Aktualizováno 2021

      
 

   Nejjednodušší rozšíření dosahu WiFi a LAN pomocí 2 nebo více routerů
  
Úvod

Pokud máme v domě (v budově) alespoň nějaké UTP rozvody, provedeme nejjednodušší rozšíření LAN a WiFi použitím více routerů. Nejvýkonnější router použijeme jako hlavní a realizujeme s jeho pomocí připojení k modemu poskytovatele nebo k rádiu WiFi providera.

Zapojení

 

Router 1

1. Router 1 je připojen k modemu nebo rádiu poskytovatele z konektoru WAN.
2. Router je nakonfigurován podle pokynů poskytovatele Internetu.
3. IP adresa musí být odlišná od dalších routerů na LAN, např. 192.168.1.1
4. Router má povolen DHCP a přiděluje IP adresy na LAN např. v rozsahu 192.168.1.3 až 192.168.1.254
5. SSID Wifi nastavíme jinak, než u dalších routerů v síti.
6. Rovněž vybereme kanál WiFi jiný, než u dalších rourerů.

Router 2

1. Router 2 není připojen k WAN, je tedy teoreticky jedno, co má pro WAN nakonfigurováno.
2. Router 2 je připojen z konektoru LAN do Routeru 1, rovněž konektor LAN.
3. DHCP není povolen. Proto, než ho zakážeme, připojíme se k jeho WiFi a nakonfigurujeme ji. IP adresy přiděluje Router 1.
4. U Wifi nakonfigurujeme jiný název SSID, zabráníme tím, aby se nám PC připojovalo ke slabší síti, pokud jsme v dosahu.
5. U WiFi nakonfigurujeme jiný kanál, pokud na sebe routery vidí.

 
Po propojení LAN kabelem se dostaneme z WiFi 1 nebo z WiFi 2 k serverům 192.168.1.1 i 192.168.1.2 a po přihlášení můžeme konfigurovat každý router samostatně.

Poznámky

1. Jako další router v síti LAN používám stařičký, ale dobrý Asus WL500gp. Mám ho na půdě. Z půdy obsáhne celou zahradu. Rádio routeru zapínám jen když ho potřebuji. V mojí síti mám hlavní Router 1 na jiné IP adrese a na adrese 192.168.1.1 mám WL500gp:

2. Při zapnutí nebo vypnutí rádia se router nerestartuje.
3. Všechny přidělené (DHCP) nebo pevné IP adresy vidím v listu Routeru 1. Takže si po zapnutí pomocí Radio Control mohu prohlédnout, zda se mi připojily všechny modemy Elfin EW10. Web server pro dálkové ovládání a telemetrické aplikace mám puštěný trvale a připojený k WiFi 5GHz na Routeru 1.

4. Některé routery (včetně popsaného stařičkého WL 500gp) umí jednoduše nastavit přístupový bod (AP, Access Point). V režimu AP je všech 5 ethernetových portů a bezdrátových zařízení nastaveno na umístění ve stejné místní síti LAN. Funkce související se sítí WAN nejsou podporovány. Jinak řečeno - v režimu AP je NAT zakázán, jeden port WAN a čtyři porty LAN  jsou nakonfigurovány dohromady do jedné LAN. Tako konfigurace na jedno kliknutí je asi jednodušší, pokud s routerem nemáme jiné úmysly. Já ji nepoužívám, protože si tento stařičký router, který lze napájet 5V z powerbanky s sebou občas beru na portable a nějak jsem si navykl, že než ho odnesu, tak pustím jen DHCP a router je schopen práce v režimu jako normální gateway s O2 USB modemem.

Mody routeru
 

 
 
TU 73, Mira, ok1ufc