Aktualizováno v únoru 2019

      
 

   Slovo úvodem
 
Motivací pro napsání úvodní a krátké série článků o jednoduchém programování jednoduchých věcí nejen pro Linux byly tyto skutečnosti:
 
1. Nikdy v životě jsem se nesmířil s tím, abych si pro jakýkoliv operační systém, který jsem kdy použil, nenapsal nějakou jednoduchou aplikaci, kterou jsem k životu zrovna potřeboval. Umíte-li algoritmizovat jakoukoliv věc, se kterou děláte, je pro vás svět hezčí.

2. Nemám ambice k tomu, abych vedl diskuze o tom, který programovací jazyk je lepší. Nikdy se do takových diskuzí nepouštím. Vybírám si však vývojové prostředky, se kterými mohu své progámky nejen psát, ale také kreslit. A musí to jít jednoduše.

3. Není mým zájmem, abych na svých stránkách popisoval profesionálně z pohledu čistoty programování a z pedagogického hlediska metody, které se obvykle v praxi programátorů používají a které se v předmětech programování na různých školách a kurzech učí.

4. Mým cílem je, abych v této krátké sérii článků popsal jednoduché programovací prostředí a úvod do jednoduchých metod programování (můžeme jim říkat metody vidlácké).

5. Pokud hovořím o jednoduchosti, pak jednoduchost musí být zjevná v těchto oblastech:

a) Jednoduchost na pochopení. IT problematiku nepovažuji za vědu technickou, ale za vědu společenskou. A to se všemi důsledky. Velice často se mi při studiu společenských věd stává, abych vůbec pochopil, jak to ten druhý myslel :-)
b) Jednoduchost realizace vlastního projektu. S tím souvisí jednoduchá dostupnost programovacích nástrojů, nenáročný HW pro činnost vývojových prostředků a jednoduchá a přehledná práce uživatele ve vývojovém prostředí.
c) Jednoduchá spolupráce vlastních projektů s okolním vybavením. Za vybavení považuji přístroje amatérské stanice, TCVRy, rotátory, tunery, přepínače a přístroje měřicí laboratoře.

6. Mým cílem bylo, aby jednoduché věci byli schopni pochopit starší lidé (60+, prostě kategorie university 3. věku). Myslím si o tom, že to je stejně dobrý trénink mozku, jako například luštění křížovek. 

Zpět na obsah


TU 73, Mira, ok1ufc