Aktualizováno v dubnu 2020

    
 

   Instalace stařičkých Windows XP na starý HW Asus 1000 Eee
 
Všeobecně


Občas je nám líto vyhodit starý HW, na kterém sice nainstalujeme Windows 10 (32 bitů), spustíme nějaký ten program, ale nejsme nadšeni rychlostí běhu aplikací. Pak zbývá Linux. Pokud se nám kvůli některým aplikacím nehodí, nezbývá, než se vrátit a správně nainstalovat stará dobrá Windows XP. Je to pracné, pokud jsme zapomněli důležité kroky, tak i záludné, resp. nedovede nás to k cíli.

Postup instalace, který funguje

1. Připravit si na HDD oddíl k instalaci Windows XP. Podmínkou je organizace disku MBR.
2. Připojit externí CD mechaniku USB, nastavit bootování z USB.
3. Instalovat Win XP z instalačního CD-ROM. Při restartu vysunout CD, jakmile Win bootují, opět CD pro další pokračování zasuneme. Použil jsem verzi, která nevyžaduje aktivaci na serverech Microsoftu (vyžaduje 25 místný klíč, lze instalovat off-line, tj. bez Internetu).
4. Instalovat SP3 (ještě dnes, 28.4.2020 šel stáhnout z webu stahuj.cz, cca 308 Mbyte).
5. Instalovat z CD Asus potřebné ovladače (ACPI, wifi, zvukovka, grafická karta, touchpad, ethernet, neinstaloval jsem Bluetooth). Rozběhne se WiFi, lze se připojit.
6. Nainstalovat Total Commander, fungovala nejnovější verze.
7. Nainstalovat .NET Framework 3.5
8. Nainstalovat prohlížeč Opera WinXPVista_36.0.....
9. Ovladač USB-RS232 konvertoru FTDI jsem instaloval z disku.

Aplikace

Funguje mnoho starších a dobrých aplikací, např. Nova for Windows (predikce Satelitů, Az/El měsíce,...), Smith v3.1, Mmana, Faststone Image Viewer, PICAXE Editor (programátor, má pomalejší start), EaseUS Partition Master a další.

FrontPage 2002

FP 2002 funguje v omezené míře, nepodařilo se mi ho aktivovat přes Internet, takže 50 spuštění, než najdu klíč, kterým ho aktivuji trvale.

WSJT-X

Oblíbený komunikační program bylo možné stáhnout uvedeným prohlížečem Opera, nainstalovat, nastavit a spustit. V pohodě dekódoval a s dekódováním měl menší problémy, než Windows 10 na notebooku Dell Vostro 3350 (procesor i3).

Pohled na plochu po instalaci základních programů:
 


 

Pohled na Total Commander (2 důležité adresáře):
 

 
Pohled na spuštěný program pro řízení KV anténního členu a anténních spínačů. S tunerem komunikuje pomocí virtuálního sériového portu (COM9, dále přes WiFi a TCP/IP na zařízení s adresou 192.168.1.5, port ****, modul Elfin a tuner). Lze nastavit konfiguraci LC/CL, hodnoty L do 500 uH, hodnoty C do 2000 pF a jeden z 5 vstupů antén:
 

Net Framework 4

Druhý tuner, který rád používám, vyžadoval runtime .NET Framework verze 4. Tu jsem nainstaloval z instalačního disku CD Visual Studio 2010:

Kvůli .NET Framework 4 se instalace 2x přeruší a PC vyžaduje restart. Instaluje se jen při prvním jazyce. S dalšími jazyky (C++, C#, Visual Basic) se instaluje pouze ten konkrétní jazyk.

NET Framework 4 samozřejmě funguje a programy zkompilované např. ve Win 10 lze spustit. Jako například zmíněný tuner.
 

 
Praktické využití

Praktické využití notebooku je v dnešní době problematické. Běží bez antivirové ochrany. Na mnoho moderních webů není z různých důvodů přístup možný. Notebook se však stále ještě dobře hodí na řízení různých měřicích procesů (nainstaloval jsem Profilab Expert 4). Notebook si ještě naprogramuje pár čipů PICAXE, odvysílá nějaká portable QSO programem WSJT-X, bude řídit tunery a rotátory antén a možná doslouží na zahradě, než půjde do SD (Sběrný Dvůr).

Prohlížeče internetu

Web browser je nejslabším článkem Windows XP. Nicméně, našel jsem na Internetu prohlížeč Otter Browser. Je proveden jako portable aplikace, to znamená, že se nikam neinstaluje. Existuje verze pro Windows XP, napsaná s využitím Qt5 knihoven C++. Stáhnout lze jako soubor zip. Po rozbalení (všechny soubory a vnořené adresáře jsem nechla pod původními jmény) lze spustit. Samozřejmě, webové služby velkých firem, např. Microsoft One Drive nejsou přístupné (jde o jejich byznys, nemají zájem o používání starých dobrých Win XP, natož cizích prohlížečů). S prohlížečem jsem se však dostal jak na Seznam.cz, což např. nepodporovaný Google Chrome už nedokázal, tak na několik diskuzních fór.

Prohlížeč mám nakopírovaný v adresáři se spustitelnými programy, zástupce mám na ploše, v Total Commanderu vypadají adresáře tako, spouští se program otter-browser.exe:


Závěr

Stařík Asus 1000 Eee fungoval s Window XP přes 10 let. Potom jsem na něm zkoušel instalace a funkcionality Linuxů, různé zavaděče (Grub), Windows 10 home a vrátil jsem ho po více než 12 letech k původním Windows XP. S nimi umí svižně pracovat s externím monitorem (rozlišení 1920x1080 bodů), což je neuvěřitelné. Bohužel, externí monitor bez dalšího bádání ovladače Linux Mint neuměly dobře. U Windows 10 chyběla kapacita RAM (osazeno je maximum, tj. 2 GB DDR2).

   
TU 73, Mira, ok1ufc