OK1UFC

 

VarAC - pouze základní nastavení CAT a audio pro FT-710

Poslední aktualizace 2023    

 


Všeobecně

Program VarAC slouží k oboustranné komunikaci formou chatování. Pro přenos informací na KV používá SW modemu VARA HF. Transceiver Yaesu FT-710 a PC běžící pod Windows 10 je propojen pomocí USB/A - USB/B kabelu (obvykle se používá tento kabel pro připojení USB tiskáren). Základní obrazovka pro řízení komunikace vypadá takto:

Program se instaluje po rozzipování balíčku, který jsem stáhnul ze stránek autora 4Z1AC. Instalace se provádí spuštěním programu VarAC.exe. Pravděpodobně ani nejde o instalaci tak, jak jsme zvyklí z jiných Windows programů. Nicméně, soubor se spustí, nainstaluje modem VARA HF a vyzve nás k vyplnění základních údajů o stanici (Callsign, Jméno, QTH, lokátor apod. Program si při prvním spuštění vytvoří soubory pro inicializaci a pro uložení provedeného nastavení.

Druhé a další spouštění se dělá spuštěním téhož programu VarAC.exe; program se nám rozběhne v nastavené a uložené konfiguraci.

Pro použití s TCVRem FT-710 je nutné provést nastavení CAT, aby program komunikoval. Program umožňuje používat rovněž OmniRig nebo FLRig. OmniRig nepoužívám a FLRig používám jen s FLDigi. Takže jsem zvolil přímé řízení pomocí CAT a nastavení mám toto (moje FT-710 je na portu COM5, nastavena na baudovou rychlost UARTu 38 kbps):

Nastavíme, uložíme (SAVE AND EXIT), znovu otevřeme a vyzkoušíme PTT ON. Vysílač se zaklíčuje, klíčování vypneme PTT OFF. Dále vyzkoušíme řízení frekvencí. Dialog nabízí základní pásma vlevo od tlačítka TEST; 7105000 nás přepne na kmitočet 7105 kHz. V roletce vlevo nastavujeme rozhraní, na které přivádíme modulační signál. Zvukovka FT-710 je na USB-D i na USB. Jinde jsem ji nehledal.

Nastavení úrovně signálu TX se provádí z menu VARA HF, Sound Card je pod položkou Settings:
 

Program VarAC si nainstaluje modem VARA HF. Z tohoto programu, menu Settings musíme nastavit, kde máme zvukovou kartu a také úroveň vysílaného signálu. Pro FT-710 se doporučuje vybuzení signálem tak, aby ALC ukazovalo na displeji FT-710 výchylku cca v 1/3 škály. Já používám o něco menší buzení, s výchylkou cca 1/5 (20%) škály:

   

Nastavení se dělá posuvníčkem. Mám nastaveno -12 dB. Vyzkoušet buzení lze tlačítkem TUNE. TX se musí zaklíčovat a ALC ukazuje požadovanou výchylku.
Nad posuvníčkem jsou roletky, v kterých musíme vybrat USB zvukovku našeho rádia.

S programem VarAC jsem udělal pouze jedno zkušební spojení s 4Z1AC, protože zrovna dával výzvu na 14 MHz pásmu. Jenže jsem si v tom okamžiku nenastudoval ani základní informace o tom, jak se s programem dělá, natož, abych měl nastavená makra, tak došlo jen k výměně reportů. Prostě si to chce o komunikaci VarAC, o obsluze a o zvyklostech něco přečíst.

  

   TU 73, Mira, ok1ufc