Home O anténách       Kontakt

      
 
  Nevyladí váš tuner na konci napájenou půlvlnnou anténu?

Všeobecně

 
Používáte automatický tuner a obtížně vám ladí půlvlnnou anténu? Není důvod k zoufalství. Na následujícím typickém příkladu uvedu, s jakými hodnotami LC váš tuner pracuje, aby anténu přizpůsobil.
Impedance na konci půlvlnné antény v našem příkladu je 8000 + j1000, a to na 3.500 kHz. Automatický tuner na konci napáječe ji přizpůsobil velice těžce s následujícími parametry (vlevo Smithův diagram se zakreslenou kružnicí VSWR=1.3, uvniř považujeme anténu za přizpůsobenou, vpravo je uvedeno schéma a hodnoty LC):

Tuner se s laděním potýkal proto, že byla vyžadována vysoká indukčnost (téměř 29 mikroH, a to mnohý tuner nedovede). Máme jinou možnost? Pokud použijeme k transformaci čtvrtvlnný žebříček PCV-570-84, pak tuner téměř nepotřebujeme. Žebříček elektrické délky 0.25 lambda nám anténu přizpůsobí takto:

Všimněte si, že VSWR je lepší než 1.3 a na to se dá vysílat, hi... Pokud i tak necháme tuner ladit, udělá toto:

Všimněte si, že tuner ladí indukčností o velikosti pohých 1.1 mikroH, tedy takovou, která má nízké ztráty. A ladí kapacitou 440 pF, ted v pohodě. Můžeme vedení nepatrně prodloužit. Asi na 0.257 x lambda. Pak bude tuner ladit s nulovou indukčností a jen s kapacitou, tedy s nejmenšími match loss, česky s nejmenšími ztrátami přizpůsobením:

 

Co se stane, když nám ruka ujede a ustřihneme žebříček krátký (0.2 x lambda) nebo dlouhý (0.3 x lambda)? Oba případy znázorňují další obrázky:

Všimněte si, že v obou případech tuner anténu vyladil. Potřebná hodnota indukčností je však již docela vysoká. Zbytečně si zvyšujeme ztráty.

Závěry

Nejprve uvedu odkaz na stránku, která pojednává o ztrátách ve čtyřpólech. Ta stránka je zde. Je tam mimo jiné, uvedeno, že ztráty ve čtyřpólu jsou závislé na transformačním poměru. A také, že na ztrátách se podílí zejména indukčnost. Pokud si tuner pro půlvlnnou anténu budeme vyrábět, uvědomme si, že tam tečou značné proudy. Takže taková indukčnost by měla být z trubky a nejlépe bez jakéhokoliv kontaktu. Nebo použijeme tzv. kaskádní řazení transformačních prvků. V našem případě to byl žebříček PCV-570-84 a běžný automatický tuner. Automatický tuner má na malých indukčnostech cívky, které nemají velkou ztrátu, konečně, lze najít délku žebříčku, kde nám tuner nebude do obvodu řadit žádnou indukčnost. Kapacity v automatickém tuneru jsou slídové, rovněž s nízkými ztrátami. Až budu v této tématice pokračovat, napíšu vám o změřených ztrátách LC tunerů nastavených tak, jak ladily půlvlnnou anténu. Bohužel, používaly roler s indukčností, která musela být "prodloužena" pevnou cívkou a kapacitu s velkými mezerami, která pro změnu nešla na malých kapacitách dost jemně ladit. Výsledek, tedy "match" ztráty byly žalostné. Lepší nebyl ani profi tuner ATR-30, o kterém jsem zde psal před rokem. A ten měl parádní roler z postříbřeného pásku. Takže tolik na vysvětlenou, že Single Zeppelinka s žebříčkem a levným automatickým tunerem rozhodně není zapomenutou anténou ...

73's Věra & Míra, ok1ufc


© 2011 - Věra Šídlová a Míra Šídlo, ok1ufc, datum poslední úpravy: 12.01.2014