Home O anténách       Kontakt

      
 
  Antény G5RV a PA0FRIDrátové antény
Vertikální antény
Vertikál pro kempování - modifikovaný Rybakov
Logaritmicko-periodická anténa pro pásma 10m až 20m
Rotační dipól

Anténu G5RV si vyzkoušel snad každý, protože je jednoduchá. Pokud je dobře zkonstruovaná a vyrobená podle zásad, které jsem uvedl např. zde, překvapí vás. Psal jsem o ní již v minulosti také zde.

V jednoduché tabulce shrnu některé vlastnosti antény G5RV, které se týkají rozměrů a impedancí:

Protože je tato anténa natolik jednoduchá, věnovalo jí pozornost mnoho konstruktérů. Tuto anténu používá i PA0FRI, který zkonstruoval a publikoval pro tuto anténu také hezký tuner. Dokumenty dávám k dispozici zde. Autor v dokumentu uvedl rozměry své modifikace G5RV. Používá délku 2 x 17m a žebříček délky 10m. Jeho žebříček je stejný, jako můj PCV-570-84. Tuto variantu antény jsem také vyzkoušel a mohu ji doporučit. Na následujících obrázcích uvádím pro informaci schémata konfigurací - invertované V, vrchol ve 14 m, horizontální montáž, prověšená uprostřed o 0.5 m tíhou lehkého žebříčku a šikmá montáž s výškami konců 14m a 2m. Schémata jsou zde:

inv V

horizontální montáž

šikmá montáž

A v tomto pořadí jsou u stejných pásem uvedené diagramy (některý nepodstatný občas chybí). Diagramy uvádím proto, abych nedal důvod k mýtům, které se kolem montáží dipólů šíří, ale abych ukázal realitu.

inv V (vidíte vysokou jalovou složku a SWR)

80m horizont. montáž

40 m inv V

40 m H montáž

40 m šikmá montáž


30 m inv V


30 m H montáž


30 m šikmá montáž


20 m inv V


20 m H montáž

20 m šikmá montáž

17 m inv V

17 m H montáž

17 m šikmá montáž

15 m inv V

15m H montáž

15 m šikmá montáž

12 m inv V

12 m H montáž

10 m inv V

10 m H montáž
 

Jaké uděláme závěry? Antény G5RV a PA0FRI mají své místo na světě. Mám je mezi oblíbenými. Jsou jednoduché. S mnoha složitějšími anténami pro spodní pásma však nedocílíme při běžně dostupných výškách montáže lepších výsledků. S některými typy antén si přiděláme pouze komplikace. Podle vyzařovacích diagramů vidíte, že vyšší pásma jsou těžkým kompromisem, když už jinou anténu prostě nemáme. Pokračování - ještě druhý článek zde.
 

73's Věra & Míra, ok1ufc

Návrat nahoru


© 2011 - Věra Šídlová a Míra Šídlo, ok1ufc, datum poslední úpravy: 12.01.2014