl jsem dvě továrně vyráběná provedení:

1. Diamond, typ SD330, který je určen pro pásma od 3.5 MHz do 28 MHz
2. Yaesu, typ ATAS-120A, který lze vyladit dle manuálu na pásmech: 7, 14, 21, 28, 50, 144 a 430 MHz.

Princip antény

Motorkem lze otáčet s indukčností L1. Tím se mění její hodnota. Současně se také vysouvá horní díl antény, tím se mění její výška. Při správném provedení protiváhy lze tímto principem anténu přizpůsobit na hodnoty max. SWR = 1.5 a anténu napájet pomocí koaxiálního kabelu přímo z TCVRu. Pro zářič se používá označení "Center Loaded Coil", česky "zářič prodloužený středovou indukčností". 

 
Příslušenství

K anténám lze pořídit příslušenství, jako jsou montážní sady (mounting kit) a protiváhy na některá pásma.

Vyladění


Anténu Diamond SD330 jsem nikdy neměl, ale viděl jsem ji u kamaráda v provozu na pásmu 80m. Tam už je šířka pásma poměrně malá. Anténu ATAS-120A jsem si pořídil. Protiváhy jsem si vyrobil z drátů vlastní. S více protiváhami různých délek, provedení typu "nadzemní radiály" jsem anténu vyladil na každém pásmu od 40 m do 10 m. Nepatrně mě zazlobila pásma 30m a 17m, ale samostatná protiváha pro každé z pásem problém vyřešila.

Poznámky

1. Anténu pracující na principu screwdriver jsem nikdy nevyráběl, takže nemohu sloužit zkušenostmi z návrhu takové antény.
2. Servisní manuál antény Yaesu ATAS-120A dávám k dispozici zde.
3. Překvapilo mě, že i s anténou tak malé výšky jsem byl schopen o dovolené s využitím digimódů realizovat mezikontinentální DX spojení.

V čem se SD300 a ATAS-120A liší?

ATAS-120A je anténa napájená a řízená po koaxiálním napáječi přímo z TCVRů Yaesu, které jsou vybavené pro řízení tunerů ATAS. Anténu Diamond SD330 lze řídit (ladit) pomocí dvou tlačítek (směr ladění) kontroléru. Řízení motorku není po koaxiálním kabelu, ale samostatným tenkým kabelem. Anténu ATAS-120 lze vyladit i na pásmech 144 MHz a 430 MHz, což jsem nezkoušel a ani nemám v úmyslu na těchto pásmech anténu využívat.

Pravděpodobně jde o jedno z nejmenších provedení antén, které se ještě hodí pro DX provoz. ATAS-120A jsem zkoušel provozovat ve městě, poblíž trolejbusové trakce, nedaleko rozvodny 110 kV a v ulici s koncentrací velkého množství solárních panelů na střechách rodinných domků. S anténou instalovanou na balkóně, s kvalitním linkovým izolátorem na koaxiálním kabelu jsem byl schopen realizovat mezikontinentální spojení.
Jsem si vědom toho, že antény uvedené výšky mají mizernou účinnost. Ale od antény vysoké 1.6 m jsem čekal horší výsledek. Při změně pásma musíme počítat s dobou na přeladění antény. Neměřil jsem, ale odhadem jde při přeladění z jednoho konce na druhý určitě o dobu v desítkách sekund, určitě kratší, než 1 minuta.
 

 

   TU 73, Mira, ok1ufc