Aktualizováno v září 2019

      
 

   Edge nebo Chromium?
 

  

Úvod

Nedávno jsem zjistil, že Microsoft uvažuje o užívání webového prohlížeče postaveného na bázi Chromium. Já Chromium používám již od prvních zkušeností s Linuxem. Takže jsem neodolal, stáhnul jsem testovací betaverzi z Microsoft channel zde: https://www.microsoftedgeinsider.com/en-us/download
Stáhnul jsem si z tzv. Beta Channel, kde aktualizují verzi po 6 týdnech. Program se mi nainstaloval. Běží velice svižně. Zdá se, že i stabilně. Stále totiž pamatuju, jak mě v roce 2017 potrápil nový Edge, který jsem rád předváděl se shozením Windows 10 do modré obrazovky po najetí na konkrétní webový obsah. Od té doby jsem ho neměl rád a prakticky ho nepoužíval.
Takže, zde je ukázka. Zrovna jsem psal do komunitního fóra příspěvek, jak opravit bootování Windows 10 po jejich aktualizaci na build 1903 pomocí linuxového Boot Repair:
 

 
Verzi, kterou jsem stáhnul, šlo v pohodě nainstalovat. Dal jsem si její spouštěče na panel a na plochu. Chromium Edge jsem na ničem nenačapal. Chová se jako Chromium, které znám z linuxů. Dokonce i pod Windows v českém prostředí má anglické menu.

Chromium má kontextové menu, kterým lze např. přeložit cizojazyčná stránka, což používám u čínských stránek.

Že by se Microsoft měnil?

23.9.2019:

1. Vyzkoušel jsem, zda mi prohlížeč nabídne z webu www.microsoft.com/cs-cz/software-download/windows10ISO přímé stažení iso image. Nenabídnul. Asi je serveru předávána informace o mém PC a operačním systému a ten nabízí jen vytvoření ISO pomocí Media Creation Tool. To mi moc nevyhovuje, protože toto vytvoření trvá několik hodin. Stažení ISO s W10 ve VirtualBoxu trvalo necelých 50 minut.
2. Něco jsem hledal. Edge na bázi Chromia nenabídl googlování, ale bingování.
3. Na jedné stránce jsem si všiml, že chybí kontextové menu s položkou překladu do češtiny. Otevřel jsem též Google Chrome. Tam položka s možností překladu byla.
 
 
   
TU 73, Mira, ok1ufc