OK1UFC

 

RX smyčka se směrovým účinkem pro příjem od cca 1 MHz do 45 MHz

 aktualizace 2023    

 

 
Všeobecně

Samostatné přijímací antény mají smysl a používáme je v případě, že potřebujeme slaboučký krátkovlnný digitální signál spolehlivě dekódovat. V předchozích článcích jsem popsal antény se směrovými charakteristikami EWE a RA0SMS, které jsem používal a také malou RX smyčkovou anténu Hula Loop, u které jsem použil stejný předzesilovač. Tak, jak jsem se s přijímacími anténami učil dělat, tak se mi hodily směrové vlastnosti EWE a celkem snadná manipulace se smyčkou Hula Loop. Prosím čtenáře, aby tvarování vyzařovací charakteristiky pomocí R1 považovali za určitý druh technické drzosti. Zisk maličké antény snížíme vložením rezistoru od dalších 30 dB.

Popis antény RX Loop

Anténu jsem zrealizoval s PVC kruhy, které mi zbyly z experimentů Hula Loop. Popsaná anténa byla realizována s kruhem o průměru 140 cm, ale pravděpodobně bude fungovat téměř stejně anténa vyrobená z kruhu o průměru 120 cm, případně 105 cm.

Jedná se o anténu typu "flag". Tento typ antény je směrový a charakteristika vyzařování je kardioidní v širokém rozsahu kmitočtů. Pomocí minima se snažíme "vynulovat" stanici, která nám způsobuje rušení.

Při použití průměru kruhu D = 140 cm je příjem možný od cca 1 MHz do 45 MHz. Na kmitočtu 1 MHz dosáhneme obrovského poměru F/B (výpočtem je F/B vyšší, než 30 dB) a takový F/B umožňuje doslovné vymazání rušící stanice z nežádoucího směru. To je pro odstranění rušení typu "man made noise" zásadní. Musím zde upozornit na skutečnost, která je nemilá - zisk tak maličké antény je menší, než -60 dB proti dipólu. Anténa tedy musí být vybavena dobrým předzesilovačem s vysokým ziskem.

Předzesilovač

Delší dobu pro tyto a podobné antény používám předzesilovač s vynikajícím obvodem AD8129. Zesilovač jsem nevyráběl. Jeho popis a foto jsem uvedl zde. Jako další výbornou alternativu vidím v použití předzesilovače podle LZ1AQ.

Vyzařování antény

Přestože se jedná o anténu jednoduchou, tedy o jednu smyčku s jediným rezistorem a s předzesilovačem, který není ke smyčce navázán pomocí transformátoru, lze při příjmu dosáhnout výborného poměru F/B a výborného odstupu S/N při dekódování digitálních signálů FT8. Pokud bychom chtěli tento parametr dále vylepšovat, již bychom museli použít složitější soustavu, například fázovanou soustavu.

Vyzařovací diagramy v použitelné frekvenční oblasti jsou uvedené na obrázcích dole. Přibližně od 1 MHz nám použitý předzesilovač poskytuje dostatečně silné signály, které lze zpracovat pomocí standardního TCVRu (v mém případě FT-710). Kardioidní charakteristika se nám začně kazit přibližně od 45 MHz (smyčka 1.4 metru), a to tak, že se maximum vyzařování přesouvá a na kmitočtu cca 70 MHz je již charakteristika osmičková.

   
   
   

Přibližně od 47 MHz se maximum vyzařování začíná odchylovat od osy x. F/F rychle klesá - viz charakteristika vpravo.

Na frekvenci 70 MHz je už charakteristika osmičková (vpravo dole).

Provedení rezistoru R1

S rezistorem R1 je nutné experimentovat. Nastavuje se jím nejlepší poměr F/B na požadovaném kmitočtu. Samozřejmě v rozsahu kmitočtů, ve kterých je anténa schopná pracovat.  Při experimentech jsem používal malý keramický trimr, který jsem měl v dírce obruče hula hoop. U finální verze RX loopu jsem však díru zalepil a použil jsem malou destičku kuprextitu, ke které byl připájen vodič smyčky. Destička obsahovala dva paralelně zapojené rezistory SMD o velikosti 1206 s výslednou hodnotou R = 695 Ohmů.

Od čeho se odvíjí hodnota rezistoru R1 v obvodu smyčka je popsáno dále.

Zařazením rezistoru do smyčky tvarujeme vyzařovací charakteristiku antény, ale současně extrémně snížíme zisk antény.

Jedno z provedení antény jsem vybavil spínačem S1, pomocí kterého lze vyřadit rezistor R1 ve smyčce (spínač S1 je zapojen paralelně k R1).

   
   

Tvarování vyzařovacího diagramu rezistorem R1

Velikost rezistoru pro dosažení kardioidní charakteristiky je závislá na těchto základních parametrech:

- tvaru smyčky (kruh, čtverec, obdélník, trojúhelník, mnohoúhelník)
- rozměrech smyčky
- rozměru použitého vodiče
- výšce smyčky nad zemí.

Požadovanou hodnotu rezistoru zjistíme modelováním antény v EZNEC, real ground, high accuracy, přesnou hodnotu zjistíme experimentálně, pomocí nastavitelného rezistoru v požadované výšce instalacea výslednou potřebnou hodnotu realizujeme paralelním řazením rezistorů.

Příklad: smyčka vyžaduje pro dosažení kardioidní charakteristiky hodnotu R1 = 650 Ohm - viz obrázek vpravo. 


Na obrázcích dole je zřejmé, jakou charakteristiku má stejná anténa s různými hodnotami R1:

 

   
   
   
   
   

Antény jiných tvarů

Zajímavými tvary jsou antény dlouhé a nepříliš vysoké. Ty umožňují tvarovat vyzařovací diagram do kardioidní charakteristiky. Zajímavé jsou i antény vysoké (svisle instalovaný skládaný dipól zakončený rezistorem). U těch však nelze rezistorem R1 tvarovat vyzařovací charakteristiku, ale lze při vhodné volbě rezistoru docílit nízkého průběhu VSWR v širším rozmezí kmitočtů. Antény uvedených tvarů jsou popsány zde.

Poznámka - proč jsem použil tvar kruhový?

Ten důvod byl  velmi prostý - měl jsem v garáži kruhy hola hoop, se kterými cvičí ženy v různých velikostech.

Původně jsem kruhy použil k ověření vlastností malé kruhové RX smyčky s popsaným předzesilovačem. Když jsem zjistil, že předzesilovač osazený AD8129 má opravdu velký zisk i nízký šum a moje rádio (Yaesu FT710) je rovněž dostatečně citlivé, zajímalo mě, zda lze jednoduše realizovat přijímací anténu s výraznými směrovými účinky (kardioidní charakteristika). To samozřejmě lze, ale, jak píšu, úroveň signálu z malé smyčky zakončené rezistorem R1 je opravdu maličká. Je to opravdu technická drzost, jak jsem napsal v úvodu.

Pro tyto a podobné experimenty jsou nezbytné zkušenosti s příjmem pomocí malých smyčkových antén s předzesilovači a s dekódováním signálů nízkých úrovní. Bez těchto zkušeností se dostaví zklamání.

Pro optimální výsledky jsou nutné zkušenosti s konstrukcí zesilovačů s velmi nízkým šumem a vysokým ziskem. Já takové zkušenosti právě získávám, ale vřele doporučuji prozkoumat publikované články od OK1RR, LZ1AQ, PA0FRI, RA0SMS a dalších autorů. Téma malých RX smyčkových antén je opravdu vzrušující a zajímavé.

Průběhy impedancí


Na dalších obrázcích uvádím průběh impedancí (Smithův diagram) od cca 1 MHz do 70 MHz, případně zobrazení průběhu VSWR, pokud je předzesilovač upraven na vstupní impedanci cca 850 Ohmů.

Na posledních obrázcích uvádím schéma antény z EZNECu, tj. obrázek, kde jsou zakresleny jednotlivé segmenty RX smyčky, spolu s místem napájení (tj. místem vstupních svorek předzesilovače) a s místem připojení odporu R1, pomocí kterého se formuje vyzařovací kardioidní charakteristika a parametr F/B.

Závěr a poznámky

Anténa mi už mnohokrát udělala při příjmu radost, když jsem slabý signál požadované stanice neslyšel kvůli silnému rušení z jiného směru. Obvykle se mi podařilo rušení zcela nebo zčásti vynulovat a užitečný signál dekódovat.

1. Anténu mám na laminátové tyči (stožárku) s levným TV rotátorem, přibližně 2 m nad hřebenem střechy. Rotátorem hledám minimum "man made" rušení.
    Anténka je připojena ke stožárku za krabičku předzesilovače. Ke krabičce je připevněna obruč hula loop.
2. Předzesilovač napájím po koaxiálním kabelu.
3. Koaxiální napáječ mám vybaven malým linkovým izolátorem navinutým tenoučkým teflonovým koaxiálem na feritové tyči.

4. Anténa tak maličkých rozměrů dává slaboučký signál. Pokuz začneme tvarovat vyzařovací charakteristiky rezistorem R1, zisk antény začne výrazně klesat. Proto základní podmínkou použitelnosti takové antény je aplikace nízkošumového předzesilovače s vysokým ziskem. I to však někdy nestačí. Proto dalším vylepšením bylo použití spínače S1, kterým lze přemostit rezistor R1. Dopad takového opatření je zřejmý z charakteristiky:

Ztratíme tím kardioidní směrovou charakteristiku, ale užitečný signál je (podle kmitočtu) o 25 dB až 30 dB silnější. Pokud nám rušení vadí, přepneme kontakt spínače tak, abychom rušení vynulovali.

 

 
   TU 73, Mira, ok1ufc