Aktualizováno v srpnu 2019

      
 

   Praktická aplikace dálkově řízeného tuneru s využitím TCP ovládací aplikace, TCP - RS232 směrovače, RS232 expandéru
  
Úvod

Předchozí dva články byly o základech komunikace skrz sériový port z počítače do zařízení a o smysluplnosti využívání TCP komunikace mezi počítači. Blokové schéma TCP serverů a klientů bylo rovněž ukázáno. V tomto článku je jednoduchá praktická ukázka, kterou lze naprogramovat a nakonfigurovat v moderních vývojových prostředcích během několika minut. Program byl skutečně nakreslen bez použití jediné psané instrukce, ale o tom je článeček v základech programování pro mladé kluky 60+ ...

Serverová aplikace

Serverová aplikace je spustitelná ve Windows (od XP po Win10) a v Linuxu s Wine. Server naslouchá klientům. Pokud je alespoň jeden připojený, rozsvítí se LED. Server také ukazuje přenášené bajty do mikropočítače na sériovém portu. Server je schopen běžet na stařičkém HW. Používám na to notebooky, které už se dneska k ničemu nehodí. Z nových levných zařízení s Windows 10 to běží např. na Lenovo Idea-Center Stick 300 (hračka za 1.800,- Kč, která dělá z tupých TV smart TV). Na Asusu to vypadá takto:
 
Router server jpg
  
TCP serial router
  
Klientská aplikace na notebooku, ze kterého tuner dálkově řídíme

Klientská aplikace je fakt jednoduchá. Komunikuje se serverem pomocí TCP. Čísla portů jsem nastavil natvrdo. IP adresu serveru nastavíme s ohledem na IP adresu stroje, na kterém běží server. Dole je obrázek, jak to vypadá na obrazovce. Nejdřív pustíme server. Ten obvykle běží trvale. Jakmile pustíme klienta, sestaví se TCP spojení a to je signalizováno svícením zelených LED. Současně se rozsvítí i LED na serveru. Pokud potřebujeme ovládat tuner místně, pustíme tutéž aplikaci na stejném stroji, kde běží server.

Aplikace má dva slidery pro nastavování L a C, jeden přepínač pro přepínání konfigurace LC nebo CL (ovládání relé, bajty mají hodnotu 000 nebo 255). Vpravo jsou LEDky, které svítí, když klientu naslouchá server. Dole jsou okénka s nastavenými hodnotami L, C a stavu relé.
 
  TCP LC Tuner
  
Závěr

Program je jednoduchý. Lze ho nakreslit doslova během minut (určitě do hodiny). Funguje spolehlivě a svižně pod Windows (zkoušeno na Win XP a Win 10) a na Linuxech s runtimem Wine (zkoušeno na verzi 1.6 a 4). Jako server lze využít moderní maličké a levné počítače velikosti Stick, tak i staré vysloužilé stroje, které bychom vyhodili (např. HP 6110). Aplikace nám běží na stroji, který máme v hamovně.

Aplikaci jsem uvedl jako typický příklad ovládání přes WiFi. Základ, který využívá uvedených principů TCP a RS232 komunikace. Používám ty principy hlavně u řídících a měřících aparátů.
 
 
TU 73, Mira, ok1ufc