OK1UFC

 

Antény Yagi pro pásmo 50 MHz

    2023    

 

Všeobecně

Směrové Yagi antény pro jedno pásmo patří mezi oblíbené a jednoduché antény. V tomto článku ukážu porovnání jednoduchých optimalizovaných antén, navržených pro kmitočet 50.313 MHz. Vyzařování antén (vzdálené elektromagnetické pole - Far Field Total) a impedance antén na svorkách bude porovnána s hodnotami rotačního dipólu a s vynikající 4 prvkovou směrovkou, kterou navrhl Martin, DK7ZB.

Optimalizace antén

Všechny popsané antény byly optimalizované s ohledem na různá kritéria. Přestože neznám přesné optimalizační postupy a kritéria, která používá Martin, DK7ZB, lze z jeho webu stáhnout soubor pro EZNEC pro vynikající anténu, která je označená jako: 4-Element-50-Ohm-V-Yagi with 2,20m-Boom. Popis antény je uveden zde. Z parametrů antény lze usuzovat na to, že anténa byla optimalizována na dosažení výborného poměru F/B, zisku, impedance na svorkách (50 Ohm) a délky ráhna 2.2 metru. Tuto anténu jsem vybral jako anténu referenční. Druhou referenční anténou je o téměř metr kratší 3 prvková optimalizovaná směrovka yagi s rovným trubkovým dipólem a se jmenovitou impedancí 25 Ohmů.

Ostatní antény byly optimalizované tak, aby nebyla překročena maximální délka ráhna (viz tabulka níže, tj. 1 metr pro tříprvkovou anténu a 0.75 metru pro dvouprvkovou anténu), aby byl dosažen poměr stojatých vln (VSWR) menší, než VSWR = 1.5, aby byl průběh VSWR plochý v rozmezí frekvencí od 50 do 51 MHz a aby při těchto předem přijatých kompromisech bylo docíleno dobrého poměru F/B a zisku.

Rozměr ráhna a počet prvků je rozhodující pro docílení zisku a F/B. Proto byly všechny antény porovnané ve stejném algoritmu NEC a za stejných podmínek. Výsledky jsou zobrazené v jediném diagramu.

Všechny antény byly modelované pomocí SW EZNEC Pro/2+ za použití shodných vstupních dat:

- výška antény nad zemí H = 7 m (toto je dáno výškou instalace mé antény)
- použití modelu Real Ground / High Accuracy u všech antén (pro tento model země jsem uložil rovněž model antény podle DK7ZB)
- nominální impedance na svorkách Z = 50 Ohm s výjimkou standardní 3 prvkové antény s délkou ráhna 1370 mm, kterou jsem konstruoval dříve jen pro Z = 25 Ohmů
- rozdílná délka ráhna:
 
   

Boom (mm)

1.

Dipól

0

2.

4-Element-50-Ohm-V-Yagi with 2,20m-Boom podle DK7ZB

2 200

3.

3 element standard Yagi 25 Ohm

1 370

4.

3 element short Yagi 50 Ohm

990

5.

2 element short Yagi 50 Ohm

750

Průběhy VSWR na svorkách antény

Obr. 1: VSWR 4-Element-50-Ohm-V-Yagi with 2,20m-Boom podle DK7ZB:

Obr.2: VSWR 3 element standard Yagi 25 Ohm:

Obr. 3: VSWR 3 element short Yagi 50 Ohm:

Obr.4: VSWR 2 element short Yagi 50 Ohm:

 

Obr. 5: Vyzařování antén (Total Far Field)

Vyzařování popsaných antén je zobrazeno pro:

- stejné podmínky montáže (H = 7m);
- stejný způsob modelování;
- stejný model země (real ground  / high accuracy);
- stejný úhel elevace pro diagram total far field
- společné zobrazení charakteristik v diagramu vpravo.

Počty prvků a délky ráhen jsou přímo uvedené v obrázku.

Z grafů je vidět, jaký vliv má na vyzařování počet prvků / délka ráhna.

   

Popisy a schémata antén (obr. 6. až obr. 10.)

Soubory EZNEC
 

4-Element-50-Ohm-V-Yagi with 2,20m-Boom podle DK7ZB

3 element short Yagi 50 Ohm

3 element standard Yagi 25 Ohm

2 element short Yagi 50 Ohm

 

Přizpůsobení antény s impedancí Z = 25 Ohmů

Antény s impedancí Z = 25 Ohmů na svorkách jsou přizpůsobeny k napáječi s charakteristickou impedancí Z0 = 50 Ohm pomocí čtvrtvlnného úseku vedení o charakteristické impedanci 37.5 Ohmů.

Vedení s charakteristickou impedancí Z = 37.5 Ohmů je tvořeno 2 paralelně zapojenými koaxiálními kabely, každý s charakteristickou impedancí Z0 = 75 Ohmů.

Princip transformace je zřejmý z obrázku vpravo.

Konstrukční poznámky - antény se zářičem z Cu lanka

1. Antény s drátovým V zářičem (dvou a tříprvková anténa) používají stejný rozměr reflektoru pro oba typy antén (Al trubka, průměr 30 mm, délka 2820 mm).
 
2. Direktor (3 el. anténa) je délky 2200 mm, Al trubka o průměru 20 mm.

3. Zářič tvoří 2 kusy Cu lanko, průměr D = 1.6 mm,  PVC izolace nebo Rupalit (smaltované lanko). Dielektrická konstanta izolace, případně použití smaltovaného lana Rupalit, rozhoduje o hodnotě rezonančního kmitočtu antény, resp. o kmitočtu, kde je minimum VSWR. Proto jsou v popisech antén uvedena rozmezí poloh balunů.

4. Přibližná délka lana je uvedena v obou obrázcích s popisem antén. Lano je ukončeno svorkou průměr 4 mm u balunu. Na druhém konci je lano ukončeno v plastovém izolátoru. V oku tohoto izolátoru se nastavuje délka lana tak, aby lanko zářiče bylo mírně napnuté.
 

5. Délka lana je určená polohou balunu na ráhně (souřadnice x). Použitý balun - linkový izolátor na zamezení průtoku společných plášťových proudů do staniční země tcvru (poměr 1:1) je v trubkovém pouzdře. Jemné nastavení nejlepšího VSWR se provádí posunováním balunu v objímce trubky balunu, posouvá se podél ráhna (souřadnice x). Současně se však musí změnit délka lana v oku izolátoru tak, aby lano zářiče bylo napnuté. Tímto způsobem se mění délka zářiče. Abych se v délkách orientoval, mám na ramenech zářičů nadělané značky poblíž izolátorů u reflektoru.

6. Pokud musím zkrátit zářič o několik cm, přebytek drátu ramen při finálním nastavování odstřihnu.

7. Reflektor je vyrobený z Al trubky o průměru 30 mm, která spolehlivě snáší zatížení rameny V zářičů s malými izolátory a umožňuje jejich přiměřené mechanické napnutí. Délka izolačního lanka (použil jsem dielektrickou strunu ze sekačky na trávu) od konce reflektoru k oku zářiče je 230 mm.

8. Pro konstrukci antény potřebujeme miniaturní izolátor (2 ks). Staré zásoby však docházejí. Ale existují alternativní řešení. Např. použití knoflíku (bylo v minulosti publikováno a u drátěných směrovek aplikováno), vyrobení izolátoru ze sklolaminátu (kuprextitu) nebo vyrobení malého izolátoru na 3D tiskárně.

O kompromisech a jednoduchosti antén

Obě antény se zářičem z Cu lana jsou kompromisní. Kompromisů bylo použito víc, než dost, ale ty zásadní, které zhoršily F/B byly:
- maximální stanovený limit délky ráhna; jenže delší ráhno se mi nehodí (mám dvě delší referenční antény se 3 a 4 prvky);
- jednoduchá montáž drátěného zářiče, resp. zavěšení jeho ramene mezi svorku balunu a konec reflektoru; délka izolačního lanka se ukázala pro tvar F/B jako kritická, ale stanovení délky zářiče posunováním krabičky s balunem se ukázalo jako jednoduché a účinné.

Závěr

Dlouho jsem váhal, zda jednopásmové krátkovlnné antény Yagi zařadím do kapitoly mezi jednoduché antény. Jenže jsou tyto antény opravdu jednoduché. Konstrukce Martina, DK7ZB jsou známé, vděčné a opakovatelné. Jsou dobré a rozšířené. Znovu zdůrazňuji, že přestože nezávodím a preferuji mnohopásmové antény, stejně jsem se v životě použití monobanderů nevyhnul. Naposledy to bylo, když jsem slyšel aktivity na pásmu 50 MHz, a to se svým všepásmovým vertikálem. Na pásmu 50 MHz je skvěle vyladěn, ale je vysoký a jeho vyzařování je nepoužitelné. Díky tomu vznikl tento článek, dvě krátké antény yagi s drátěnými V zářiči a jejich srovnání s rotačním dipólem, s tříprvkovou standardní směrovkou a se 4 prvkovou vynikající směrovkou DK7ZB.

Dodatky
10. srpna 2023:
Dotaz: Zda jsem neprováděl modelování antény 4-Element-50-Ohm-V-Yagi with 2,20m-Boom v MMANA?
Odpověď: Provedl jsem jen letmé porovnání výsledků pro výšku instalace h = 7 m. Můžete diagram porovnat s obr. 7 Vyzařovací diagram EZNEC (Real Ground, High Accuracy) a MININEC použitý v MMANA zde:

Jednoduchý model antény pro MMANA lze stáhnout zde: MMANA\50MHz_4Y_DK7ZB_mmana_orig.maa; všimněte si, že vypočtený zisk G = 14.13 dBi je na druhém místě za desetinnou tečkou (tedy na setinách dB) shodný.
 

 

   TU 73, Mira, ok1ufc