další info     >>>> Obsah        

    
 

LPDA monobander pro pásmo 21 MHz


Všeobecně

LPDA monobander není až tak rozšířenou anténou. Přesto má jeho studium a experiment praktický význam pro pochopení důležitých vlastností LPDA antény. V článku zde jsem porovnal dvouprvkovou anténu Yagi s dvouprvkovou LPDA anténou srovnatelných rozměrů. Obě antény byly optimalizované na nejlepší F/B při konkrétní výšce. Parametr F/B se však u jednopásmové LPDA antény měnil méně výrazně, než u antény Yagi s pasivně buzeným druhým prvkem. Této skutečnosti se využívá u širokopásmových LPDA antén, které mají vynikající vlastnosti v širokém rozsahu kmitočtů. Koncepce LPDA antény je tedy jednou z metod, jak si poradit s noční můrou kompromisu optimální výšky pro různé kmitočty. O návrhu log periodických širokopásmových krátkovlnných antén píšu také v tomto článku.

LPDA monobander

LPDA monobander se vyznačuje větším množstvím LP dipólů na krátkém ráhnu. Pro naši úvahu byl použit monobander s 5 LP dipóly na ráhně dlouhém jen dva metry. Taková anténa se vyznačuje dobrým F/B:

Schéma a rozměry takové antény jsou:

S nízkou výškou montáže sice vzroste vyzařovací úhel směrem k horizontu, předozadní poměr F/B ve výšce montáže kolem 7 metrů je však docela dobrý.
 
Při zbytečně vysoké výšce montáže, v našem případě H=25 metrů, je již vyzařovací diagram ve vertikální rovině rozsekaný a má výrazná minima.

Ve výšce 12.5 metru má tato anténa krásný vyzařovací diagram vhodný pro DX činnost:

Pro informaci uvedu ještě vyzařovací diagramy pro různé výšky montáže nad zemí:

Závěr

Článek popisuje vyzařování jednopásmové LPDA antény, která se vyznačuje krátkým ráhnem. Článek slouží pro pochopení principů LPDA antén.


© 2015  Míra Šídlo, ok1ufc, datum poslední úpravy: 25. 11. 2015