Home O anténách       Kontakt

      
 
  Proč jsem pořídil kalkulačku ...

Úvod

První kalkulačku jsem pořídil kdysi dávno, někdy kolem roku 1975. Chodil jsem na průmyslovku ve Strakonicích. A pak jsem jich měl celou řadu. Pořídil jsem je proto, že počítat bylo třeba. Pro efektivní práci mi vyhovovaly především ty stroje, které pracovaly s RPN. Vše zdálo se být jaksi jednodušší a přehlednější. Takže jsem měl HP25, která měla ještě červený displej. V prvním zaměstnání jsem vyfasoval krásnou HP41CV, na kterou jsem rád vzpomínal. Později jsem vyzkoušel zdánlivě výkonnější kalkulačky. Měl jsem grafický kalkulátor, jenže ten jsem k ničemu nepotřeboval, protože to, co uměl, jsem lépe vyřešil v Excelu nebo Matlabu. Měl jsem i jiné programovatelné kalkulátory. Měly tak nepřehledné klávesnice, že mi nebyly k ničemu bez brýlí a ani s brýlemi. A už vůbec k ničemu byly bez manuálu. Jenže kdo má dneska čas studovat složité manuály. Je třeba, aby věci byly jednoduché, ovládání intuitivní a výsledky pokud možno hned. Právě proto mi udělal radost Hewlett-Packard. A hned třikrát. K 35. výročí vyvinul a začal prodávat moderní kalkulačku s označením HP35s. Kalkulačka se provedením tlačítek vrátila k přehlednému uspořádání a popisu kláves, které HP zavedl už v pětasedmdesátem. Má tzv. "industrial design", tj. není až tak chatrná a titěrná a provedení je vhodné i do terénu. K tomu všemu HP přidal SW emulátor pro PC, který vypadá stejně, jako HP35s, počítá stejně stejně, jako reálná HP35s a je zadarmo ke stažení zde: http://www.hp.com/sbso/product/calculators-emulators/scientific-calculator-emulator.html

K čemu je to v době PC a mnoha hotových programů dobré?

Celou řadu utilitek mám na tabletu nebo na notebooku. Jenže ....někdy je dobré mít jednoduchý výsledek dříve, než nám nastartuje PC. To ušetří dost času. Také občas počítám v terénu se změřenými hodnotami vlastních a vzájemných impedancí (to jsou komlexní čísla). Také k tomu je dobrá kalkulačka, která dělá operace s komplexními čísly přímo a tak jednoduše, jako s čísly desetinnými. Na to je HP35s dobrý. Mimo komplexních čísel umí jednoduše pracovat také s vektory, převádět anglosaské jednotky a míry na evropské, počítat výsledky vzorců, rychle hledat kořeny polynomů, lineárních rovnic, jejich soustav 2x2 nebo 3x3 nebo numericky integrovat. A to stále nemusíte vůbec nic programovat. A je to tak jednoduché, že opravdu nemusíte ani studovat manuál.

Jak HP35s vypadá?

Má dvouřádkový displej a přehlednou klávesnici. Žádné zbytečnosti nebo hlouposti. Na obrázcích vidíte zobrazení komplexního čísla na displeji a detail klávesnice.

Procesor, který napájí dvě baterie velikosti CR2032 počítá s přesností na 15 míst. Čísla to počítá až do velikosti exponentu 499, takže to vypočítá např. n! z čísla 252, nikoliv jen pro n=69:

Na numerické klávesnici jsou s levým a pravým shiftem   dostupné funkce pro převody mezi evropskými a anglosaskými mírami: . Pokud pracujete se zlomky v anglosaských mírách, zadáváte je jednoduše tak, že napíšete celou část, např. 102 a tečkou oddělíte první i druhou číslici zlomku. Na displeji to vypadá takto: . Pro uchovávání dat máte k dispozici celkem 26 pamětí A až Z, které jsou přístupné pomocí známých tlačítek bezprostředně. Pokud byste s nimi nevystačili, můžete použít více než 800 pamětí, které jsou dostupné pomocí nepřímého adresování indexů (i) a (j): . Jde o vědeckou kalkulačku. Vestavěné funkce jsou dostupné z horní části klávesnice: buď přímo nebo s pomocí dvou shift tlačítek a .

Kalkulačka je jednoduše programovatelná. V paměti může být uloženo několik programů. Program se ukládá mezi LBL a RTN. Vestavěné funkce umožňují vstup dat, výpočet hodnot, jejich porovnávání, porovnávání s nulovou hodnotou, skoky na konkrétní adresu atd.

Kalkulačka má vestavěno několik přesných hodnot fyzikálních konstant:

Hezky zpracovaný podrobnější popis kalkulačky je uveden také ve Wikipedii zde: http://en.wikipedia.org/wiki/HP_35s

Manuály

K dispozici je více manuálů. Když si nainstalujete PC emulátor, po kliknutí na nápovědu se vám otevře jednoduchá příručka. K dispozici je také podrobná příručka - lze stáhnout zde.

Co dodat?

Koupil jsem tento přístroj, protože na kalkulačkách občas počítám. A mohu potvrdit, že se inženýrům z HP povedla. Je robustní, přehledná a jednoduchá. Takže jsem po mnoha letech utrpení s grafickými (to je spíš hračka do školy) a vědeckými kalkulačkami jiných výrobců (zbytečně složité a nepřehledné) konečně opět začal rychle počítat, aniž bych musel studovat nepřehledné manuály. Tato mi opravdu padla do ruky. Používám ji nejen při měření a výpočtu impedancí v terénu. Díky jednoduchosti a přehlednosti se v ní dokonce zabydlelo pár praktických elektrotechnických prográmků. A tomu jsem před tím, než jsem se o tuhle hračku začal zajímat, sám nevěřil. Proto jsem rád odpověděl tímto článkem také na dotazy ze dvou mailů. Ten přístroj je dost dobrý, jinými slovy užitečný, jednoduchý a přehledný. Proto zde rád dělám firmě Hewlett-Packard reklamu zdarma a chválím jejich úžasný výrobek. Jsem rád, že konečně opouštějí výrobu sraček, vyvinutých v době temna (krize?), které dělá snad každý, drží se osvědčené tradice, která si obhájila své místo už v pětasedmdesátém a zamysleli se nad tím, co obstojí vedle současných a výkonných programů pro počítače.

73's Míra, ok1ufc


© 2011 - Věra Šídlová a Míra Šídlo, ok1ufc, datum poslední úpravy: 12.01.2014