Aktualizováno v září 2019

      
 

   Služba OneDrive
  
Úvod

Službu OneDrive poskytuje Microsoft. Jde o uživatelsky přívětivé úložiště nejrůznějších dat na cloudu. S úložištěm lze pracovat přes webové rozhraní nebo pomocí aplikace, která je součástí systému Windows 10. Microsoft poskytuje službu zdarma, ale s kapacitou omezenou na 5 GBajtů dat. Na vyzkoušení a nenáročnou práci to stačí. Za mírný poplatek (49,90 Kč/měsíc) lze používat službu do kapacity 100 Gbajtů. A to už je zajímavé.

Srovnání různých řešení

Existují podobná cloudová řešení. Historicky je dáno, že jsem začal používat tři řešení:

1. Drop Box. Zdarma tam mám k dispozici 2 GBajty prostoru. Dropbox jsem začal používat s experimenty s Linuxem. V současné době tam mám zálohované Linuxové projekty psané v jazyce Gambas. Drobbox zdarma se vyznačuje nejmenší kapacitou úložiště ze všech srovnávaných a nejpomalejším přístupem.

2. Disk Google. Zdarma mám k dispozici 15 GBajtů prostoru. Google Disk používám jako prostor pro uložení webových publikací, které jsem napsal. Dále ho používám jako sdílené úložiště s některými kolegy, se kterými řeším rozsáhlejší projekty. Nepoužívám žádnou aplikaci, vše řeším přes webowé rozhraní. Google Disk je rozšířený a oblíbený mezi mnoha uživateli.

3. One Drive. One Drive jsem si oblíbil. Používám ho jako úložiště pro své projekty, dokumenty, fotografie, instalační soubory aplikací, instalační ISO soubory operačních systémů a velkých aplikací, appliancí virtuálních počítačů. One Drive jsem si oblíbil kvůli nejvyšší přenosové rychlosti, kterou jsem sledoval. Současně mi nejvíc vyhovovalo uživatelské rozhraní a způsob synchronizace. Proto mu budu věnovat ještě pár řádek.

4. Vlastní úložiště. Základní výhodou vlastního úložiště je jeho téměř neomezená kapacita. Jenže za trochu peněz vám i Microsoft nabídne 1000 GBajtů. Vlastní úložiště jsem používal delší dobu. A shledal jsem tyto nevýhody:
a) Moje připojení k Internetu má denní limit 20 GBajtů přenesených dat. Pro osobní potřebu mi to stačí. Sdílet s dalšími to nelze. Po vybydlení denního limitu došlo k omezení přenosové rychlosti. To už mi nevyhovovalo.
b) Pro připojení používám místního poskytovatele. Za poplatek vám zřídí veřejnou IP adresu. V letních měsících prováděl poskytovatel nějaké úpravy a veřejná IP adresa přestala fungovat. Už jsem to nijak neřešil. Mám sice ještě jedno připojení. Tam však chce poskytovatel za správu veřejné IP adresy navýšení poplatku o cca 40 %, což sice dělá asi 100 Kč/měs, ale to je dvojnásobek poplatku proti 100 GBajtům dat uloženým na Microsoft cloudu (rychlý, spolehlivý, dostupný). K tomu jsem řešil správu vlastního serveru (ta sice spočívala v tom, že jsem ho jednou zapnul a nakonfiguroval) a platil spotřebu energie (asi 15 Wattů, nepodstatná věc).
Vlastní úložiště skončilo na místní LAN síti, je sdílené členy rodiny a zasekané různým sajrajtem.
 
Microsoft OneDrive

Přestože můj postoj k mnoha produktům Microsoftu je neobyčejně kritický, službu OneDrive používám. Nastavenou ji mám následujícím způsobem:

1. Zásadně ukládám data na pevný disk (HDD, SSD), nikoliv na OneDrive.
2. Na OneDrive mám velké množství dat, ale po spuštění PC synchronizuji jen malou část. Například složku s projekty - viz zobrazené menu vpravo od textu.
3. Pokud potřebuji synchronizovat např. složku s fotografiemi, zapnu ji pouze pro takový případ.

Služba OneDrive se nastavuje z jednoduchého menu:

menu


volba složek
     
Webové rozhraní

Webové rozhraní OneDrive je přehledné, jednoduché, rychle nalezneme očekávané funkce a hlavně neotravuje v horní části obrazovky s reklamou, či nepotřebnými bláboly. Moje rozhraní vypadalo takto:
 
OneDrive
  
  
Onedrive 1
 
Webová rozhraní jsou zobrazena pomocí prohlížeče Edge Chromium (beta). Nahoře je pruh pro práci se soubory a složkami, který má očekávané funkce (vytvořit, nahrát, sdílet, stáhnout, přesunout, kopírovat, přejmenovat ...), v levém pruhu jsou navigační příkazy, funguje kontextové menu. Zobrazení položek se dá nastavovat a upravovat.

Total Commander a OneDrive

V Total Commanderu se OneDrive zobrazuje jako normální složka. Adresáře, které máme v nastavení OneDrive označené jako synchronizované, se zobrazují v Total CMD a automaticky se synchronizují. Obvykle takto používám dvě složky: "Projekty" a "Synchron". Jde o zvyk. Ve složce projekty mám rozpracované své projekty. Tímto se mi synchronizují na všech zařízeních. Do složky "Synchron" si ukládám instalační soubory k pomůckám, které chci instalovat nebo pouštět na více počítačích.
 
  
Prakticky to funguje tak, že po spuštění PC se zapne OneDrive, začnou se synchronizovat složky Projekty a Synchron. Objeví se mi v nich soubory a složky, které potřebuji k práci. Pokud potřebuji do cloudu jednorázově nahrát nějaké složky, normálně je nakopíruji do složky Synchron a i kdyby měly např. 30 GBajtů, časem se do cloudu nakopírují. Čas od času tam udělám roztřídění do dalších složek, přesuny, atd.

Závěr

Služba OneDrive je užitečná. Ergonomie ovládání dobrá. Charakterizoval bych ji jako službu s dobrou dostupností (vždy fungovala, když jsem potřeboval), vysokou rychlostí přenosu dat (z testovaných cloudů nejrychlejší), nikdy se mi nestalo, že bych o data přišel (to může svědčit o spolehlivosti zařízení i bezpečnosti služby). Jde o službu s příznivou cenou.
 
TU 73, Mira, ok1ufc