Home O anténách     Kontakt  

      
 
  Existuje celá řada placených programů na precizní návrh antén, jejichž obsluha je jednoduchá ...

Všeobecně

Existuje celá řada dobrých programů na návrh antén, o kterých se na webech s hamovskou tématikou tolik nepíše. Pravděpodobným důvodem je skutečnost, že takové programy bývají placené. Příkladem může být SW, který se jmenuje Antenna Magus. Podrobnější informace s možností stáhnout demoverzi naleznete na: http://www.antennamagus.com/

S demoverzí toho prakticky moc nenavrhnete. Můžete se však seznámit s jednoduchou filosofií návrhu jednoduchých i složitějších antén. Program pracuje s jednoduchými optimalizovanými modely a po zadání základních dat vám vypočte základní geometrické parametry a obvyklé charakteristiky antény.

Zadávání dat a šablony typických antén

Program nepracuje s obvyklým drátěným modelem, jako např. EZNEC nebo MMANA. Program však obsahuje databázi šablon typických antén. Šablonu si vybereme z grafického náhledu. Příklady jsou zde:

Vlastní výpočet

Po výběru typu antény můžeme zahájit výpočet. Je to jednoduché - klikneme, zadáme základní parametry, např. pracovní kmitočet a opět klikneme, tentokrát na tlačítko Design...na obrazovce nám vyběhnou vypočtené základní geometrické parametry.

                                   

V okně vpravo je zobrazené okótované schéma jednoduchého modelu.

    

Dalším kliknutím vypočteme obvyklé, nám již známé charakteristiky antény, tj. vyzařovací diagramy, koeficient odrazu, VSWR a průběhy impedancí

 

 

Závěr

Vidíte, že práce s programem je opravdu jednoduchá. O modelování antén nemusíte mít téměř žádné znalosti. Vypočtené výsledky antén jsou odpovídající jednoduchému modelu. Takže až doposud samá pozitiva, pokud si zaplatíte. Nicméně, z programu vám vypadnou použitelné jednoduché modely, které si můžete "dodělat" třeba v MININECu. Postupně zjistíte, že jednoduchá anténa nebude na stožáru sama, že má v elektromagnetické zóně celou řadu předmětů a dalších antén. Tam však možnosti tohoto elegantního a jednoduchého programu končí.

73's Míra, ok1ufc


© 2011 - Věra Šídlová a Míra Šídlo, ok1ufc, datum poslední úpravy: 12.01.2014