Home O anténách     Kontakt  

      
 
  Srovnání drátovky, dipólu a mizerné směrovky ...

Všeobecně

Každý, kdo vyzkoušel směrovou anténu a měl předtím pouze drátovku, byl zpravidla nadšen. Namístě je tedy otázka, zda je až tak propastný rozdíl mezi dobrou směrovkou, otočným dipólem a mizernou směrovkou. A o tom je tento článek.

Srovnávané antény

Pokusím se srovnat antény ve výšce H=15 metrů. Srovnávat budu dobrou G5RV, půlvlnný dipól, přidám ještě celovlnnou smyčku s mizernou směrovkou. Za mizerné směrovky považuji:

1. Dvouprvkovou yagi, která je navržená na impedanci 50 Ohmů
2. Krátkou LPDA anténu pro 14 až 30 MHz. Taková anténa má jen 5 prvků, tedy právě tolik, kolik bychom potřebovali dipólů a je dlouhá 4200 mm

Přizpůsobení a VSWR

1. Anténa G5RV vyžaduje tuner.
2. Rotační dipóly zrealizujeme snadno, pokud je paralelně spojíme. U dipólu pro 10, 15 a 20 metrů snadno docílíme VSWR nenší než 2 v každém celém amatérském pásmu, pokud budou dipóly vzdálené cca 200 mm. Obdobně to půjde u WARC pásem.
3. U krátké LPDA antény s 5 prvky docílíme VSWR mezi hodnotami VSWR = 1.5 na 4 pásmech až do VSWR = 2.5 na jednom pásmu poblíž anomální rezonance.

Srovnání vyzařovacích diagramů

Srovnávám na jednom pásmu, je to však na ostatních pásmech obdobné. Nejdříve G5RV, dipól a celovlnná smyčka:

 

Jaký si uděláme z obrázků závěr? V horizontální rovině má anténa G5RV na 15 metrech 4 velké laloky. V maximu jejich vyzařování je lepší než dipóly asi o 3 dB. V minimu je ovšem G5RV o více než 20 dB horší. A to je právě problém pevně instalovaných antén.

Obdobný rozdíl je vidět i na diagramu z vertikální roviny. V maximu vyzařování jsou vidět ty 3 dB ve prospěch G5RV. Všimněte si ještě dipólu a smyčky. Obě antény jsou ve stejné výšce a není mezi nimi zásadní rozdíl.

Pokud uvažujeme o mizerné směrovce, musíme vyrobit takovou, která má rozdíl v zisku alespoň 3 dB proti dipólu, aby se vyrovnala anténě G5RV v maximu jejího vyzařování.

Vlastnosti mizerné antény LPDA

Mizerná krátkovlnná anténa LPDA pro pásma od 20 metrů do 10 metrů bude mít tyto parametry:

počet prvků: 5
délka ráhna: 4.2 metru
zisk vůči dipólu: cca 3.8 dB
činitel zpětného příjmu: 5 - 11 dB,
v pásmu 21 MHz asi 9 dB
VSWR kolem 1.5 až 2 ve 4 pásmech a max. VSWR=2.5 na jednom pásmu díky tzv. anomální rezonanci

Srovnání mizerné směrovky a dobrého dipólu ve vyzařovacím diagramu

Závěr

Z diagramu jsou vidět vlastnosti popsané v odstavci o mizerné LPDA antény. Zisk necelé 4 dB a F/B necelých 9 dB na 15 metrech.

Poznámka

LPDA anténa má příznivý průběh VSWR, který běžně zvládnou moderní stanice s automatickým tunerem či moderní polovodičové výkonové zesilovače. U tak krátké antény však nečekejte, že VSWR bude VSWR=1.2 až 1.5. Takové parametry má až delší 8 prvková anténa. Nicméně, LPDA s 5 prvky má vlastnosti, které byste získali s deseti prvky na rotačních dipólech. A nemusíte se po montáži s ničím nastavovat.

V současné době zkouším prototyp LPDA antény s ráhnem dlouhým jen 4.2 metru pro pásma od 20 do 10 metrů. Anténa bude mít svařované hliníkové ráhno. Je to moje o 3 dB lepší alternativa k rotačnímu dipólu. Na anténě se nebude po montáži nic nastavovat. V nejbližší době bude zařazena do výroby v limitované sérii. Pokud máte o tuto anténu zájem, pošlete mi nezávazný mail.


 

.

73's Míra, ok1ufc


© 2011 - Věra Šídlová a Míra Šídlo, ok1ufc, datum poslední úpravy: 12.01.2014