Home O anténách       Kontakt

      
 
  Tipy na dovolenou s Rybákem

Všeobecně

Netušil jsem, jak lákavou anténou se Rybák stane (pozn.: anténa se jmenovala Modifikovaný Rybakov, ale většina hamů, kteří se mnou mluvili ji nazývají Rybák). Původní článek o této anténě - je zde.

Jak plynul čas, tak byl Rybák využíván velice různě, například jako balkónová anténa se třemi různě dlouhými radiály, aby se dal vyladit na všech pásmech. Pro ilustraci zde uvádím úryvky z mailů: "Nejdelší, pro pásmo 40m Ti vyjde asi 12m dlouhý, další, pro 30m bude někde kolem 7 metrů a poslední bude pro horní pásma od 20m, ten už bude asi kratší než 3m. S těmi třemi a tunerem vyladíš asi všechno..." a zprávy, které potěšily:

"Ahoj Míro,
tak jen drobný report o fungování vertikálu v FR.
Vertikál jsem bez problému dovez sestavil a přidělal k dřevěnému zábradlí na balkóně pomocí stahovacích pásek. Natáhl 3 zmíněné radiály, z nichž ten nejkratší ležel na dřevěné podlaze balkónu pod zábradlím a zbylé dva šly šikmo dolů oba v jednom směru (na přiložené fotce nejsou moc vidět).
Vše šlo vyladit bez problému pomocí ATU od 40 do 10m a Pile-Up byl obstojný od obou amerik, evropy, japonska po KH6. Jezdil jsem hlavně na 10m, 12m, 15m vše s delším zářičem. Na 30m a 40m jsem měl problém s vázáním VF do klíčování z počítače, ale jinak na SSB anténa v pohodě.
Ještě jednou díky za podporu.
 
Jirka OK2KG"

A tak se stalo, že se Rybák nejen dostal na cesty, ale dočkal se v letošním roce opět nového balunu. Ne, že by ten nový byl elektricky lepší, je elektricky stejný, ale je menší, než byl ten předchozí a je ještě kompaktnější.

Přestože jsem se letos Rybáku nechtěl věnovat, tak opak byl pravdou. S tou anténou lze na digimódech dělat DX spojení a na pásmech 20 m a 15 m je živo. Proto uvádím několik tipů na experimenty.

Rybák na balkóně

Protože pro takové využití nebyl Rybák opravdu určen, nikdy jsem neuváděl délky drátových radiálů. Jenže, člověk míní a časy se mění. A tak ho Jirka OK2KG v tomto režimu vyzkoušel - viz úryvek z mailů v úvodu článku. Na balkóně se Rybák používá pochopitelně bez zemního vrutu. Vhodný je Rybák 700, protože mechanicky lze laminátový prut nacvaknout jednoduše do 32 mm příchytek na trubky, které lze přidělat např. k dřevěnému zábradlí. ATU vyladí takový Rybák na pásmech od 40 m do 10 m se třemi radiály o délkách 12m, 7m a 3m.

Rybák s radiály

Tato konfigurace je vhodná pro pásma 20m a 15m. Pro obě pásma se používá stejná sada radiálů. Jiný je jen zářič. Já jsem to dělal tak, že spodní konec zářiče jsem měl dlouhý asi 5.6 metru a pro pásmo 20m jsem k němu krokodýlkem připojoval lanko dlouhé asi 2.6 metru. V sérii se zářičem je ladicí kondenzátor. Rybák se používá s původním balunem. Radiály jsem neměl spojené s vrutem, šly přímo z balunu a ležely na zemi.

Důležité rozměry jsou v této tabulce:

Schéma Rybáka vypadá takto nějak.

Vyzařuje to možná nějak takto:

Co tím získáme? V případě, že jsme na pláži nebo na mokré louce, tak rozdíl v účinnosti nebude až tak zjevný. Pokud však půda není vodivá, účinnost antény se nám výrazně zvýší. A když už se trápíme s rezonujícími radiály, vyplatí se anténu vyladit na slušné VSWR. Tím si snížíme ztráty vlivem stojatého vlnění na tenkém koaxiálním napáječi.

A co ztratíme? Širokopásmovost. Při přechodu z jednoho pásma na druhé musíme "vyběhnout ven", přepojit zářič a kondenzátor....

Když nám zisk nestačí aneb více prvků u Rybáka - praktický experiment

Chování víceprvkové vertikální  antény na této anténě ověřit poměrně snadno na více pásmech od 20m do 10m. Informace o principu, jak to funguje, jsou zde.

Jako příklad uvádím experiment na 20 metrech.

Potřebujeme prut dlouhý 7m, tenká měděná lanka, několik izolátorků a otočný kondenzátor. Ověření provedeme v pásmu 20 metrů. Zavrtáme do země vrut, který vylepšíme asi 3 radiály o délce kolem 3.4 metru tak, aby jeden radiál směřoval do požadovaného směru (např. VK) a zbývající dva byly na něho kolmé. Na laminátovém prutu je drátový zářič délky necelých 6m. Reflektor zhotovíme z tenkého Cu lanka (asi 10.6 m) a natáhneme ho v místě proti směru záření. Schéma je na obrázku a provozuje se to bez původního balunu. U paty teleskopu mi leželo asi 5 závitů koaxiálu RG58 na zemi, aby se mu nechtělo zářit a koaxiál odcházel k TRXu pod vodorovnou částí reflektoru:

 

na půdorysu to vypadá nějak takhle:

Radiály ležely na zemi. Vodorovná část reflektoru byla asi 0.5 metru nad zemí. Vyzařovat by to mohlo takhle nějak, spíš o něco hůř.

 

Lze si s tím pohrát a doladit to kondenzátorem (v sérii se zářičem) na hezké VSWR. Připravuji si nějaké hračky na dovolenou. Když jsem to zkoušel s Icomem IC-706 a asi se 30 Watty výkonu, tak jsem s tím dělal ráno např. VK7XX a report -05 mě překvapil. Asi to funguje, nikdy jsem to nijak neměřil, ale na dovolenou to beru, pásmo 20 metrů na tom funguje a je vděčné....

 

 


© 2013 - Věra Šídlová a Míra Šídlo, ok1ufc, datum poslední úpravy: 09.05.2014