Home O anténách       Kontakt

      
 
  Vícepásmové vertikály - praktické závěry

Všeobecně

Tento článek je pouze žhavou dnešní (1.7.2013) odpovědí, proč jsem nezařadil do výrobního programu vícepásmovou vertikální anténu a překvapivě oznámil tuto skutečnost v e-shopu.

Předchozí experimenty

V minulém roce jsem byl odhodlán vývoj vícepásmových vertikálních antén zcela opustit, protože trh nabízí velice dobrý sortiment hezky zpracovaných antén. Přesto jsem věnoval čas a prostředky a experimentoval se dvěma typy antén:

- vertikální anténa pro pásmo 80 metrů, případně pro pásma 80, 40 a 30 metrů. Anténa pro 80 metrů byla zařazena do výrobního programu
- vertikální anténa minimálně pro 5 horních pásem; zde jsem vývoj po výrobě prototypů zastavil a ukončil

Fotografie prototypů vertikálů

Fotografie jsem uveřejnil také na titulní straně webu, ale tam budou pouze pár dnů. Zde jsou všechny tři, které jsem publikoval:

Snímky jsou pořízené na anténě pro pásma 30-20-17-15-12 metrů, která byla původně vyvíjená jako šestipásmová pro 30-20-17-15-12-10 metrů. Druhým prototypem byla anténa pro pásma od 20 do 10 metrů (5 pásem).

Cíl vývoje

Cílem bylo vyvinout anténu bez radiálů pro uvedená pásma. Přestože na trhu existuje poměrně dost výrobků, je známé zejména jejich poměrně pracné nastavování.

První pozitiva:

1. antény bylo možné poměrně přesně modelovat v těch nejjednodušších programech (MININEC)
2. modely velice přesně odpovídají skutečnosti
3. vyzařovací charakteristiky odpovídají matematickým modelům, zuby v horizontální rovině nebylo možné rozlišit při praktických zkouškách
4. zrealizoval jsem s těmito anténami překvapivě hezká spojení, používal jsem SSB a uváděl jsem výkon asi 30 Wattů, pracoval jsem však s pouhými 10 Watty z Icom 706 MK2; reporty byly až překvapivě slušné, hi...

Bohužel, uvedené antény mají také svá negativa:

1. Všechny antény byly poměrně pracné na nastavování. Zářiče prototypů byly vyrobené s poměrně vysokou přesností, s touto přesností vyrábím pouze VHF antény.
2. Elektrická délka každého prvku byla samostatně nastavitelná drátovou propojkou v jeho patě.
3. Jak u matematického modelu, tak u prototypů se pohybovalo VSWR v hodnotách mezi 1.4 až 2.0 pro dobře nastavenou anténu. V praxi bylo takové nastavení neobyčejně pracné, vpodstatě jsem to dokázal pouze jednou metodou - indikací VSWR na všech pásmech současně a sladěním všech vzájemně se ovlivňujících prvků.
4. Pokud jsem se pokoušel nastavit anténu jen pomocí VSWR na jednom pásmu, vždy mi došla trpělivost a docílil jsem hodnot, které převyšovaly hodnotu 1:2 a to už se mi nelíbilo.

Praktické závěry

1. Antény jsou vhodné pro provoz s anténním tunerem. Velice spolehlivě vyladí nepříliš vysoké VSWR malý vestavěný tuner TRXu. Stejný závěr nakonec udělala i známá firma Cushcraft, ovšem u svého 9 pásmového vertikálu R-9. Cituji doslova: "This multiband vertical designs provide 9 band coverage encompassing the 6, 10, 12, 15, 17, 20, 30, 40 and 80 meter bands. Cushcraft achieved a major breakthrough in the development of an HF multiband vertical antenna that has been specifically designed for use with a tuner and amplifier. As a result, the antenna more accurately addresses the needs of the contemporary ham shack." a ještě další citace: "Although the antenna is best operated within it’s 2.0:1 VSWR bandwidth,it can sustain a 3.0:1 VSWR mismatch at full power for typical operating intervals. Now radio amateurs can take full advantage of the versatility that a tuner used in conjunction with a multiband HF vertical antenna can give them." Mimochodem mě čeká nastavování této antény během následujícího dne a ač jsem velice zvědavý, nijak se netěším ...
2. Ani moje vertikály nebylo možné nastavit tak, aby průběh VSWR byl plochý, pokud možno aby nepřesahoval hodnoty 1:2 na krajích pásem a minimum měl někde kolem 1:1.2
3. Na nastavení měla poměrně silný vliv výška nad zemí.

Moje obavy jsou opravdu tak silné z toho, že bych neuspokojil očekávání hamů, kteří by chtěli takovou anténu provozovat bez automatického tuneru.

Jaká jsou alternativní řešení?

1. Řekl bych nemít tak silná očekávání a snažit se u těchto antén o téměř neměřitelné VSWR. Ty antény jsou ideální pro práci s tunerem.
2. Pokud vyžadujeme VSWR do hodnot 1:1.5, uvažujme mimo čtvrtvlnné klasiky se zemními radiály o systému GP, kde VSWR doženeme délkou a sklonem radiálů.
3. Uvažujme o laditelné vertikální anténě typu SteppIR....

Skutečný důvod pracného a závislého nastavování a současně i skutečnost, že nenaplním očekávání v hodnotách minimálního VSWR vedla od upuštění  sériové i prototypové výroby. Na trhu jsou jak mechanicky precizní osmi či vícepásmové štíhlé vertikály, tak mechanicky robustní čtvrtvlnné vícepásmové vertikály systému Ground Plane ...

 


© 2013 - Věra Šídlová a Míra Šídlo, ok1ufc, datum poslední úpravy: 12.01.2014