Aktualizováno v září 2019

      
 

   Bluetooth modem
  
Úvod

Přestože Bluetooth modemy nemám zrovna v lásce, jsou poměrně rozšířené. Mohu konstatovat, že modemy jsou jednou z možností, jak dostat z PC data (bajty) do sériového portu, který máme například na zahradě u antény. Existují zařízení, které nám budou skvěle fungovat na první zapojení a také existují zařízení, která mohou být naší noční můrou.

Modem IRXON BT578
 
Modem IRXON BT578 se vyznačuje tím, že po spárování s bluetooth adaptérem v PC (PIN je z výroby 0000) nám zařízení vytvoří sériový port, který je vidět ve správci zařízení. A po tomto portu lze okamžitě přenášet data (9600 bitů/s, 8 bitů,1 stop bit, bez parity).

Modem BT578 - fotografie a popis
 

Modem BT578
  
Popis

Modem byl vyroben v Číně. Byl mi dodán s adaptérem 5V/500 mA (vpravo), napájecí šňůrou USB-miniUSB, redukcí DB9 (9-pin Canon) Female-Female a čínským manuálem. Když modem přišel, tak nešly ani webové stránky firmy, takže jsem si nemohl ani stáhnout manuál v angličtině. Nicméně, pustil jsem PC a pokusil se najít nové zařízení Bluetooth a spárovat ho. U párování zařízení se používá tzv. PIN (4 číslice). Mezi čínskými znaky jsem našel různá čísla a také čtyři nuly (0000). Opravdu to byl PIN a zařízení se spárovat podařilo.

Páruje se tak, že se klikne na ikonu Bluetooth v pravém dolním rohu Windows (obrázek vlevo dole), vybere se položka "Zobrazit zařízení Bluetooth" nebo při prvním pokusu "Přidat zařízení Bluetooth". Windows začnou vyhledávat. Pravda, někdy nic nenajdou, ne u veškerého HW se zadaří, ale není to tak často. Obvykle po několika sekundách najdou zařízení irxon a nabídnou spárování. Zadáme PIN, zařízení se spárují a můžeme zkoušet přenos. Ale ještě se podíváme do správce zařízení, zda se nám objevily nové porty COM. Mě se po spárování objevily dva porty (COM7 a COM8). První mi nepřenášel žádná data, to fungovalo až přes COM8.

Zkouška

Na zkoušení relací propojíme konektor DB9 na špičkách č. 2 a č. 3 (TX pustíme do RX), nastavíme odpovídající COMxx v testovacím programu, zarejdíme se sliderem a podíváme se, zda nastavený bajt je přenesen přes sériový port. Vidíme, že přenos bajtů jde transparentně, co jsme do portu poslali, to jsme z portu přijali.
Adaptér 5V/500mA
    
 Ikona BT           Test
    
Bluetooth vyhledávání
  
 
Správce zařízení

Ve Správci zařízení jsou po správném spárování vidět sériové linky skrz BT zařízení. Linky jsou vidět, i když je zařízení vypnuté. Obrázek dole je z druhého PC. Zde se BT modem prezentoval jako COM3 a COM4.

Poznámka:

1. Čísla portů COMxx lze samozřejmě změnit. Nikdy této možnosti nevyužívám. Může však být důležitá u starších programů, které mají omezeno nastavování na několik nižších čísel COMxx

2. Zatím jsem BT modem nevyzkoušel v Linuxu. Pokud budu mít trochu času, podívám se, jak Linux BT porty označí a uvedu to zde.

3. Rovněž jsem nezkoušel, jaký vliv má nastavení baudové rychlosti portu ve Windows, ve správci zařízení. Defaultně jsem tam měl nastavenou rychlost 9600 bps, ale port, nejen u BT linky, přenášel data s rychlostí menší (vyzkoušeno 2400 bps, 4800 bps i 19.2 kbps). Tak jsem s tím nic nedělal.

4. Modem IRXON BT578 přenášel data rovněž jinou baudovou rychlostí, než která byla nastavená. To je dobré zjištění. Pravděpodobně to však neplatí pro rychlost, kterou přenášíme do modemu AT příkazy. Rovněž bych to měl ověřit, až bude víc času.


BT ve správci zařízení
 
 
Signalizace a přepínače na modemu

Na modemu je několik LED diod a několik přepínačů. Pokud se přes port komunikuje, svítí zelená LED (nejdál od konektoru Canon). Po připojení napájecího napětí z USB se rozsvítí LED nejblíž ke konektoru. Uprostřed je modrá LED Bluetooth. Ta začne po připojení napájení rychle blikat a občas problikne, pokud začneme přenášet data přes modem.

Vedle konektoru Canon je přepínač M-F, měl by být nastaven na M, pokud používáme modem ve stejném režimu, jako např. USB převodník (tedy jako DCE zařízení) nebo může být nastaven na F, pokud použijeme redukci Female/Female. To pracuje modem jako DTE zařízení. U testu s nulovým modemem (tedy po propojení TX a RX) je jedno, jak přepínač nastavíme.

Na modemu vlevo od přepínače M-F je ještě tlačítko. Tím by měl jít modem nastavit do režimu, kdy přijímá tzv. AT příkazy. Čínsky neumím, takže ani netuším, jak se má na to tlačítko mačkat.

Vedle napájecího USB mini je přepínač. Ten umožňuje modem napájet z vestavěného akumulátoru, který je dobíjen. To se může hodit.
LED
 
Druhá zkouška

Protože modem po použití jednoduchého testovacího programu skutečně přenášel transparentně bajty, připojil jsem k modemu Herkules Terminál a modem jsem připojil.

Je nastaven port COM8 (viz správce zařízení). Zkusil jsem různé rychlosti. Modem si s nimi poradil. Takže ani u této zkoušky mě nic nedohnalo k použití AT příkazů. Prohnal jsem skrz modem hexadecimální znaky 68 68, hexadecimální znaky 41 41 a text "zkouška". Vše OK, znaky 68 68 se zobrazily jako AA a prošly jako AA, obdobně hh hh a text.

Třetí a čtvrtá zkouška

Šoupnul jsem bajty do PICAXE s LED diodami (fotku nedávám, už byla na stránkách mnohokrát). Opět to fungovalo. Připojil jsem program na řízení dálkového LC tuneru. Tam je taky PICAXE, normálně fungoval.

AT příkazy

Protože zatím nemám manuál v angličtině, ani stránky výrobce moc nefungují, tak vlevo dole uvádím jen tabulku se základními příkazy AT. Protože rychlost, počet bitů, počet stopbitů a paritu není třeba nastavovat, existuje jediný důvod - nastavit si lepší PIN na spárování.

Údajně (viz AT Command Set) existuje i tzv. tester program na nastavování. Zatím ho nemám stažený.

Protože to bez manuálu není ono, pospíšil jsem si s jeho nalezením na Internetu, když stránky autorů už neexistují. Ke stažení je zde. Manuál je v případě Bluetooth modemů důležitý. Např. když se potřebujeme dostat do režimu AT příkazů - viz popis AT Command mode Button.

Poznámky: Nebo spíš moje doporučení. Hodí se při práci s modemy. Příkazy bývají ve dvou kategoriích:
 
a) tázací (začínají jako Inquiring). Doporučuji je použít jako první. Z odpovědi zjistíme zpravidla přesnou syntaxi příkazu.
b) určující (začínají jako Specifiying command). U těch je dobré vědět, jaká je přesná syntaxe příkazu. Některé příkazy občas při chybné syntaxi pošahají nastavení. Navíc jsou zákeřné v tom, že se nastavení projeví až po restartu modemu.
Herkules
c) V případě, že si nastavení pošaháme nebo ho zapomeneme, existuje u modemu IRXON BT578 specielní režim (viz poslední věta v kapitole 3. 1 AT Command Mode Button), kterým se nastaví natvrdo baudová rychlost 38.4 kbps. To znamená, že např. z terminálu Herkules si můžeme pomocí AT příkazů modem znovu nastavit.
 
AT Závěr

Tento Bluetooth modem patří k těm levnějším modemům. Koupil jsem ho na eBay.com za pár korun. Přesto jsem ho, na rozdíl od jiných typů, rozchodil prakticky bez manuálu a hned.Pustil jsem přenos dat, obešel dům kolem dokola, šel jsem s ním kus po zahradě. Přenos se udržel. A to si myslím, že ten, který mám, není výkonný model Class 1. Bluetooth zařízení pro ovládání tunerů a anténních přepínačů příliš nepoužívám. Ale asi by to také fungovalo. Budu proto teď několik dní zkoušet dálkově řízený tuner skrz Bluetooth modem.

Použití Bluetooth modemu je určitě jedním z řešení, jak dostat data z počítače ven, dokonce na zahradu, aniž bychom museli vrtat další díru do okenního rámu nebo do zdi.


Poznámka: Když jsem obstarával manuál, zjistil jsem, že tvrzení, že jde o levnější modem, už neplatí. Asi se stal během krátké doby oblíbeným modemem. Zdá se mi, že cena Bluetooth modemu je někdy srovnatelná s cenou levnějšího kompjůtru, který dáme tam, kde by byl Bluetooth modem. Data do serveru takového computeru pošleme z TCP klienta v našem desktopu přes WiFi.

Shrnutí pro laiky

Po spárování se Bluetooth sériový modem chová jako transparentní sériová linka. Lze ji testovat jednoduchým programem, který jsem uvedl dříve nebo např. pomocí Herkules terminálu.

Přestože se modem chová jako transparentní sériová linka, je to modem. Modem, který bude občas potřebovat něco nastavit pomocí AT příkazů. Je dobré si AT příkazy vyzkoušet, pochopit je (programovali to jen lidé, kteří to nějak mysleli), umět je používat a nepošahat si modem. Laikům doporučuji podívat se do poznámek v odstavci AT příkazy.
Na závěr bych měl uvést, že zkouška tohoto BT modemu byla BRNKAČKA. Nemohu to však tvrdit o jiných typech BT modemů. Některé mi nenašly Windows jako BT zařízení, takže zkoušky rychle skončily. U těch, které Windows našly, obvykle došlo k jejich oživení. Jenže často jsem obdržel dodávku jakéhosi kousku tak nesmyslně nastavenou, že jsem stejně musel bádat v manuálu, jak to konkrétní zařízení dostanu do AT command módu a pomocí AT příkazů ho nastavím k obrazu svému.
 
TU 73, Mira, ok1ufc