Červenec  2019 

      
 

   Dálkově ovládaný krátkovlnný anténní tuner

 
Úvod

Nedávno jsem popsal v jiné své webové minipublikaci vývojový prostředek ProfiLab Expert 40, tenkrát ještě jako demoverzi. Přiznávám, neodolal jsem a program ProfiLab Expert jsem koupil. Jedná se o mocný nástroj, pomocí kterého si mnoho jednoduchých aplikací jednoduše nakreslíme. O tom je tento příklad.

Cíle projektu

1. Namalovat a zkompilovat program, který bude obsahovat dva prvky na nastavování hodnot L a C a dvě tlačítka, kterými se přepne relé konfigurace tuneru (LC nebo CL)
2. Tuner nebude obsahovat žádné paměti, nic takového.
3. Komunikace bude vyzkoušena s deskou, která obsahuje procesory PICAXE 20M2

Spuštěný program je vidět vpravo

Na panelu jsou vidět dva slidery, kterými se nastavuje hodnota L a C. Pod nimi jsou dvě barevná tlačítka, kterými se přepíná konfigurace tuneru. Procesor tuneru (PICAXE) je připojen přes USB - RS232 převodník TTL.

Dole je foto notebooku s obrázkem zkoušky komunikace.

Program PC části řízení tuneru

V ProfiLabu se program kreslí. Můj program vypadal takto:

Parametrizace objektů

Po nakreslení programu musíme parametrizovat objekty. příklad parametrizace objektu pro sériovou komunikaci je zde:

Poznámky:

1. Sériová komunikace používá protokolu, který jsem v této minipublikaci již vícekrát popsal. Jde o protokol s preambulí (hexadekadicky) FE FE 76 E0 a následují data. Protože dva objekty pro sériovou komunikaci spouštím periodicky (viz generátor G1), použil jsem rozlišení pomocí bajtu 76. Druhý objekt má bajt 77. Další dva objekty od tlačítek nepoužívají ani vstupní bajt. Vysílají po stisknutí tlačítka celou preambuli, která obsahuje i data, jeden má FE FE 80 E0 FF (zapíná relé konfigurace), druhý má FE FE 81 00 (vypíná relé konfigurace). Mikropočítače PICAXE rozliší právě pomocí preambule, kterým proměnným mají bajt přiřadit.

Kompilace

Po parametrizaci provedeme kompilaci programu (jeden klik a volba cílového adresáře):

Cílový adresář

ProfiLab Expert nám dá tzv. "portable" aplikaci. Ve vybraném adresáři najdeme spustitelný exe program a další soubory, např. konfigurační. Pokud si adresář zkopírujeme např. na Flash klíčenku, snadno ho přeneseme na jakýkoliv počítač, běžící s Windows. Náš příklad:

Závěr

Po kratičké době si na Profilab zvykneme. Rázem se naše Windows PC přemění na nástroj, kterým si nakreslíme během několika chvilek různé programy pro řízení, dálkové ovládání nebo měření s vlastoručně vyrobenými jednoduchými (třeba i vidláckými) přístroji nebo s profesionálními systémy PLC.
 

   TU 73, Mira, ok1ufc