Aktualizováno v dubnu 2019

      
 

   Jaký notebook? Co je u hardware důležité?
 
Notebook mi vždy sloužil k práci.
Nikdy jsem ho nepoužíval ke hraní her. Moje požadavky nebyly nikdy nijak přehnané. Notebooky které používám nyní, jsou:
HP ProBook 4340s, Dell Vostro 3350, HP Envy Laptop 13adxx. Tyto notebooky mají 64 bitový procesor, Intel Core i5, s výjimkou Dell Vostro (pouze Core i3). Protože si dělám správu, údržbu a drobné opravy sám, považuji za nutné, aby bylo možné snadno udělat částečnou demontáž a dostat se např. k diskům (SSD, HDD), ventilátorům, k RAM. Pokud vám bude prodejce tvrdit cokoliv jiného, např. že nikdy nic z uvedeného nebudete potřebovat nebo že mají super servis, či nabízejí službu okamžité výměny a podobné velkohubé fráze, řekněte mu, aby sklapnul nebo jděte jinam.

Můj nejvýkonnější notebook je tento:

Jedná se o lehoučký, tenký notebook (ultrabook) s procesorem Intel Core i5, SSD 512GB, provedení M.2, RAM 8GB. Notebook je snadno rozebíratelný, dostanete se snadno k SSD disku, baterii i ventilátorům:

Ultrabookům jsem se nějakou dobu vyhýbal. Předpokládal jsem, že daň za případnou demontáž a servis bude vysoká (zkuste rozebrat např. tablet Samsung). Popsaný model mě však přesvědčil, že notebook splňuje kritéria snadné demontáže i přístupu ke klíčovým dílům.

U nového notebooku si před jeho koupí ověřím, zda lze stáhnout tzv. servisní manuál (vypadá např. takto). Zajímám se o možnost snadné demontáže deklů, tak, abych se dostal snadno k HDD (SSD) disku:
 
U popisovaného modelu byl v manuálu uveden velice výstižný obrázek, u kterého byly uvedené počty šroubů (4 ks Phillips PM2, 2 ks Torx M2) a jejich rozmístění.

Všimněte si, že dva šroubky jsou pod protiskluzovou lištou, kterou musíme odlepit. Přes hlavy šroubů je ještě samolepicí průhledná páska, která se musí při první demontáži odstranit. Podle toho výrobce pozná, že notebook byl v záruce demontován.

Po sejmutí krytů vidíme vnitřek přístroje - viz obrázek nahoře.

Snadno vyčistíme každý ze dvou ventilátorů procesoru, snadno se dostaneme k SSD disku.

 
U ultrabooků se vždy obávám jejich pracné a nesnadné demontáže. Notebook není od toho, aby ležel týdny ve specializovaných servisech. Často spoléháme na jeho pohotovost a zvykli jsme si, že nám spolehlivě slouží. Proto vřele doporučuji získat základní dovednosti hardwarové počítačové gramotnosti - získání servisního manuálu, přístup k SSD (HDD) disku, k RAM (pokud jsou výměnné), k bateriím a k ventilátorům.
K softwarové základní počítačové gramotnosti počítám - získání instalačního média operačního systému v provedení ISO souboru, dovednost vyrobit bootovatelný USB disk s instalačním médiem (USB klíčenku), dovednost rozdělit SSD (HDD) na vhodné oddíly, dovednost nainstalovat operační systém a dovednost opravit pošahané bootování.

Poznámky:
1. Ze stařičkých notebooků používám ještě Asus 1000 Eee s operačním systémem Windows 10 a Linux Mint.
2. HP Compaq nx6110 (slouží na obsluhu amatérské stanice, Linux Mint 19.1 a Win XP).
3. Dosluhující HP 9110 (je plně funkční, má najeto několik let nepřetržitého provozu, morálně zastaral a bude vyvezen do kontejneru).

 

 

TU 73, Mira, ok1ufc