Aktualizováno v únoru 2020

      
 

   Potíže se staršími tiskárnami ve Windows 10
  
Úvod

Pokud něco Microsoftu nejde, tak je to jednoduchá instalace tiskáren a podpora starších tiskáren, které dříve ve starších vydáních Windows spolehlivě fungovaly. Na fórech najdeme mnoho nářků a mnoho dost krkolomných návodů, jak problémy řešit. Protože na to nemám čas, vyřešil jsem si je po svém.

Princip

V Linuxech, na rozdíl od Windows, rozchodíte tisk snadno. A to tak, že strčíte USB kabel od tiskárny do USB rozhraní. Mé Linuxy (Linux Mint i OS Tinker na SBC desce) si tiskárny ihned našly, nainstalovaly s minimem stupidních dotazů a vše hned fungovalo. V nastavení Linuxů jsem po takové jednoduché instalaci viděl např. toto základní nastavení.

linux tiskárny

Takto nainstalovanou tiskárnu lze v síti snadno sdílet. V síti ji samozřejmě najdou i Windows 10. V okně zařízení a tiskárny se po vyhledání a instalaci objeví standardně takto:

tiskárny Windows
 

HW
 
Na dalších obrázcích ukazuji další podrobnosti. Důležité je použití ovladače Microsoft IPP Class Driver. Takto připojené tiskárny tisknou.

Závěr
 

Nainstalovat starší tiskárnu USB může být ve Windows neskutečný opruz. Jenže, život je krátký, čas je drahý a bádání po diskuzních fórech je zdlouhavé. Takže, pokud máte v síti trvale běžící počítač s Linuxem, jako já, nebo se vám někde válí SBC typu Raspberry s porty USB, můžete si analogickým způsobem udělat z USB tiskáren standardní síťové či WiFi tiskárny, které půjdou ve Win 10 snadno vyhledat a nainstalovat.

Dodatek

Instalace dvou starých laserových tiskáren od HP mi nedala spát. HP LaserJet M1005 je velice jetá, ale neskutečně spolehlivá tiskárna, která přežila více mých VŠ studentů a desítky náplní tonerů. Druhá tiskárna je typ LaserJet 1010. Jde o maličkou tiskárnu. Tato je málo jetá, spolehlivá. Proto jsem na úložiště (https://1drv.ms/u/s!AqUMQP6rgajXg8M0gftzAS5_UCb0OQ?e=DRqJsz) uložil ovladače oblíbených tiskáren pro Windows 10. Bohužel, nevystačím s universálním ovladačem, tak mám pro každou tiskárnu ovladač jiný. Jde o exe programy, které nainstalují ovladače do Windows.


 
TU 73, Mira, ok1ufc