další info     >>>> O anténách       Kontakt

    
 

Proč preferuji u antény směrovost, nízký vyzařovací úhel a vysoké F/B?


 

Úvod

Velmi často ve svých článcích kladu důraz na směrovost antény a nízký vyzařovací úhel. A mnoho hamů se mnou polemizovalo, že DX spojení dělají v pohodě i na antény s poměrně vysokým vyzařovacím úhlem. Připouštím, že to je možné, ale chci na svých stránkách také popisovat případy, kdy mi s anténami zářícími příliš vysoko opravdu DXovat nešlo.

Contesting nebo "humare" ?

Spletry. Určitě je znáte. Široké spektrum, které možná zbytečně vyzařují některé stanice.

Například toto uvidíte na své obrazovce, když chcete DXovat - viz spodní část obrázku s aktuálním spektrem pro horní část vodopádu. Takto přijímal signály můj nepříliš vysoký dipól. Spektrum bylo silné a čáry byly od sebe asi 50 Hz. Na sfázované extrémně zkrácené vertikály však nebylo slyšet (viz dvě předchozí minuty příjmu na JT65 se spektry signálů dvou amerických stanic). Proto jsem se rozhodl ukázat rozdíl mezi oběma rozdílnými anténami, zachytit pár obrazovek se spektry signálů a pokusit se zjistit contestovou stanici, která produkovala ty hrábě.

Takhle vypadalo spektrum na obrazovce Spektran, telegrafní signál ho opravdu neprodukoval, bylo to spektrum od silné contestové RTTY stanice, která pracovala s místními (kontinentálními stanicemi):

Ještě jednou jsem si přepnul na kratičké sfázované vertikály a téměř tři minuty jsem poslouchal americké DX stanice s čistým signálem:

Potřeboval jsem zjistit, kde se to "humare" bere. Obrazovka Spektran ukazuje stanice, které ty hrábě opravdu nedělají. Vlevo vidíte RTTY signál. Spektrum spletrů pokračuje, i když stanice nevysílá. Na obrázku vpravo jsem označil ve dvou červených kroužcích blízko silného signálu RTTY také stále trvající hrábě RTTY spletrů. Na to je třeba dát pozor.

Nicméně, metoda je jasná a při troše pečlivosti vás ke spletrující stanici dovede. Raději jsem zabarvil její značku. Všimněte si, že v programu MixW poblíž silného signálu ty hrábě nevidíte, contestové stanice prostě jezdí s mnohonásobně vyššími výkony, než jsou ke komunikaci potřebné a spektrum, které vyprodukují je ještě ve vzdálenosti 36 kHz mnohem silnější, než signály slabých DX stanic. Naštěstí díky směrovosti antén mi takové spektrum nevadilo, protože "dopadalo" na antény pod vysokým úhlem a bylo potlačené o několik desítek dB. Proto znovu opakuji, že směrovost antény považuji za důležitou a při konstrukci antén se honím za parametry F/B a nízkým vyzařovacím úhlem.

Možná také v tomto je radioamatérský sport krásný a každý si najde to své, co ho obohacuje. Jedni mají radost z kontinentálních spojení, která si udělají s vysokými výkony "obsolete" digi provozem RTTY a signálem, jehož šířka vyrábí hrábě i ve vzdálenosti 36 kHz od pracovního kmitočtu ("humare"). Potěší vás však, když vám takové "humare" nevadí a můžete pracovat se zlomkem výkonu té contestové stanice, se zkrácenými anténami a mezikontinentálně. Chraň bůh, nechci nic a nikoho odsuzovat. Prostě někteří dělají své hobby tak a druzí jinak. Každý má možnost si vybrat.

 

© 2015  Míra Šídlo, ok1ufc, datum poslední úpravy: 5. 04. 2015