Aktualizováno v květnu 2019

      
 

   Design stupnic, čelních panelů přístrojů
 
Radioamatérská činnost je technické hobby. Občas se neobejde bez návrhu a výroby přístroje, který prostě na trhu není nebo nám nevyhovuje to, co trh nabízí. V dnešní době seženeme množství přístrojových skříněk, ale obvykle si musíme navrhnout obvody, namalovat schémata, navrhnout a vyrobit desky s plošnými spoji a vypořádat se s designem čelního panelu a ovládacích prvků. Pro prototypovou výrobu používám sice placený, ale nepříliš drahý SW od firmy Abacom. V tomto článečku se zmíním o programu Front Designer, který se hodí na návrh přístrojových panelů a stupnic.

Front Designer

Front Designer je jednoduchý program pro Windows, který umožňuje velice intuitivní, ale přesné kreslení různých stupnic, čelních panelů a vrtaných součástí z plechu, kuprextitu, plexiskla a dalších materiálů.
Menu programu s příkladem kreslení čelního panelu:

Příklad návrhu kruhové stupnice:

Příklad popisu stupnice z předchozího obrázku:

Stupnice
Jiný příklad stupnice - viz obr. vpravo
Menu obsahuje několik standardů modifikovatelných druhů stupnic.

Import dat
Program umožňuje import rastrových obrázků a wmf formát.

Export
Program umožňuje přesný tisk panelů a stupnic, export díla do rastrových formátů a do souborů emf.
Program rovněž umí vytvořit soubor .plt pro souřadnicové vrtačky (HPGL export).

 

Závěr

Možná existují i jiné možnosti, jak stupnici vyrobit. Také však existují programy a sračky, to je třeba si uvědomit. Program Front Designer není monstrum. Po stažení má necelých 9.4 MB a hodně toho umí. Běží mi spolehlivě pod Windows 10 a nevěřím tomu, že bude patřit k SW, se kterým se budete trápit.

Poznámky:

1. SW lze stáhnout na www.abacom-online.de  
2. Jde o Windows program, který se instaluje. Soubor ke stažení je velký asi 9.4 MB. Demo verze neumožňuje žádný výstup, ani uložení ani export.
3. Licenci obdržíte mailem po úhradě ceny kartou. Mail obsahuje odkaz, velmi krátkou dobou platnosti, který vám umožní stažení vaší verze programu (obsahuje jméno, adresu a další identifikační údaje oprávněné osoby).
4. Svůj program si můžete nainstalovat na své počítače. Můžete si ho archivovat a když měníte pevný disk, opět si snadno nainstalujete svůj program. Považuji to za seriózní licenční politiku vůči jednotlivcům, fyzickým osobám, radioamatérům a všem, kteří mají technické hobby.
5. Od stejné firmy používám ještě sPlan (kreslení schémat, blokových schémat a 2D výkresů) a Sprint Layout (návrh plošných spojů). Jsou dobré a dobře se s nimi dělá.
 

 

TU 73, Mira, ok1ufc