Aktualizováno v únoru 2019

      
 

   Proč Gambas
 
Všeobecně
 
Gambas je moderní vývojový prostředek pro velice rozmanité použití. Gambas lze spustit na desktopech s operačními systémy Linux. Ukázky v této publikaci byly realizovány pomocí Linux Mint 18.3, LM 19, LM 19.1 a Ubuntu 18.04

Instalaci jsem provedl postupným napsáním následujících příkazů v Terminálu:

sudo add-apt-repository ppa:gambas-team/gambas3 
sudo apt-get update 
sudo apt-get install gambas3

Podrobnosti nalezneme např. na této stránce:
http://ubuntuhandbook.org/index.php/2013/11/install-gambas-3-5-ppa-ubuntu-linux-mint/   
Po instalaci se položka Gambas objeví v menu "Programování":

Menu s Gambasem

První spuštění vývojového prostředí Gambas

Po prvním spuštění se otevře úvodní obrazovka s tzv. tipy dne. V modrém pruhu vidíte nainstalovanou verzi Gambasu a typické logo. V levém oranžovém pruhu je menu pro řízení projektů. V mých projektech uvidíte verze 3.8.x, 3.11.x, 3.12.x. Je tomu tak proto, že mám Gambas nainstalovaný na nejrůznějších starých 32 bitových "šunkách", kde jsem Gambas moc neaktualizoval. Záleží, k jakému desktopu zrovna sednu, přimaluji kus programu a okopíruji obrazovku.

 

Prvn?spu?t??Gambasu.

Můj první projekt

Chceme napsat svou první aplikaci pro desktop. Zvolíme tedy typ projektu "Graphical application" nebo "Qt application":

Prvn?projekt

Můj první projekt - realizace

Když jsem si před rokem (prosinec 2017 / leden 2018) nainstaloval Linuxy, strašně moc se mi stýskalo po různých SW udělátkách, která jsem používal ve Windows. Těmi udělátky myslím užitečné .exe programy, které se ve Windows nikam neinstalovaly a spouštěly se po nakopírování do složky. Takové prográmky napsalo mnoho známých i neznámých autorů a psal jsem si je také sám. Pro mne právě užitečnost, množství a ta nejsnadnější instalace těch exe představovaly tu největší svobodu. Mnoho jich používám i v Linuxech, spouštím je na vrstvě Wine.

Ale dost nostalgie, existují prostředky, jak si psát tyto programy v Linuxu a pro Linux. Když si trochu připlatíme, seženeme prostředky, které nám umožní psát programy v Linuxu pro Windows i macOS. Aby nám udělátko sloužilo, je důležitá myšlenka o tom, co chceme dělat. Já si takové myšlenky píšu na papír. I pro první, nejjednodušší program jsem sáhl po bloku. Ale pokračovat budeme na další stránce :-)

TU 73, Mira, ok1ufc