Aktualizováno v červnu 2019

      
 

   Když potřebujete kopírovat celou SD kartu
 
Úvod

Nedávno jsem si opět hrál s jednodeskovými SBC. A zjistil jsem, že to, co jsem zaktualizoval jeden večer, tak druhý den mi nešlo ze serverů Debianu ani náhodou stáhnout a nebo bylo stahování rychlostí několik kb/s utrpením. Takže jsem si vzpomněl na jednoduchý Windows portable program, který se jmenuje HDD RAW Copy Tool:

HDD RAW COPY Tool

Program se nikam neinstaluje a spouští se z pracovního adresáře. Má jednoduché menu a umí dvě základní věci:

1. Uložit do souboru komprimovaný obraz celé SD karty.
2. Obnovit ze souboru obraz SD karty

Dělá se s tím v postupných krocích, nejdřív musíme vybrat zdroj a potom cíl, kam se má obraz kopírovat. Tedy např. tyto kroky:

 

Obnova menší SD karty do větší

Takový případ jsem zrovna řešil. Na HDD jsem měl obraz SD karty o velikosti asi 3.2 G (po kompresi). Obnovoval jsem ho na SD kartu s kapacitou 16 G. Program obnoví samozřejmě jen do velikosti karty původní, v mém případě 8 G. To se mi nelíbilo, ale co s tím? Oblíbený EaseUS Partition master neumí dělat s formátem ext4. Jiný program se mi však do Windows nechtělo instalovat. Nakonec jsem partition roztáhnul v Linuxu pomocí hezkého GParted:

Novou SD kartu jsem vyzkoušel v SBC Asus Tinker. Všechno bylo v cajku, tj. jako na malé kartě, jen Double Commander hlásil o mnoho GB více místa.

Závěr

Je to jednoduché řešení a funguje to.

 
TU 73, Mira, ok1ufc