další info     >>>> O anténách       Kontakt

    
 

Korekce systémového času pro JT65 bez Internetu

.........................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Všeobecně

Pro dekódování signálů JT9 a JT65 potřebují mít použité programy přesně nastavený systémový čas (desetiny sekundy jsou OK). Pro synchronizaci z Internetu používám program Dimension 4. Pro outdoor, kde není k dispozici Internet, používám prográmek, který využívá signálu z protokolu GPS NMEA0183. Pokud však není k dispozici ani signál ze satelitu a ani připojení k Internetu, je nastavení časové synchronizace poměrně obtížné. Proto jsem si takové nastavování usnadnil maličkým prográmkem, který zde popisuji.

Time corrector

Time corrector je jednoduchý program pro Windows, který vypadá takto:

Program se nikam neinstaluje. Po spuštění nám začne v horním řádku ukazovat systémový čas našeho PC.

Jak s tím dělat?

Děláme s tím pouze pokud nejsme připojeni k Internetu nebo nám nefunguje internetovská synchronizace. Pokud nám toto funguje, používáme program pro synchronizaci z Internetu !!!

Pokud máme na RX naladěné spektrum se signály JT65 nebo JT9, víme, že stanice začínají vysílat v celou minutu. Jakmile zaslechneme první vysílání JT65 a náš program (např. WSJT) nedekóduje přijímané signály, máme pravděpodobně nepřesně nastavené systémové hodiny. Pokud bezprostředně, jakmile slyšíme JT65, stiskneme tlačítko "now", zobrazí se nám na druhém řádku systémový čas v tomto okamžiku. Pokud nebyla hodnota sekund v tomto okamžiku nulová, tak uvidíme po stisku tlačítka diferenci. Tuto diferenci zkorigujeme tak, že naklikáme potřebnou opravu šipkami u sekundového okénka a stiskneme tlačítko "set". Dojde k bezprostřední změně v nastavení systémového času. A hodnoty v bílých okénkách se vynulují. Pravděpodobně již bude náš SW schopen dekódovat JT9/JT65 signály.

Poznámka: Když jsem si s prográmkem prvně hrál a zkoušel svou dovednost nastavit systémový čas podle začátku vysílání JT65 od protistanic, zadařilo se mi to v prvním pokusu s přesností asi 5 sekund. To již program WSJT-X spolehlivě dekódoval přijímané signály. Chtěl jsem udělat korekci 3 sekund, ale spletl jsem si směr, takže jsem zhoršil diferenci na přibližně 8 sekund, ale WSJT-X stále dekódoval. V další minutě jsem správně zkorigoval o 8 sekund. Podle signálů mi zbývala diference v průměru asi 500 ms. V dalších dvou minutách (krocích) jsem ji zkorigoval na 200 ms. Ověřovací nastavení z ntp.cesnet.cz kompenzovalo o necelých 200 ms.

Po dekódování zjistíme z programu největší a nejmenší diferenci času přijímaných stanic. Ta se může pohybovat kolem jedné sekundy. Můžeme ji opravit tím, že potřebnou jemnější opravu naklikáme do okénka "milliseconds" a opět stiskneme tlačítko "set".

Nejistota při nastavování

Jsme ve Windows. Každý proces něco trvá. A to platí také o nastavování času tímto prográmkem. Snadno však zjistíme, kolik milisekund to dělá. Do milisekundového okénka budeme dávat hodnotu o toto zpoždění odlišnou.

Stažení programu

Prográmek lze stáhnout tady.

Poznámky

1. Program funguje pod Windows XP i Windows 7. Pro Win 7 je třeba mít správně nastavená práva pro správu PC (správce).
2. Praktické použití je minimální. Jak jsem již psal, program se hodí snad jenom k použití na poušti, pokud tam nejde Internet nebo pokud nemáme signál NMEA 0183 ze satelitu. Ve všech případech je to jen hračka, pomocí které se můžeme pokusit nastavit sekundy systémových hodin na začátek vysílání JT9/JT65 ručně a vyzkoušet, zda to jde a nakolik je to pracné.
3. Programy pro časovou synchronizaci hodin ze satelitů (např. NMEA Time) bývají zpravidla placené. Nebo jsou součástí navigačních programů. Já jsem měl pro PC mapy od GARMIN (nějakou starší verzi Map Source a pro ČR s mapami TOPO 50). Tento SW umí sesynchronizovat ze satelitů systémové hodiny po stisknutí tlačítka.
4. Pokud to myslíte s vysíláním na digimódech vážně, tak vybírejte notebook také s ohledem na to, jak má řešené systémové hodiny. Některé za moc nestojí. Schválně, jak dlouho vysíláte bez synchronizace na vašem PC?

Poznámky k souvisejícím tématům

1. Pro synchronizaci stanice ok1ufc používám Internet a program Dimension 4. Mám nastavený server ntp.cesnet.cz
2. Pro synchronizaci "portable" používám sondy GPS s rozhraním USB a s protokolem NMEA 0183, protože nerad platím operátorům předražený mobilní Internet, který jim díky jejich velké nenažranosti a vysoké agregaci stejně chodí bídně i na slavných 3G sítích.

 

 
.........................................................................................................................................................................................................................................................................................................

© 2011 - 2013 Věra Šídlová a Míra Šídlo, ok1ufc, datum poslední úpravy: 03.04.2016