Aktualizováno v dubnu 2019

      
 

  RTL_SDR
 
Všeobecně

Rádio RTL SDR je neskutečná sračka, ale koupil si to snad každý radioamatér. Mohl bych pokračovat výčtem, co všechno mi vadí, ale uvedu alespoň dva parametry - malý dynamický rozsah a vysoké šumové číslo. Pro mé experimenty se to nehodí.

Spuštění ve Windows 10

Popíšu postup oživení programu SDRSharp v několika krocích, které jsou důležité:

1. Stáhnul jsem z webu: https://airspy.com/download/ balíček sdrsharp-x86.zip, který obsahoval v mém případě vše potřebné. Konkrétní verzi jsem uložil také tady.
2. Zapojil jsem do USB konektoru v mém PC RTL-SDR přijímač.
3. Ze správce zařízení (Device manager) Windows  jsem se pokusil najít mou USB klíčenku (přijímač). Musel jsem ho několikrát zasunout a vysunout, abych si všiml, které to je zařízení. Po jeho nalezení jsem ze Správce zařízení odinstaloval původní ovladač zařízení.
4. balíček sdrsharp-x86.zip jsem rozbalil do adresáře, který jsem si pro tento účel vytvořil přímo na disku c:
 

 
Vlevo je pohled do původního balíčku. Po rozbalení spustíme dávkový soubor install-rtlsdr.bat poklepáním. Otevře se dosovské okno, budeme vyzváni k pokračování. Program si stáhne potřebné ovladače, včetně programu Zadig.exe.

5. Spustíme Zadig.exe a nastavíme menu (dole vlevo) a vybereme ovladač podle obrázku dole vpravo. Na webu doporučují provádět akci jako správce.
 
 
6. Nainstalujeme ovladače - velké tlačítko mírně vpravo ...
7. Spustíme SDR Sharp, najdeme si nějakou silnou FM rozhlasovou stanici a vyzkoušíme různá nastavování:
 

 
   TU 73, Mira, ok1ufc